Start - Aktualnosci

Naukowcy z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej wzięli udział w warsztatach i stażu na Xavier University na Filipinach
Wizyta odbywała się w ramach projektu Erasmus+ „Geomatics for Disaster Risk Reduction” (GeoDRR) - “GeoDRR Educational Workshops & Transnational Meeting Xavier University - Ateneo de Cagayan”) i krótkoterminowego stażu naukowo - akademickiego “Academic Internship at Xavier University”, na przełomie stycznia i lutego 2024r.
Politechnika Śląska jest Liderem projektu GeoDRR. Jego celem jest utworzenie nowej specjalności studiów II stopnia „Geomatics for Disaster Risk Reduction” z niezbędnym zapleczem laboratoryjnym na sześciu uniwersytetach azjatyckich. Powstanie kierunek szkolący specjalistów w zakresie prognozowania, monitorowania oraz analizowania przebiegu katastrof naturalnych. Na nowej specjalności kształcona będzie wysoko wyspecjalizowana kadra przygotowana do prognozowania, monitorowania i analizowania katastrof naturalnych, a w przypadku ich wystąpienia zarządzania nimi, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa poszkodowanym i infrastrukturze.
Projekt Erasmus+ „Geomatics for Disaster Risk Reduction” realizowany jest od 2021 roku. Bierze w nim udział 10 Partnerów: sześć uniwersytetów azjatyckich z Filipin, Malezji i Kambodży, uniwersytety z Hiszpanii i Grecji, a także firma konsultingowa IT z Luksemburga. Koordynatorem Projektu od stycznia 2022 roku jest dr inż. Krzysztof Tomiczek z Katedry Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców.
Podczas wizyty na Xavier University na Filipinach oprócz dra inż. Krzysztofa Tomiczek, Politechnikę Śląską reprezentowały: dr hab. inż. Katarzyna Tobór-Osadnik, prof. PŚ z Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa, dr inż. Monika Żogała z Katedry GiES i dr Marta Matyjaszek z Kolegium Studiów PŚ oraz zdalnie, dr inż. Krzysztof Słota z Katedry GiES.
W pierwszym tygodniu wizyty odbywały się całodniowe warsztaty, treningi i wykłady przygotowane przez naukowców z naszego Wydziału oraz pozostałych uniwersytetów europejskich i azjatyckich w ramach “GeoDRR Educational Workshops & Transnational Meeting Xavier University – Ateneo de Cagayan”. Naukowcy z naszego Wydziału przygotowali wykłady dotyczące zagadnień geomatyki, sejsmiczności, metodyki badań naukowych, zagrożeń i zarządzania ryzykiem oraz bezpieczeństwem, także GIS (Geographic Information System) oraz strategiami prowadzenia studiów wyższych.
W drugim tygodniu, w czasie stażu “Academic Internship at Xavier University” realizowano wcześniej zaplanowane działania naukowe, dydaktyczne oraz te, promujące Politechnikę Śląską i Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Przebywający z wizytą pracownicy Wydziału wygłosili cykl wykładów dla studentów Xavier University.
Pobytowi towarzyszyły intensywne działania związane z wdrożeniem programu GeoDRR na dwóch uniwersytetach filipińskich, ze względu na mające krytyczne znaczenie procedury formalne.
Sporządzono krótki raport informacyjny dla Project Officera Projektu o najbardziej krytycznych działaniach w Projekcie.
Ze względu na napięty program warsztatów i intensywność działań pozostawało niewiele czasu na zapoznanie się z życiem mieszkańców Filipin. Wyspa, na której leży miasto Cagayan de Oro nie jest ośrodkiem turystycznym i generalnie, turyści odwiedzają tę część Filipin rzadko. Dzięki temu można było przyjrzeć się codziennemu życiu Filipińczyków, zobaczyć naturalne plaże, odbyć krótkie wędrówki po lekko górzystych, porośniętych lasem tropikalnym terenach Mapawa Nature Park, czy spojrzeć na trójkulturowość Północnego Mindanao.
Aktualności
Pokaż wszystkie












Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:

Polska Grupa Górnicza S.A. jest największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Spółka dostarcza węgiel do krajowych odbiorców w sektorze energetyki i ciepłownictwa, a także odbiorców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych. Jej potencjał produkcyjny jest kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Współpraca:

Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW.
Współpraca:

Południowy Koncern Węglowy jest jednym z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Skupia trzy zakłady górnicze w zachodniej Małopolsce oraz wschodniej części województwa śląskiego: ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Brzeszcze w Brzeszczach oraz ZG Janina w Libiążu. Głównymi odbiorcami węgla produkowanego w trzech zakładach górniczych są sektor gospodarstw domowych oraz energetyka zawodowa i ciepłownictwo.
Współpraca:

KOMAG jest partnerem naukowo-badawczym podnoszącym efektywność, jakość i bezpieczeństwo kluczowych procesów gospodarczych klientów.
Współpraca:

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
Współpraca:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG to firma specjalizująca się w tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz Przemysłu 4.0. Łączymy najnowsze osiągnięcia naukowe z realnymi potrzebami biznesu, dostarczając technologie, które wspierają rozwój i cyfrową transformację przedsiębiorstw.
Współpraca:

WASKO jest jedną z największych firm technologicznych w Polsce, wdrażającą nowoczesne rozwiązania. Zapewnia wsparcie przedsiębiorstw i instytucji w procesie dostosowywania się do dynamicznych zmian rynkowych oraz wyzwań cyfrowej transformacji.
Współpraca:

DSI Underground specjalizuje się w opracowywaniu, produkcji i sprzedaży komponentów chemicznych oraz urządzeń do wytwarzania pianowych tworzyw sztucznych na bazie żywic mocznikowo-formaldehydowych. Produkty te znajdują zastosowanie w izolacji wyrobisk górniczych, wypełnianiu pustych przestrzeni oraz jako sztuczne podłoże dla roślin w rolnictwie. Z czasem oferta została rozszerzona o systemy poliuretanowe i organiczno-mineralne do konsolidacji i uszczelniania skał w górnictwie.
Współpraca:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to unikalna placówka poświęcona historii górnictwa. Obejmuje Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza, oferujące podziemne trasy turystyczne. To jedna z najważniejszych atrakcji industrialnych Śląska.
Współpraca:

Vector Software Group to producent m.in. oprogramowania do projektowania w branżach architektonicznej, energetyki, GIS, geodezji, drogownictwa, elektryki czy wentylacyjnej. Tworzy również autorskie rozwiązania Software House.
Współpraca:

Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN prowadzi działalność naukową i badawczo-rozwojową w dyscyplinie: Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka dostarczając nauce i gospodarce nowoczesnych, ekonomicznych, ekologicznych i społecznych rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi kraju i regionów w obszarze surowcowym i energetycznym.
Współpraca:

JSW IT SYSTEMS Sp. z o.o. zapewnia kompleksową obsługę informatyczną aktywnie działając w obszarze Przemysłu 4.0. Głównym Klientem jest Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dla której Spółka stanowi zaplecze informatyczne.
Współpraca:

Loxone umożliwia łatwą kontrolę i inteligentną automatyzację wszelkiego rodzaju projektów. Od inteligentnych domów, obiektów komercyjnych po specjalne zastosowania.
Współpraca:

Przedsiębiorstwo Usług Górniczych i Budowlanych - BUD sp. z o.o. jest generalnym wykonawcą kompleksowych robót górniczych na terenie LGOM w tym drążenie i przebudowa wyrobisk górniczych, budowa przenośników taśmowych, rozdzielni elektrycznych, wyrobisk funkcyjnych takich jak komory maszyn ciężkich wraz z wyposażeniem, komory rozładunku materiałów rafineryjnych / petrochemicznych, komory materiałów wybuchowych i inne.
Współpraca:

Deltaprime to firma specjalizująca się w monitoringu wizyjnym i systemach zabezpieczeń obiektów.
Współpraca:

2RHP sp. z o.o. jest twórcą innowacyjnego w skali światowej systemu ratowniczej łączności bezprzewodowej oraz opcjonalnie przewodowej RESYS, przeznaczonym do pracy w podziemnych zakładach górniczych, w tym w zakładach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego. RESYS zwiększa bezpieczeństwo w górnictwie.