Autor: Bogusława Słowak Publikacja: 06.04.2022 Aktualizacja: 06.04.2022

Nowa specjalność Automatyka i Eksploatacja Inteligentnych Budynków na kierunku Automatyka i Robotyka !

Szanowni studenci I roku Automatyki i Robotyki !

Już niedługo ruszają zapisy na specjalności, które rozpoczną się od II roku / III semestru studiów.

Zapraszamy na wybór nowej praktycznej specjalności Automatyka i Eksploatacja Inteligentnych Budynków na kierunku Automatyka i Robotyka, którą promujemy !

W tym semestrze dla studentów I roku Automatyki i Robotyki rusza kolejny nabór na nową interdyscyplinarną i międzywydziałową specjalność –  Automatyka i Eksploatacja Inteligentnych Budynków, gdzie studenci będą poznawać kompleksowo zagadnienia eksploatacji, diagnostyki i automatyki energooszczędnych systemów technicznego wyposażenia budynków. Studenci zdobędą szczegółową wiedzę między innymi z zakresu programowania systemów automatyki oraz systemów i podsystemów nadzoru – BMS, certyfikacji budynków, gospodarki energetycznej budynków i odnawialnych źródeł energii, środowiska wewnętrznego budynków.

Specjalność będzie obejmowała dwie podspecjalizacje: jedna zorientowana na zagadnienia związane z automatyką i sterowaniem systemów w budynkach, a druga na eksploatację inteligentnych budynków. Po wspólnych czterech semestrach studiów, przez kolejne trzy semestry studenci będą kontynuować naukę na wybranej specjalizacji. Zajęcia będą prowadzone z wykorzystaniem innowacyjnych metod kształcenia. Przewidywane są zajęcia przy współudziale przedstawicieli przemysłu oraz wykładowców z zagranicy.

Na wydziale Automatyki Elektroniki i Informatyki znajdują się laboratoria z dziedziny Automatyki w tym Automatyki Budynkowej. W laboratoriach wykorzystuje się elementy infrastruktury automatyki BMS, jak: sterowanie wentylacją, w tym rekuperacją, energooszczędnym oświetleniem w systemiach DALI, EnOcean, DMX, kompleksowe otwarte standardy pomiarowo-sterujące KNX, komunikacja w sieci BACnet, LONworks, Ethernet, Modbus, inteligentne urządzenia pomiarowe w standardzie MeterBus, programowanie falowników, konfiguracja  konwerterów  sieciowych i bram. Zakres tematyczny przedmiotów obejmuje problematykę zintegrowanych systemów automatyzacji, pomiarów, sterowania, zarządzania i bezpieczeństwa współczesnych budynków w celu polepszenia ich efektywności energetycznej oraz kontroli technicznej. Studenci zapoznają się z instalacjami technologicznymi budynków w ramach wycieczek na obiekty. Słuchacze otrzymają wiedzę z zakresu dostępnych na rynku systemów i poznają właściwości systemów firmowych a także systemów otwartych. Zapoznają się z normami dotyczącymi systemów automatyzacji i bezpieczeństwa budynków oraz normami dotyczącymi wpływu automatyzacji na efektywność energetyczną budynków. Studenci zapoznają się z metodyką projektowania i eksploatacji zintegrowanych systemów automatyzacji, sterowania, zarządzania i bezpieczeństwa budynków. Do dyspozycji studentów jest też nowoczesne laboratorium w hali technologicznej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, gdzie studenci zdobędą praktyczne umiejętności na rzeczywistych instalacjach przemysowych.

grafika_promo.940.940.png (907,56 kB)

Pokaż wszystkie
photo

Panel dyskusyjny z udziałem profesor Agnieszki Szczęsnej oraz interaktywne stanowisko studentów z koła w ramach Game Music Fest 2024!

2024-04-24 13:30:59
2024-04-24 13:45:40

Zaproszenie na konferencję COPM2024

2024-04-23 14:26:34
2024-04-23 14:29:34
photo

Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk Rektorem Elektem Politechniki Śląskiej!

Wojciech Wojtowicz
2024-04-23 11:49:00
2024-04-23 11:53:59
photo