A A+ A++

TECHNOLOGIE INŻYNIERSKIE W KRYMINALISTYCE

Połącz inżynierię i medycynę z kryminalistyką – odkrywaj tajemnice technologii

Kryminalistyka jest dziedziną interdyscyplinarną, łączącą w sobie wiele nauk takich jak np. medycyna, psychologia, fizyka, chemia, biologia, informatyka oraz nauki prawne. Nowy kierunek technologie inżynierskie w kryminalistyce, stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów posiadających solidne przygotowanie inżynierskie, zdolnych do stosowania nowoczesnych technologii w analizie śladów, rekonstrukcji zdarzeń, informatyce śledczej, czy wykorzystaniu sztucznej inteligencji w pracy dowodowej. Obecnie tylko jedna uczelnia w Polsce oferuje kierunek związany z kryminalistyką, którego absolwenci uzyskują tytuł inżyniera. W tym kontekście nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej będzie atrakcyjną propozycją w skali kraju, szczególnie wśród uczelni technicznych.

Czego nauczą się studenci kierunku technologie inżynierskie w kryminalistyce?

Technologie inżynierskie w kryminalistyce to kierunek, który stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie na specjalistów łączących wiedzę techniczną z umiejętnościami z zakresu analizy dowodowej, informatyki śledczej, inżynierii śladów czy nowoczesnych technik identyfikacji, oferując program studiów zorientowany na praktyczne zastosowanie wiedzy technicznej w kontekście rozwiązywania problemów kryminalistycznych.

Program obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu:

  • informatyki śledczej i przestępczości cyfrowej,

  • nowoczesnych metod identyfikacji i analizy śladów,

  • zastosowania sztucznej inteligencji w analizie danych dowodowych,

  • wykorzystania zaawansowanych metod obrazowania i rekonstrukcji 3D,

  • inżynierii materiałowej w kontekście analizy mikrośladów i dowodów rzeczowych.

Gdzie znajdą pracę absolwenci kierunku technologie inżynierskie w kryminalistyce?

Absolwenci kierunku technologie inżynierskie w kryminalistyce będą przygotowani do twórczej pracy w środowisku, w którym nauki techniczne, inżynierskie wspomagają kryminalistykę. Będą mogli zatem znaleźć zatrudnienie m.in. jako: analitycy danych, specjaliści ds. odzyskiwania danych, eksperci w zakresie cyberbezpieczeństwa, specjaliści technologii przyrostowych (druk 3D), twórcy i użytkownicy aplikacji wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, audytorzy, integratorzy systemów i technologii, biegli sądowi, pracownicy laboratoriów kryminalistycznych i badawczych, pracownicy cywilni służb państwowych. Absolwenci będą również przygotowani do prowadzenia własnej działalności.

Studiuj kierunek technologie inżynierskie w kryminalistyce w Zabrzu na Wydziale Inżynierii Biomedycznej.

Stopień studiów Studia I stopnia (studia inżynierskie)
Czas trwania
7 semestrów (3,5 roku)
Forma studiów
Stacjonarne
Dyscypliny naukowe inżynieria biomedyczna: 95% – dyscyplina wiodąca
nauki o zarządzaniu i jakości: 5%

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie