A A+ A++
Znak łaciński PŚ

Honorowi Profesorowie Politechniki Śląskiej

Uchwałą Senatu Politechniki Śląskiej tytuł Honorowego Profesora otrzymali dotychczas:

24 maja 2025 
Prof. Andrzej Nowak, wybitny autorytet naukowy z zakresu metod numerycznych w zagadnieniach wymiany ciepła i przepływu płynów, ceniony nauczyciel akademicki.
Prof. Janusz Kotowicz, wybitny autorytet naukowy z zakresu energetyki, formułowania i rozwiązywania zadań dotyczących trendów i technologii energetycznych przyszłości, ceniony nauczyciel akademicki. 

25 maja 2024 
prof. Zbigniew Dąbrowski, autorytet naukowy, współtwórca dziedziny wiedzy jaką jest diagnostyka techniczna, cieniony nauczyciel akademicki.

20 maja 2023 

ks. prof. Józef Bremer, filozof, profesor nauk humanistycznych.

21 maja 2022 
prof. Wojciech Nowak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ekspert z zakresu energetyki.
prof. Jerzy Świder z Politechniki Śląskiej, ekspert z zakresu inżynierii mechanicznej.

20 grudnia 2021
Prof. Jan Taler z Politechniki Krakowskiej, ekspert z zakresu energetyki.

30 listopada 2020
Prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej w kadencjach 2008–2012 i 2012–2016. Uznany autorytet naukowy, wybitny ekspert w dziedzinie górnictwa, ekonomiki i zarządzania, ceniony nauczyciel akademicki, twórca i współtwórca wielu opracowań naukowych, organizacyjnych i technicznych.

13 lipca 2020
Prof. Bolesław Pochopień
Uhonorowany za wybitne osiągnięcia w rozwoju nauk technicznych w dyscyplinie Informatyka, całokształt działalności dydaktycznej i organizacyjnej zmierzającej do ugruntowania prestiżu Politechniki Śląskiej w kraju i poza granicami Polski oraz nienaganną postawę etyczną podczas długoletniej pracy.

25 marca 2019 
Prof. Stanisław Majewski z Wydziału Budownictwa
Uhonorowany za realizację naukowych i technicznych projektów międzynarodowych, wybitny dorobek naukowy, zawodowy, dydaktyczny i organizacyjny, dzięki któremu Wydział Budownictwa i cała Uczelnia zyskały na prestiżu w skali krajowej i międzynarodowej.

17 grudnia 2018
Prof. Wojciech Nowak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, ekspert z zakresu energetyki. 
Uhonorowany za wkład w rozwój naukowy oraz długą i owocną współpracę z Politechniką Śląską.

8 października 2018 
Prof. Anna Pazdur z Instytutu Fizyki - Centrum Naukowo-Dydaktycznego
Uhonorowana za wybitne osiągnięcia naukowe na arenie międzynarodowej oraz rozwój potencjału badawczego Politechniki Śląskiej. Jest wybitną specjalistką w obszarze geochronometrii i badań izotopowych. Wyróżniała się jako wzorowy nauczyciel akademicki i zasłużony organizator, którego praca przyczyniła się do rozwoju Politechniki Śląskiej.

24 maja 2018 
Prof. Stanisław Kochowski z Instytutu Fizyki - Centrum Naukowo-Dydaktycznego
Uhonorowany w uznaniu międzynarodowego znaczenia jego dorobku naukowego oraz jako wzorowy nauczyciel akademicki – za osiągnięcia dydaktyczne, a także świetny organizator, którego praca przyczyniła się do rozwoju Politechniki Śląskiej.

24 maja 2018 
Prof. Włodzimierz Starosolski z Wydziału Budownictwa
Uhonorowany za osiągnięcia naukowe i wdrożeniowe w dziedzinie konstrukcji budowlanych, aktywną działalność na rzecz rozwoju i promocji polskiej nauki, nieoceniony wkład w rozwój Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej oraz innych jednostek naukowych, zaangażowanie, życzliwość i chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.

24 maja 2018 
ProfRadosław Grzymkowski z Wydziału Matematyki Stosowanej
Uhonorowany za niezwykle bogatą pracę naukową i dydaktyczną oraz szczególne osiągnięcia organizacyjne na rzecz Politechniki Śląskiej, Wydziału Matematyki Stosowanej i Instytutu Matematyki.

23 października 2017 
Prof. Jacek Młochowski z Politechniki Wrocławskiej
Uhonorowany za wybitny wkład w rozwój kadry naukowej i wieloletnią owocną współpracę w Wydziałem Chemicznym Politechniki Śląskiej.

25 września 2017 
Prof. Tang Boming z Chongqing Jiaotong University w Chinach
Uhonorowany za wyjątkowy wkład w rozwój kadry naukowej oraz długą i owocną współpracę z Politechniką Śląską.

24 maja 2017 
Prof. Antoni Niederliński z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki
Uhonorowany za wybitne osiągnięcia naukowe z zakresu automatyki przemysłowej, identyfikacji procesów oraz komputerowych systemów sterowania. W ten sposób zapragnięto docenić niezwykle bogaty dorobek publikacyjny, wykształcenie wielu pokoleń naukowców i inżynierów, a także pełną poświęcenia działalność organizacyjną Profesora na rzecz Politechniki Śląskiej.

30 września 2016 
Prof. Olga Macedońska-Nosalska z Wydziału Matematyki Stosowanej
Uhonorowana za niezwykle bogatą, różnorodną i efektywną pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną na rzecz środowiska studenckiego i naukowego Politechniki Śląskiej, za jej otwartość, życzliwość i chęć dzielenia się wiedzą ze współpracownikami i studentami.

27 listopada 2015 
Prof. Marian Turek z Wydziału Organizacji i Zarządzania
Uhonorowany za wybitne osiągnięcia w rozwoju nauk górniczych i nauk o zarządzaniu oraz wspomaganie współpracy nauki i praktyki górniczej.

 27 listopada 2015 
Prof. Franciszek Plewa z Wydziału Górnictwa i Geologii
Uhonorowany za wybitny wkład w rozwój podziemnych technologii górniczych z wykorzystaniem odpadów przemysłowych oraz promocję wydziału górnictwa i geologii Politechniki Śląskiej.

4 listopada 2015 r.
Prof. Andrzej Ajdukiewicz z Wydziału Budownictwa
Uhonorowany za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie konstrukcji budowlanych, działalność na rzecz rozwoju i promocji polskiej nauki na arenie międzynarodowej, nieoceniony wkład w rozwój Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej oraz innych naukowych jednostek, zaangażowanie, życzliwość i chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem ze współpracownikami.

27 października 2015 
Prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Uhonorowany za szeroką, owocną, wieloletnią współpracę z pracownikami Politechniki Śląskiej, zwłaszcza w obszarze badań oddziaływania na organizmy żywe pól elektromagnetycznych, wybitną osobowość o rzadkich umiejętnościach wykorzystywania wiedzy medycznej i sztuki inżynierskiej w praktyce dla ratowania zdrowia i życia ludzi.

27 października 2015 r.
Prof. Tadeusz Glinka z Wydziału Elektrycznego
Uhonorowany za wybitne osiągnięcia z zakresu maszyn elektrycznych i układów napędowych w trakcji elektrycznej, hutnictwie, energetyce i górnictwie, znakomitą promocję Wydziału Elektrycznego oraz znaczący wkład w rozwój kadr naukowych Politechniki Śląskiej, a także za Jego otwartość, życzliwość i chęć dzielenia się wiedzą.

27 października 2015 
Doc. Zofia Cichowska z Wydziału Elektrycznego
Uhonorowana za niezwykle bogatą, różnorodną i efektywną pracę naukową, imponujące dokonania dydaktyczne, rekordowo długoletnią działalność wydawniczą i redakcyjną na rzecz środowiska naukowego Politechniki Śląskiej, za Jej otwartość, chęć dzielenia się wiedzą i życzliwość dla współpracowników i studentów.

30 września 2015 
Prof. Zygmunt Kolenda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
Uhonorowany za wybitny wkład w rozwój polskiej nauki, w tym zwłaszcza dyscyplin związanych z energetyką, za działalność promocyjną na rzecz śląskiej szkoły termodynamiki i energetyki cieplnej, a także w uznaniu znaczącego wkładu w rozwój kadr naukowych Politechniki Śląskiej.

25 września 2015 r.
Prof. Ryszard Wilk z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki
Uhonorowany za wybitny wkład w rozwój nauki polskiej, a zwłaszcza dyscyplin związanych z inżynierią środowiska i energetyką, za nieprzeciętny dorobek naukowy w zakresie spalania i utylizacji paliw, za kształcenie kadry naukowej, w uznaniu znaczącego wkładu w rozwój i umocnienie pozycji Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Politechniki Śląskiej.

25 września 2015 r.
Prof. Michał Bodzek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki
Uhonorowany za wybitny wkład w rozwój nauki polskiej, a zwłaszcza dyscyplin związanych z inżynierią środowiska, za wykreowanie polskiej szkoły membranowej o międzynarodowej renomie, za kształcenie kadry naukowej, w uznaniu znaczącego wkładu w rozwój i promowanie Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Politechniki Śląskiej.

15 września 2015 
Prof. Andrzej Wilk z Wydziału Transportu
Uhonorowany za zasługi dla rozwoju Politechniki Śląskiej, zaangażowanie w utworzenie i rozwój Wydziału Transportu oraz doniosłe dokonania w prowadzeniu badań naukowych i rozwoju kadry nauczycieli akademickich.

28 listopada 2014 
Prof. Jan Palarski z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej
Uhonorowany za wybitny wkład w rozwój nowoczesnych technologii górniczych i promocję polskiego górnictwa oraz Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej na świecie.

1 października 2014 r.
Prof. Jerzy Suwiński z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej
Za wybitne osiągnięcia naukowe, kształcenie kadry naukowej oraz zasługi w kształtowaniu obecnego oblicza Wydziału Chemicznego.

16 maja 2014 
Prof. Remigiusz Sosnowski z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej
Za osiągnięcia w rozwoju nauk technicznych w dyscyplinie metalurgia, za szczególne zasługi w działalności organizacyjnej, kształceniu kadr naukowych i inżynierskich, ogromny wkład w rozwój Politechniki Śląskiej i kształtowanie jej wizerunku w kraju i poza granicami.

16 maja 2014 
Prof. Ludovít Dobrovský z VSB w Ostrawie
Za wybitne osiągnięcia naukowe w dyscyplinie metalurgia oraz znaczący wkład w rozwój współpracy naukowej pomiędzy Politechniką Śląską a VSB-Technicka Univerzita w Ostrawie.

29 listopada 2013 
Prof. Jan Szlązak z Wydziału Górnictwa i Geologii
Za wybitne osiągnięcia w rozwoju nauk górniczych w zakresie zarządzania, ratownictwa górniczego i bezpieczeństwa pracy w górnictwie.

1 października 2013 
Prof. Andrzej Świerniak z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej

1 października 2013 
ProfWojciech Cholewa z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej

27 września 2013 
Prof. Andrzej Ziębik z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej

27 września 2013
Prof. Korneliusz Miksch z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej

25 maja 2013 
Prof. Nina Juzwa z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

17 maja 2013 
Prof. Marek Hetmańczyk z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej

29 listopada 2012 
Prof. Józef Sułkowski z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej
Za wybitne osiągnięcia w rozwoju nauk górniczych w zakresie aerologii górniczej, wzorowe kształcenie studentów, kadr inżynierskich i kadr naukowych, owocną współpracę z przemysłem górniczym Polski i Ukrainy oraz znaczny wkład w wyjaśnienie przyczyn katastrofy górniczych spowodowanych wybuchami pyłu i pożarami kopalnianymi.

26 listopada 2012 
Prof. Jan Marciniak z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej
Za wybitne osiągnięcia naukowo-badawcze i dydaktyczne w obszarze inżynierii biomedycznej oraz za działalność na rzecz rozwoju i propagowania dobrego imienia Politechniki Śląskiej.

2 października 2012
Prof. Antoni Rosikoń z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej

25 listopada 2011
Prof. Jindrich Ciganek z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie
Za wybitne osiągnięcia w rozwoju nauk górniczych i geologicznych, wzorową wymianę i opiekę nad polskimi studentami i nauczycielami akademickimi oraz znaczny wkład w rozwój współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Wydziałem Górnictwa i Geologii Vysokiej Skoly Banskiej Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie i Wydziałem Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

27 października 2011 
Dr ing. Gerd Dobmann
Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań nieniszczących, promocję osiągnięć polskiego środowiska naukowego w „NDT&E International” (Elsevier) oraz współpracę naukowo-dydaktyczną z Politechniką Śląską

30 września 2011
Prof. Danuta Szewieczek z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej
Za wybitne osiągnięcia zawodowe i niezwykle efektywny wkład w rozwój Politechniki Śląskiej, a zwłaszcza Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

26 listopada 2010 
Prof. Pedro Riesgo Fernandez z Uniwersytetu w Oviedo
Za wybitne osiągnięcia w rozwoju nauk górniczych i geologicznych, wzorową wymianę i opiekę nad polskimi studentami i nauczycielami akademickimi oraz znaczny wkład w rozwój współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Escuela Tecnica Superior de Ingenieros de Minas Universidad de Oviedo z Hiszpanii i Wydziałem Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

26 kwietnia 2010 
Prof. Wojciech Zieliński z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej
W uznaniu za długoletnią i aktywną działalność na rzecz Politechniki Śląskiej.

26 kwietnia 2010 
Prof. Karel Tomašek z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach na Słowacji
Za zasługi w inicjowaniu nowych obszarów współpracy pomiędzy Politechniką Śląską i Technicznym Uniwersytetem w Koszycach.

26 kwietnia 2010 
Prof. Antoni Tajduś z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
Za znaczące osiągnięcia naukowe i wkład w rozwój współpracy pomiędzy Politechnikš Śląską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

23 listopada 2009
Prof. Włodzimierz Sitko z Politechniki Lubelskiej

Za wybitne osiągnięcia w rozwoju nauk górniczych i nauk o zarządzaniu oraz wkład w rozwój współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Politechniką Śląską i Politechniką Lubelską w zakresie zarządzania strategicznego oraz zarządzania zasobami ludzkimi.

26 maja 2008 
Prof. Rudolf Kawalla z TU Bergakademie Freiburg
Za wybitne osiągnięcia w Inżynierii Materiałowej oraz wkład w rozwój współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy Politechniką Śląską i Technische Universitat Bergakademie Freiburg.

28 maja 2007 
Prof. Zbigniew Bochniarz emerytowany profesor University of Minnesota w USA
Za wieloletnią współpracę z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Metalurgii w zakresie Organizacji Amerykańsko-Polskich Studiów Podyplomowych.

22 maja 2006
Prof. Zdzisław Trybalski z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej
Za wybitne zasługi wniesione w utworzenie i rozwój Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz wieloletnią działalność naukową i dydaktyczną.

22 maja 2006 
Prof. Zděnek Hradílek z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie
Za zasługi dla rozwoju współpracy naukowej i dydaktycznej z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej w obszarze elektrotermii i elektrotechnologii.

28 listopada 2005 
Prof. Jan Adamczyk z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej
Za wybitny wkład w osiągnięcia Śląskiej Szkoły Metaloznawczej oraz wielkie zasługi dla rozwoju nauki o materiałach i inżynierii materiałowej w Polsce.

28 listopada 2005 
Prof. Stefan Wojciechowski z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej
Za wielkie zasługi dla rozwoju nauki o materiałach i inżynierii materiałowej w Polsce oraz za owocną 55-letnią współpracę w tym zakresie ze środowiskiem naukowym Politechniki Śląskiej.

25 kwietnia 2005 
Prof. Antoni Śliwiński emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego
Za wybitne osiągnięcia naukowe oraz wieloletni owocny wkład w promowanie kadry naukowej i rozwój nowych kierunków badań na Wydziale Matematyczno-Fizycznym.

25 kwietnia 2005 
Prof. Józef Gawroński Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej
Za półwieczny wybitny wkład w budowanie wielkości Uczelni i pomnażanie Jej dorobku oraz wybitne osiągnięcia naukowe i osiągnięcia dotyczące kreowania kadr naukowych i inżynierskich w zakresie odlewnictwa i odlewanych materiałów kompozytowych.

25 kwietnia 2005 
Prof. Marcel Hubert Van de Voorde z Instytutu Maxa-Planca w Stuttgarcie w Niemczech
Za wybitne osiągnięcia naukowe, opracowanie wizji rozwojowej inżynierii materiałowej w Europie w obecnym ćwierćwieczu i europejskiego elastycznego systemu trójstopniowych studiów uniwersyteckich oraz osobisty wkład w rozwój współpracy Międzynarodowej Politechniki Śląskiej.

25 kwietnia 2005 
Prof. Mohammed Sarwar Jang Hashmi Dublin City University w Dublinie w Irlandii
Za wybitne osiągnięcia w zakresie inżynierii wytwarzania, Promocję osiągnięć polskiego środowiska naukowego w "Journal of Materials Processing Technology" (Elsevier) oraz współpracę naukowo-dydaktyczną z Politechniką Śląską.

25 kwietnia 2005 
Prof. Frank William Travis emerytowany profesor zwyczajny University of Strathclyde w Wielkiej Brytanii, honorowy redaktor - zalożyciel Jounal of Materials Processing Technology (Elsevier).
Za wybitny wkład w rozwój naukowych podstaw technologii procesów materiałowych, promocję kadr naukowych w "Journal of Materials Processing Technology" (Elsevier) oraz osobiste osiągnięcia w międzynarodowej współpracy z Politechniką Śląską.

24 stycznia 2005 
Prof. Maciej Zarzycki z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej
Za szczególny 60-letni wkład w rozwój Politechniki Śląskiej oraz promowanie współpracy między Uczelnią a instytucjami naukowymi i przemysłowymi.

24 stycznia 2005 
Prof. Stanisław Mierzwiński z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej
Za 60-letni wkład w rozwój i tworzenie naukowych podstaw inżynierii środowiska w Politechnice Śląskiej a w szczególności w dziedzinie wentylacji, ogrzewnictwa i ochrony atmosfery.

24 stycznia 2005 
Prof. Marian Taniewski z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej
Za 50-letnią szczególną dbałość o to by chemiczna myśl technologiczna w Gliwicach nie obniżała swego wysokiego lotu, dorównując swym lwowskim korzeniom i najlepszym powojennym ośrodkom w kraju.

12 lipca 2004 
ProfJózef Bendkowski z Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej
Za wybitne zasługi wniesione w utworzenie i rozwój Wydziału Organizacji i Zarządzania oraz wieloletnią aktywną działalność naukową i dydaktyczną.

12 lipca 2004 
Prof. Ryszard Kowalczyk z Uniwersytetu Beira Interior w Portugalii
Za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy międzynarodowej z Wydziałem Budownictwa Politechniki Śląskiej w zakresie działalności edukacyjnej i naukowej.

12 lipca 2004 
ProfJózef Szarawara z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej
Za wybitne zasługi wniesione w rozwój Polskiej Szkoły Technologii Chemicznej oraz wieloletnią aktywną działalność dla dobra Politechniki Śląskiej.

Eureca-PRO logo

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie