A A+ A++

ZRÓWNOWAŻONA KONSUMPCJA I PRODUKCJA

Działaj na rzecz ochrony środowiska i klimatu – uczyń każdy wybór lepszym
Kierunek pod patronatem Orlen S.A. i Orlen Południe

To pierwszy w Polsce interdyscyplinarny kierunek studiów, który łączy zagadnienia na styku ekologii, ekonomii, technologii oraz nauk społecznych. To odpowiedź na globalne wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i koniecznością transformacji energetycznej. Studenci nabędą wiedzę z zakresu odpowiedzialnego i efektywnego kształtowania gospodarki surowcowej, materiałowej i energetycznej oraz zgodnej z założeniami gospodarki obiegu zamkniętego. Według raportu Future of Jobs Report, przedstawionego podczas World Economy Forum, specjalista ds. zrównoważonej konsumpcji i produkcji będzie jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy.

Studia na kierunku zrównoważona konsumpcja i produkcja to także droga do współpracy z uczelniami tworzącymi konsorcjum EURECA-PRO, współtworzonego przez Politechnikę Śląską. Jego misją jest m.in. kształcenie w zakresie 12. celu zrównoważonego rozwoju – Odpowiedzialna Konsumpcja i Produkcja.

Studia na kierunku zrównoważona konsumpcja i produkcja obejmują trzy ścieżki kształcenia:

  • Zrównoważoną gospodarkę surowcami i materiałami

  • Zrównoważoną energetykę

  • Zarządzanie zrównoważoną produkcją i konsumpcją

Patronat ORLEN S.A. i ORLEN Południe

Kierunek powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy i jest objęty patronatem koncernu ORLEN S.A oraz Orlen Południe., jak również zainteresowanie zatrudnieniem specjalistów z zakresu zrównoważonej konsumpcji i produkcji wyraziły władze Gliwic i Rybnika.

Dzięki patronatowi firmy ORLEN studenci mogą uzyskać wsparcie poprzez:

  • uczestnictwo w kształceniu pracowników firmy od samego początku studiów (wykłady, seminaria, konwersatoria, konsultacje, uczestnictwo – praca koncepcyjna ze studentem- w realizacji wspólnych projektów grupowych, tzw. Project based learning),
  • udział w warsztatach na terenie zakładów prowadzonych przez pracowników 
  • wyjazdy do zakładu
  • mentoring (opiekun dla wybranych studentów z firmy, na wyższych latach)
  • udział w krótkich szkoleniach prowadzonych przez specjalistów z firmy dla wybranych studentów
  • praktyki studenckie i staże

Uroczyste podpisanie umów o współpracy było także okazja do rozmowy na temat zrównoważonego rozwoju. W debacie wzięli udział: Katarzyna Kuczyńska-Budka, prezydent Gliwic, Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN oraz władze Politechniki Śląskiej: prof. Anna Chrobok, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia oraz prof. Marek Pawełczyk, Rektor Politechniki Śląskiej.

Gdzie znajdą pracę absolwenci kierunku zrównoważona konsumpcja i produkcja?

Nasi absolwenci będą przygotowani do wdrażania nowoczesnych rozwiązań przyjaznych środowisku. Znajdą pracę w dużych przedsiębiorstwach polskich i zagranicznych, instytucjach międzynarodowych, krajowych i samorządowych, organizacjach NGO czy firmach z sektora MŚP, które muszą dostosować działalność do wymogów rynkowych i szeregu regulacji UE dotyczących czystej produkcji.

Kierunek zrównoważona konsumpcja i produkcja jest kierunkiem międzywydziałowym.

Stopień studiów Studia I stopnia (studia inżynierskie)
Czas trwania
7 semestrów (3,5 roku)
Forma studiów
Stacjonarne
Dyscypliny naukowe inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka 52%
inżynieria chemiczna 24%
nauki o zarządzaniu i jakości 24%

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie