Start - Aktualności

XII Sesja Paleolimnologiczna - Analizy wielowskaźnikowe w paleorekonstrukcjach - Komunikat I
Szanowni Państwo
Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Komitet Badań Czwartorzędu Polskiej Akademii Nauk oraz Komisja Paleolimnologii Polskiego Towarzystwa Limnologicznego, mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w XII Sesji Paleolimnologicznej zatytułowanej
"Analizy wielowskaźnikowe w paleorekonstrukcjach".
Sesja odbędzie się w dniach 21.03 – 22.03.2022. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej. Miejscem spotkania będzie aula A, zlokalizowana w budynku Centrum Nowych Technologii, mieszczącym się przy ulicy Konarskiego 22B, w Gliwicach.
Zapraszamy do prezentacji prac naukowych związanych z multidyscyplinarnymi badaniami czwartorzędowych osadów jeziornych i torfowiskowych, których sedymentacja i sedentacja zachodziły w zróżnicowanych genetycznie i wiekowo zbiornikach akumulacji biogenicznej.
Proponujemy, by obrady i dyskusja koncentrowały się wokół zagadnień w zakresie:
- rekonstrukcji i odtwarzania warunków rozwoju ekosystemów jeziorno-torfowiskowych,
- analizy zmian środowiskowych, klimatycznych i antropogenicznych, w tym industrialnych, zapisanych w środowiskach sedymentacyjnych,
- powiązania wyników datowania osadów z innymi analizami, a zwłaszcza geochemicznymi, geofizycznymi i izotopowymi,
- zastosowania w badaniach różnorodnej metodyki: fito i zoologicznej, geo- i biochemicznej, geologicznej i fizycznej,
- przeglądu i stanu badań osadów jeziornych i torfowisk z całego świata.
Liczymy na to, że udział w zaplanowanym wydarzeniu naukowym będzie szansą na wymianę wiedzy i doświadczeń, prezentację stosowanych metod badawczych i uzyskiwanych rezultatów, a także tak ważny obecnie bezpośredni kontakt z innymi badaczami i naukowcami.
Wystąpienia w trakcie Sesji będą miały postać referatów, komunikatów oraz plakatów, dla których przewidywany limit czasowy wynosił będzie odpowiednio: 20 minut, 10 minut oraz 1 minuta.
Szczegółowy plan Sesji oraz tytuły poszczególnych prezentacji zostaną przedstawione w osobnym komunikacie.
W pierwszym dniu Sesji odbędzie się rejestracja uczestników, a następnie prezentacja referatów, komunikatów oraz posterów. Ponadto w programie znajdą się również warsztaty związane z tematyką badań prowadzonych w Instytucie Fizyki Politechniki Śląskiej. Będą to:
- "Warsztaty metodyki datowania radiowęglowego"
- "Dendrochronologia jako metoda paleorekonstrukcji środowiskowych"
- "Praktyczne aspekty datowania luminescencyjnego"
W drugim dniu Sesji kontynuowane będą wystąpienia w formie referatów i komunikatów, później zaś nastąpi podsumowanie i zakończenie Sesji.
Zależy nam, by w Sesji wzięli udział zarówno uznani naukowcy, jak i młodzi badacze (magistranci, doktoranci) z różnych ośrodków krajowych i zagranicznych. Udział w Sesji jest bezpłatny, a uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdów i noclegów (możliwe miejsca zakwaterowania zostaną zaproponowane w kolejnym komunikacie). Pozostałe wydatki związane z organizacją wydarzenia (materiały konferencyjne, warsztaty, sale, wyżywienie) pokrywają organizatorzy oraz sponsorzy.
Będziemy wdzięczni za rozpropagowanie informacji o XII Sesji Paleolimnologicznej wśród zainteresowanych osób.
Zgłoszenia prosimy przesyłać do 6 lutego 2022 poprzez formularz dostępny online.
Z wyrazami szacunku w imieniu organizatorów
Jarosław Sikorski
Marzena Kłusek
Sponsorzy XII Sesji Paleolimnologicznej:
IRTECH Sp. z o.o. |
Firma CZYLOK |
CANBERRA PACKARD Sp. z o.o. |
Aktualności
Pokaż wszystkie














Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieInvestigation of non-toxic dye-sensitized solar cell materials for circular design approaches - seminarium w trybie zdalnym.
Seminarium naukowe IF - Dr. Adrian Cernescu - Nanoscale optical and correlative characterization of nanomaterials using s-SNOM technology
Otwarcie wystawy: „Poza tym, co widzialne. Teledetekcja i skanowanie laserowe w polsko-peruwiańsko-włoskich badaniach w Machu Picchu”
Wystawa: „Poza tym, co widzialne. Teledetekcja i skanowanie laserowe w polsko-peruwiańsko-włoskich badaniach w Machu Picchu”
Mit o kierunku wirowania wody w misce po obu stronach równika. Siła Coriolisa, czyli od geografii do fizyki i z powrotem