Autor: Rafał Wąsik Publikacja: 18.01.2024 Aktualizacja: 18.01.2024

Profesor Michał Żelechower członkiem honorowym European Microbeam Analysis Society (EMAS)

Uchwałą EMAS Board prof. dr hab. Michał Żelechower został wyróżniony honorowym członkostwem Towarzystwa European Microbeam Analysis Society.

nagroda_Michal_Zelehower
Prof. Michał Żelechower oraz President EMAS: Hans Dijkstra (Thermo Fisher Scientific BV, Breda, The Netherlands)

nagroda_Michal_Zelechower_dyplom

Towarzystwo European Microbeam Analysis Society (EMAS) powstało w 1987 roku. Jest towarzystwem naukowym, skupiającym około 400-500 członków, z wielu krajów Europy i świata zajmujących się metodyką badawczą wykorzystującą mikrowiązki korpuskularne lub mikrowiązki promieniowania EM do badania struktury materiałów. Jest ono niezwykle opiniotwórcze i wszyscy światowi producenci aparatury naukowej biorą pod uwagę rekomendacje EMAS. European Microbeam Analysis Society jest członkiem Światowej Unii Towarzystw Analizy Mikrowiązkowej (UMAS).
Nazwisko Pana prof. dr hab. Michała Żelechowera znalazło się pośród nazwisk innych członków honorowych EMAS - współtwórców i luminarzy mikroanalizy rentgenowskiej takich, jak Raimond Castaing† (FR), Peter Duncumb (GB), Stephen J.B. Reed (GB), Gillaume F. Bastin† (NL), Jean-Luis Pouchou (FR), Ludwig Reimer† (DE), Frances Salvat (ES), Raynald Gauvin (CA), David B. Williams (USA), jak stwierdza sam Profesor: „wśród nazwisk moich mistrzów”.
Pan Profesor Michał Żelechower jest jedyną osobą z Polski, która została uhonorowana tym wyróżnieniem. Był członkiem EMAS w latach 1997-2018 i członkiem władz EMAS - the Board member w latach 2005-2010, przez wiele lat był prezesem polskiego oddziału towarzystwa EMAS, był też głównym organizatorem najważniejszych konferencji towarzystwa: EMAS European Workshop on Modern Developments and Applications in Microbeam Analysis (Gdańsk 2009) oraz EMAS Regional Workshop: Electron Probe Microanalysis of Materials Today - Practical Aspects (Szczyrk 2002).
Pan Profesor Michał Żelechower, obecnie profesor emerytowany, był zatrudniony w latach 1972-2018 na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej. Przez cały czas swojej działalności naukowej rozwijał metodykę badań z zakresu mikroskopii elektronowej i mikroanalizy rentgenowskiej. Jest autorem dwóch monografii z zakresu mikroanalizy rentgenowskiej i pokrewnych metod badań: wydanej w 2007 roku „Wprowadzenie do mikroanalizy rentgenowskiej” oraz „Wybrane metody badań materiałów” z roku 2015. Jest autorem wielu publikacji wykorzystujących metody mikroanalizy rentgenowskiej w badaniach materiałów, w szczególności optycznych szkieł i szkło-ceramiki fluorkowej domieszkowanej jonami metali przejściowych. Dla współpracowników, koleżanek i kolegów oraz studentów Pan Profesor Michał Żelechower, był i jest, niekwestionowanym autorytetem i mistrzem w doskonaleniu metodyki mikroanalizy rentgenowskiej, nie tylko w Politechnice Śląskiej, ale także w skali Polski i na forum międzynarodowym. Serdeczne gratulacje!

Pokaż wszystkie

Międzynarodowa Studencka Konferencja Naukowa "Materiały i Technologie XXI Wieku"

2024-04-18 13:25:58
2024-04-24 19:08:18