Start - Aktualnosci

Wizyta w ramach projektu GeoDRR w Malezji
W dniach 9-13 stycznia 2023r. na Universiti Sains Malaysia (USM, Malezja) odbyły się warsztaty w ramach Projektu GeoDRR Erasmus+ (Geomatics for Disaster Risk Reduction, Geomatyka w Ograniczaniu Ryzyka Wystąpienia- i Skutków Katastrof Naturalnych). W projekcie bierze udział 10 Partnerów, w tym 6-ciu z Azji Południowo – Wschodniej. Politechnika Śląska jest Liderem Projektu. Projekt realizowany jest od 2 lat, a od 2022r. Koordynatorem Projektu jest dr inż. Krzysztof Tomiczek. Projekt realizowany jest przez pracowników Katedr: Geoinżynierii i Eksploatacji Surowców (RG4) oraz Inżynierii Bezpieczeństwa (RG3. Wykładowcy RG4 i RG3 przedstawili 5 tematów, połączonych z zajęciami praktycznymi. Wykłady przedstawili: dr inż. Krzysztof Tomiczek, dr hab. inż. Anna Bluszcz, prof. PŚ, dr hab. inż. Katarzyna Tobór-Osadnik, prof. PŚ (face to face) i dr inż. Krzysztof Słota (online).
Na zaproszenie USM, w tygodniu następnym 16-20.01.2023 dr inż. Krzysztof Tomiczek, dr hab. inż. Anna Bluszcz, prof. PŚ, dr hab. inż. Katarzyna Tobór-Osadnik, prof. PŚ odbyli krótkoterminowy staż. Temu działaniu towarzyszyła promocja Politechniki Śląskiej i naszego Wydziału. Działania te były zgodne z rozważaniami Władz Rektorskich PŚ o potencjalnej możliwości rozpoczęcia aktywności w kierunku nawiązania ściślejszej współpracy zagranicznej z uniwersytetami w Azji, na podstawie już trwającej współpracy w ramach Projektu GeoDRR.
Zostały wygłoszone 3 wykłady dla studentów USM. Odbyły się także spotkania, połączone z prezentacjami potencjału USM i PŚ, z władzami rektorskimi, dziekańskimi i przedstawicielami wybranych działów: Centrum Badań nad Zrównoważonym Rozwojem, Technologii, Centrum Badań nad Inżynierią Rzeczną i Odwadnianiem Miast, Biura Strategicznego Rozwoju Korporacyjnego, Współpracy Akademickiej i Międzynarodowej, Centrum Wymiany Międzynarodowej i Współpracy, Badań Innowacyjnych i Systemu Informacji Geograficznej miasta Penang. (Penang, siedziba USM, jest 1.7mln dynamicznie rozwijającą się metropolią)
Pierwszymi krokami współpracy, w trakcie wizyty w Penang, było przygotowanie propozycji 2 projektów PBL i zgłoszenie ich do konkursu. W projektach PBL zadeklarowali udział polscy i malezyjscy studenci oraz konsultanci – naukowcy z USM.
Podpisany został List Intencyjny – ze strony SUT przez JM Rektora PŚ, prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka, a ze strony USM przez H.E. Vice-Rector Prof. Narimah Samat upoważnioną przez H.E. Rektora USM. W Liście Intencyjnym dr inż. Krzysztof Tomiczek został wskazany przez JM Rektora i H.E. Vice Rector, jako osoba do- i pośrednicząca w kontaktach pomiędzy PŚ oraz USM.
Wszystkie rozmowy, wykłady i dyskusje przebiegały w bardzo dobrej, konstruktywnej i progresywnej atmosferze oraz przy równoczesnych sprawnych działaniach logistycznych towarzyszących, tak złożonemu organizacyjnie wydarzeniu.
Wizyta naukowców z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, w ramach projektu GeoDRR Erasmus+, jest drugą wizytą w Azji Południowo – Wschodniej; poprzednia w Kambodży odbyła się w lipcu 2022. Celem projektu GeoDRR Erasmus+ jest zbudowanie zaplecza wysoko wykwalifikowanej kadry na uczelniach azjatyckich, wyspecjalizowanej, ogólnie ujmując w zakresie „zagrożeń naturalnych”. Zagrożenia te, będące przede wszystkim wynikiem czynników klimatycznych, są powodem olbrzymich strat ekonomicznych i śmierci mieszkańców Azji, a równocześnie pozostają (i będą, niestety) codziennym elementem ich życia.
Aktualności
Pokaż wszystkie













Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:

Polska Grupa Górnicza S.A. jest największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Spółka dostarcza węgiel do krajowych odbiorców w sektorze energetyki i ciepłownictwa, a także odbiorców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych. Jej potencjał produkcyjny jest kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Współpraca:

Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW.
Współpraca:

Południowy Koncern Węglowy jest jednym z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Skupia trzy zakłady górnicze w zachodniej Małopolsce oraz wschodniej części województwa śląskiego: ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Brzeszcze w Brzeszczach oraz ZG Janina w Libiążu. Głównymi odbiorcami węgla produkowanego w trzech zakładach górniczych są sektor gospodarstw domowych oraz energetyka zawodowa i ciepłownictwo.
Współpraca:

KOMAG jest partnerem naukowo-badawczym podnoszącym efektywność, jakość i bezpieczeństwo kluczowych procesów gospodarczych klientów.
Współpraca:

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
Współpraca:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG to firma specjalizująca się w tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz Przemysłu 4.0. Łączymy najnowsze osiągnięcia naukowe z realnymi potrzebami biznesu, dostarczając technologie, które wspierają rozwój i cyfrową transformację przedsiębiorstw.
Współpraca:

WASKO jest jedną z największych firm technologicznych w Polsce, wdrażającą nowoczesne rozwiązania. Zapewnia wsparcie przedsiębiorstw i instytucji w procesie dostosowywania się do dynamicznych zmian rynkowych oraz wyzwań cyfrowej transformacji.
Współpraca:

DSI Underground specjalizuje się w opracowywaniu, produkcji i sprzedaży komponentów chemicznych oraz urządzeń do wytwarzania pianowych tworzyw sztucznych na bazie żywic mocznikowo-formaldehydowych. Produkty te znajdują zastosowanie w izolacji wyrobisk górniczych, wypełnianiu pustych przestrzeni oraz jako sztuczne podłoże dla roślin w rolnictwie. Z czasem oferta została rozszerzona o systemy poliuretanowe i organiczno-mineralne do konsolidacji i uszczelniania skał w górnictwie.
Współpraca:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to unikalna placówka poświęcona historii górnictwa. Obejmuje Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza, oferujące podziemne trasy turystyczne. To jedna z najważniejszych atrakcji industrialnych Śląska.
Współpraca:

Vector Software Group to producent m.in. oprogramowania do projektowania w branżach architektonicznej, energetyki, GIS, geodezji, drogownictwa, elektryki czy wentylacyjnej. Tworzy również autorskie rozwiązania Software House.
Współpraca:

Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN prowadzi działalność naukową i badawczo-rozwojową w dyscyplinie: Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka dostarczając nauce i gospodarce nowoczesnych, ekonomicznych, ekologicznych i społecznych rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi kraju i regionów w obszarze surowcowym i energetycznym.
Współpraca:

JSW IT SYSTEMS Sp. z o.o. zapewnia kompleksową obsługę informatyczną aktywnie działając w obszarze Przemysłu 4.0. Głównym Klientem jest Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dla której Spółka stanowi zaplecze informatyczne.
Współpraca:

Loxone umożliwia łatwą kontrolę i inteligentną automatyzację wszelkiego rodzaju projektów. Od inteligentnych domów, obiektów komercyjnych po specjalne zastosowania.
Współpraca:

Przedsiębiorstwo Usług Górniczych i Budowlanych - BUD sp. z o.o. jest generalnym wykonawcą kompleksowych robót górniczych na terenie LGOM w tym drążenie i przebudowa wyrobisk górniczych, budowa przenośników taśmowych, rozdzielni elektrycznych, wyrobisk funkcyjnych takich jak komory maszyn ciężkich wraz z wyposażeniem, komory rozładunku materiałów rafineryjnych / petrochemicznych, komory materiałów wybuchowych i inne.
Współpraca:

Deltaprime to firma specjalizująca się w monitoringu wizyjnym i systemach zabezpieczeń obiektów.
Współpraca:

2RHP sp. z o.o. jest twórcą innowacyjnego w skali światowej systemu ratowniczej łączności bezprzewodowej oraz opcjonalnie przewodowej RESYS, przeznaczonym do pracy w podziemnych zakładach górniczych, w tym w zakładach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego. RESYS zwiększa bezpieczeństwo w górnictwie.