Start - Aktualności
Dr inż. Paulina Powroźnik laureatką konkursu dla młodych naukowców SONATINA
Konkurs SONATINA skierowany jest do młodych naukowców. W tej edycji złożono 157 wniosków, a eksperci NCN zakwalifikowali do finansowania 32 z nich o wartości ponad 22 mln złotych. Środki z konkursu mogą być przeznczone na zatrudnienie laureatów w polskich jednostkach naukowych, realizację badań podstawowych i aplikacyjnych oraz staży zagranicznych trwających od 3 od 6 miesięcy. Wśród nagrodzonych badaczy znalazła się dr inż. Paulina Powroźnik z Politechniki Śląskiej. Została doceniona za badania „Projektowanie i charakteryzacja hybrydowych struktur tlenek aluminium/ftalocyjanina”.
– Struktury hybrydowe, wzbudzają duże zainteresowanie naukowców poszukujących rozwiązań do zastosowania w urządzeniach elektronicznych. Najpowszechniejszą kombinacją jest krystaliczna warstwa nieorganiczna połączona z organicznymi warstwami molekularnymi. Takie struktury łączą zalety obu rodzajów materiałów. (…) Najnowsze trendy w materiałoznawstwie nastawione są na utrzymanie wysokiej jakości urządzeń, ale jednocześnie obniżanie kosztów produkcji. Jednym z najważniejszych wyzwań dla naukowców jest wykorzystanie materiałów nadających się do recyklingu i znalezienie możliwych sposobów ich odzyskania. Z tego punktu widzenia wzrasta znaczenie badań aluminium i tlenku aluminium. Materiały te mogą być stosowane jako tańsze alternatywy dla innych metali i tlenków metali jako elektrody, warstwy w tranzystorach polowych lub podłoża w czujnikach gazów – wyjaśniła dr inż. Paulina Powroźnik.
Finansowanie w projekcie dr inż. Powroźnik wynosi ponad 670 tysięcy złotych. – Granty przyznawane w ramach konkursu SONATINA pokrywają m.in. koszty staży w prestiżowych ośrodkach zagranicznych. Ja zdecydowałam się na 3-miesięczny staż w Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim – dodała laureatka.
Laureatów w konkursie wyłonił międzynarodowy zespół ekspertów. – Nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Uznanie dotychczasowego dorobku oraz potencjału planowanych badań mobilizuje do rozwijania własnej tematyki badawczej – podsumowała dr inż. Paulina Powroźnik.
Aktualności
Pokaż wszystkieWięcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieInvestigation of non-toxic dye-sensitized solar cell materials for circular design approaches - seminarium w trybie zdalnym.
Seminarium naukowe IF - Dr. Adrian Cernescu - Nanoscale optical and correlative characterization of nanomaterials using s-SNOM technology
Otwarcie wystawy: „Poza tym, co widzialne. Teledetekcja i skanowanie laserowe w polsko-peruwiańsko-włoskich badaniach w Machu Picchu”
Wystawa: „Poza tym, co widzialne. Teledetekcja i skanowanie laserowe w polsko-peruwiańsko-włoskich badaniach w Machu Picchu”
Mit o kierunku wirowania wody w misce po obu stronach równika. Siła Coriolisa, czyli od geografii do fizyki i z powrotem