
Centrum ENET opracowuje unikalny kurs szkoleniowy dostosowany do wymagań zielonej mobilności
Wraz z pięcioma innymi partnerami w ramach programu Erasmus+, KA220-HED Współpraca partnerska w szkolnictwie wyższym, przygotowywany jest kurs specjalnie zaprojektowany na potrzeby zrównoważonego zarządzania i dzisiejszego szybko rozwijającego się przemysłu motoryzacyjnego stojącego przed wyzwaniami zielonej mobilności.
24 listopada 2021 r. konsorcjum spotkało się w Centrum ENET, VSB-TUO na Kick off, aby nawiązać współpracę w ramach projektu aLIFEca: Virtual Open Course of Automotive Life Cycle Assessment

Projekt aLIFEca oferuje przewodnik dotyczący oceny wpływu na środowisko najnowocześniejszych technologii w motoryzacji. Projekt dostarczy nowe szkolenie w zakresie cyklu życia, które pomoże branży motoryzacyjnej na drodze do ekologicznej i zrównoważonej mobilności. Przejście na zieloną mobilność powoduje bezprecedensową transformację przemysłu motoryzacyjnego. Jego restrukturyzacja wymaga masowego wsparcia działań w zakresie podnoszenia/przekwalifikowania obecnej i przyszłej siły roboczej, w tym studentów szkół średnich i wyższych. Zrozumienie wpływu środowiskowego innowacji leży w interesie całej branży motoryzacyjnej – producentów i dystrybutorów pojazdów, kadry produkcyjnej i zarządzającej pracujących w motoryzacji, a także gmin, które decydują o kierunku mobilności i wsparcia dla wprowadzania innowacji technologicznych w tym obszarze. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników posiadających wszechstronną wiedzę na temat wpływu nowych technologii transportowych na środowisko jest duże w całej branży motoryzacyjnej i usługach towarzyszących.
Głównym celem projektu aLIFEca jest opracowanie wysoce specjalistycznego i profesjonalnego kursu najwyższej jakości z oceny cyklu życia w motoryzacji, który będzie miał formę masowych otwartych kursów online (MOOC – massive open online courses). MOOC reprezentują innowacyjne nauczanie i uczenie się , prowadzone online, mające na celu nieograniczony udział na całym świecie i otwarty dostęp przez Internet. Kursy MOOC zapewniają bezpłatne i otwarte zajęcia online dla każdego, kto zarejestruje się bez względu na kolor skóry, religię, wiek, płeć czy stan zdrowia. MOOC aLIFEca zostanie rozwinięta w projekcie w ramach konsorcjum czterech uczelni (Newton University, Politechnika Śląska, University of Żylina i VSB-Technical University of Ostrava) oraz dwóch firm doradztwa biznesowego (Spin 360, SRL i Scoveco, sro) do 31. października 2023 r. Zostanie on zaprezentowany grupie docelowej projektu podczas krajowych warsztatów MOOC, seminarium internetowego aLIFEca oraz konferencji końcowej aLIFEca. Projekt jest wspierany przez międzynarodowe stowarzyszenia, takie jak Automotive Skills Alliance (ASA) i European Automotive Manufacturers‘ Association (ACEA).