Start - Aktualności

Medal Komisji Edukacji Narodowej dla dr hab. inż. Danuty Michczyńskiej, prof. PŚ
14 października podczas uroczystości pani dr hab. inż. Danuta Michczyńska, prof. PŚ otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest to odznaczenie nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli.
Pani dr inż. Danuta Michczyńska, prof. PŚ K prowadzi szeroką działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną, nie tylko w IF-CND, ale uczestniczy również w pracach Komisji Paleogeografii Czwartorzędu PAU (od 2012 roku) i Komitecie Badań Czwartorzędu PAN (od 2016 roku). W latach 2012-2016 była członkiem Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Międzynarodowym Programem „Zmiany Globalne Geosfery i Biosfery” PAN, przy czym w latach 2012-2014 była sekretarzem tego Komitetu. Ponadto była przedstawicielem Polski w Akcji COST ES0907 „INTIMATE – INTegrating Ice core, MArine and TErrestrial records - 60,000 to 8,000 years ago” (2011-2014) (nominowana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego) i członkiem Komitetu Zarządzającego ww. Akcji COST. Jest autorem ponad 50 publikacji, w tym 38 publikacji w czasopismach znajdujących się w bazie Journal Citation Reports (JRC). Od roku 2005 jest redaktorem w „Geochronometrii” - czasopiśmie z bazy JCR. Jest recenzentem artykułów w pismach o zasięgu międzynarodowym (m.in. Radiocarbon, The Holocene, Quaternary International).
Pani dr inż. Danuta Michczyńska, prof. PŚ była członkiem Rady Kształcenia Politechniki Śląskiej, zastępcą Dyrektora Instytutu Fizyki CND ds. studenckich, uczestniczyła w przygotowaniu planu studiów i uruchomieniu kształcenia na kierunku Fizyka Techniczna na Politechnice Śląskiej. Aktywnie włączyła się również w przygotowanie planu studiów na nowym kierunku Geoinformatyka.
W ramach swojej podstawowej działalności dydaktycznej prowadzi wykłady z podstaw fizyki na kilku wydziałach Politechniki Śląskiej oraz zajęcia specjalistyczne m.in. Analizę wyników pomiarów i Globalne zmiany środowiska / Global environmental changes czy Techniki i Narzędzia Komunikacji. Biskie jej jest również kształcenie poprzez projekty – prowadziła kilka tzw. Project Based Learning. Projekty te każdorazowo kończyły się prezentacjami uczestniczących w nich studentów na konferencjach międzynarodowych.
Społecznie angażuje się w kształcenie młodzieży szkół średnich: m.in.: współpracowała z Pałacem Młodzieży w Katowicach prowadząc wykłady oraz będąc członkiem jury konkursu „Fizyka a ekologia” dla młodzieży szkół średnich. Obecnie przewodniczy komitetowi organizacyjnemu tego konkursu. Od roku 2016 jest członkiem Komitetu Głównego Konkursu o Złoty Indeks Politechniki Śląskiej i przewodniczy komisji tego konkursu w dziedzinie fizyki.
Corocznie współorganizuje „Warsztaty Datowania im. Prof. Mieczysława F. Pazdura” skierowane do studentów, doktorantów i naukowców pragnących poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą izotopowych metod datowania.
Będąc z wykształcenia zarówno fizykiem (mgr inż. i dr) jaki i przedstawicielem Nauk o Ziemi (dr hab.) oraz pracując w zespołach interdyscyplinarnych dba o to by mówić o problemach naukowych w sposób zrozumiały dla słuchacza. Angażuje się również w promotorstwo prac inżynierskich i doktorskich. Jej działalność dydaktyczna jest ceniona przez studentów, co znajduje odzwierciedlenie w ankietach studenckich.
Aktualności
Pokaż wszystkie













Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieInvestigation of non-toxic dye-sensitized solar cell materials for circular design approaches - seminarium w trybie zdalnym.
Seminarium naukowe IF - Dr. Adrian Cernescu - Nanoscale optical and correlative characterization of nanomaterials using s-SNOM technology
Otwarcie wystawy: „Poza tym, co widzialne. Teledetekcja i skanowanie laserowe w polsko-peruwiańsko-włoskich badaniach w Machu Picchu”
Wystawa: „Poza tym, co widzialne. Teledetekcja i skanowanie laserowe w polsko-peruwiańsko-włoskich badaniach w Machu Picchu”
Mit o kierunku wirowania wody w misce po obu stronach równika. Siła Coriolisa, czyli od geografii do fizyki i z powrotem