Sympozjum i konferencja „Transport Problems”

„Transport Problems” to nie tylko tytuł wydawanego przez Politechnikę Śląską czasopisma naukowego, ale też międzynarodowych spotkań naukowców organizowanych przez Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ w siedzibie wydziału i atrakcyjnych miejscach południowej Polski.

Sympozjum młodych naukowców prowadzących badania związane z szeroko rozumianą problematyką transportu odbyło się jedenasty raz w dniach 27–28.06.2022 r., a XIV Międzynarodową Konferencję Naukową „Transport Problems 2022” zorganizowano w dniach 29.06–1.07.2022 r. Te dwa wydarzenia zgromadziły (na miejscu lub zdalnie) 244 specjalistów z 19 krajów, a w publikacji pokonferencyjnej (conference proceedings) mającej około tysiąca stron zamieszczono 95 referatów.

W konferencji wzięli udział naukowcy z Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki Północnej. W poprzednich latach wielu uczestników konferencji pochodziło z Rosji i Białorusi. W bieżącym roku organizatorzy wyłączyli naukowców z tych państw z komitetu naukowego i nie dopuścili do obrad reprezentujących je specjalistów z powodu agresji Rosji na Ukrainę i toczonej tam wojny. W geście solidarności z narodem walczącym z agresorem zwolniono ukraińskich uczestników z opłat konferencyjnych.

Sesja plenarna konferencji odbyła się na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ. Została otwarta przez koordynatora konferencji prof. Aleksandra Sładkowskiego. Przemówienia powitalne wygłosili patronujący konferencji rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz prezydent Katowic dr Marcin Krupa. Następnie obrady w biznesowym hotelu Silesian odbywały się w 10 sekcjach w dwóch równoległych potokach. Obrady były transmitowane na platformach Zoom i YouTube.

Uczestnicy konferencji i sympozjum, którzy przybyli do Katowic, zwiedzili w Chorzowie fabrykę pojazdów szynowych koncernu Alstom, Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach, a w Gliwicach zobaczyli lotnisko z hangarem samolotów treningowych i nowoczesny symulator lotniczy Politechniki Śląskiej. Zwiedzając Kopalnię Guido w Zabrzu i Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, mieli okazję poznać kulturę i historię regionu śląskiego.

XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa i XI Sympozjum Młodych Naukowców pod wspólną nazwą „Transport Problems” zakończyły się sukcesem. Naukowców i praktyków zainteresowanych wymianą doświadczeń z tej dyscypliny organizatorzy zapraszają na kolejną edycję w dniach 26–30.06.2023 r.