
Tytuł projektu
„Wsparcie kadry w intensyfikacji działań naukowych w zakresie transformacji transportu w stronę zielonej i cyfrowej gospodarki”
Numer projektu
Numer projektu: FESL.10.25-IZ.01-03AF/23-00
Numer projektu w Politechnice Śląskiej: 12/010/FSD24/1161
Wartość projektu, czas realizacji projektu, biuro projektu
Wartość projektu: 1 746 600,00 zł
Dofinansowanie z UE: 1 571 940 zł
Czas realizacji projektu: 1.04.2024–31.03.2026
Biuro projektu: pok. 1018 w budynku WTIL PŚ przy ul. Krasińskiego 8 w Katowicach.
Cel projektu, grupa docelowa
Celem projektu jest kompleksowe wsparcie kadry naukowej Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej (WTIL PŚ) w zakresie intensyfikacji działań naukowych w obszarze transformacji transportu w stronę zielonej i cyfrowej gospodarki.
Realizacja projektu pozwoli na rozwiązanie problemu ograniczonych dotąd środków finansowych, które mogłyby zostać przeznaczone na działania naukowe służące poszerzeniu wiedzy i kształtowaniu umiejętności kadry w tematyce transformacji transportu w stronę zielonej i cyfrowej gospodarki, co w rezultacie bezpośrednio przyczyni się do poprawy atrakcyjności jednostki.
Tematyka projektu jest zgodna z Programem Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego na lata 2019–2030, Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030 oraz Priorytetem X: Fundusze Europejskie na transformację: Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki.
Zadania w projekcie
W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące działania – udzielenie wsparcia finansowego kadrze WTIL w zakresie realizacji działań naukowych w zakresie transformacji transportu w stronę zielonej i cyfrowej gospodarki w niżej wymienionym zakresie.
Wsparcie kadry naukowej w działalności naukowej, publikacyjnej oraz prezentacji wyników badań:
- dofinansowanie kosztów publikacji artykułów naukowych lub przeglądowych (scientifice paper, article, review paper) punktowanych zgodnie z Komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych lub wersją aktualną na dzień wydania publikacji,
- dofinansowanie kosztów tłumaczeń artykułów naukowych lub przeglądowych punktowanych zgodnie z Komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych lub wersją aktualną na dzień wydania publikacji,
- dofinansowanie udziału w konferencjach mających na celu prezentację wyników badań nad transformacją transportu i/lub zdobycie nowej wiedzy w zakresie zielonej i cyfrowej gospodarki, która zostanie wykorzystania do celów naukowych i podnoszenia atrakcyjności kadry naukowej.
Wizyty studyjne w innych jednostkach naukowo-badawczych w celu zdobycia doświadczeń w zakresie realizacji badań naukowych nad transformacją transportu w stronę zielonej i cyfrowej gospodarki w Unii Europejskiej (10 dni) oraz poza Unią Europejską (14 dni)
Infrastruktura – doposażenie pracowni naukowych w stanowisko naukowo-badawcze służące:
- zwiększeniu wiedzy dotyczącej transformacji transportu w stronę zielonej i cyfrowej gospodarki np. stanowisko dotyczące transportu niskoemisyjnego, nowoczesnej cyfrowej mobilności transportowej,
- wykorzystaniu do prowadzenia zajęć związanych z procesem transformacji, w tym zieloną i cyfrową gospodarką, skierowanych do studentów np. zajęć na kierunku transport z przedmiotów m.in. e-mobilność; alternatywne źródła energii w pojazdach; aspekty ekologiczne w transporcie.
Efekty, rezultaty projektu
- Rozwój kadry naukowej w zakresie kompetencji związanych z zieloną i cyfrową gospodarką,
- podniesienie atrakcyjności uczelni wyższej,
- doposażenie uczelni w infrastrukturę naukowo-badawczą.
FAQ: Zapewnienie równości szans kobiet i mężczyzn w ramach wydatkowania środków projektu
- Jak projekt „Wsparcie kadry w intensyfikacji działań naukowych w zakresie transformacji transportu w stronę zielonej i cyfrowej gospodarki” zapewnia równość szans dla kobiet i mężczyzn w alokacji środków?
Projekt zobowiązuje się do promowania równości płci poprzez wdrażanie bezstronnych procesów rekrutacyjnych i selekcyjnych. Wszystkie osoby kandydatów, niezależnie od płci, są oceniane wyłącznie na podstawie swoich kwalifikacji, doświadczenia oraz zgodności proponowanych działań z celami projektu. - Jak kwestie równości płci są włączone w strategiczne cele projektu?
Równość płci jest wbudowana w ramy strategiczne projektu jako fundamentalna zasada. Poprzez zapewnienie, że wszystkie działania rekrutacyjne, finansowanie i wsparcie są prowadzone bez uprzedzeń płciowych, projekt dąży do stworzenia różnorodnego i inkluzywnego środowiska akademickiego, które korzysta z wkładów zarówno kobiet, jak i mężczyzn. - Jakie środki są podjęte, aby zapobiec dyskryminacji ze względu na płeć podczas procesu rekrutacji?
Proces rekrutacji jest zaprojektowany tak, aby był przejrzysty i oparty na zasadzie merytorycznej oceny. Komisja Konkursowa jest odpowiedzialna za zapewnienie, że wszystkie zgłoszenia są oceniane sprawiedliwie, bez uprzedzeń wobec żadnej płci. Regulamin projektu podkreśla zasady równości szans i niedyskryminacji.
hasztagi: #FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie