Start - Aktualności

Naukowcy z naszego Wydziału opracowują pionierską technologię, pozwalającą optymalizować koszty wytwarzania i dystrybucji ciepła w procesach produkcyjnych!
Autonomiczny system do sterowania procesami dystrybucji i wytwarzania ciepła, stworzony w ramach projektu kierowanego przez dr. inż. Michała Frątczaka z Katedry Automatyki i Robotyki jest dedykowany dla węzłów ciepłowniczych, będących elementami linii produkcyjnych spotykanych w wielu branżach przemysłu, m.in. branży spożywczej, chemicznej oraz ciepłowniczej. Projekt realizowany jest na naszym Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej i finansowany ze środków NCBiR w ramach Programu Lider XII.
Nasze rozwiązanie ma zastosowanie tam, gdzie mamy do czynienia z wymiennikami ciepła, piecami przemysłowymi czy zbiornikami z płaszczami grzejno-chłodzącymi. Otrzymaliśmy wiele sygnałów bezpośrednio od przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu, że znaczna większość tego typu układów nie działa poprawnie, co skłoniło nas do opracowania dedykowanego rozwiązania. Zastosowanie naszego systemu znacznie usprawnia działanie procesów dystrybucji i wytwarzania ciepła, co pozwala zaoszczędzić od 15 do nawet 50 proc. energii nadmiernie zużywanej przez te układy – wyjaśnia dr inż. Michał Frątczak.
W ramach systemu zastosowano innowacyjny regulator, bazujący na cyfrowym bliźniaku procesu, zapewniający znaczną poprawę jakości regulacji w porównaniu z aktualnie wykorzystywanymi rozwiązaniami przemysłowymi.
– Stworzony regulator uzupełniony o uniwersalnego cyfrowego bliźniaka może być wykorzystany do sterowania dowolnym procesem cieplnym, a w szczególności wymiennikami ciepła, piecami przemysłowymi oraz zbiornikami z płaszczami grzejno-chłodzącymi. System został uzupełniony o moduł oceniający jakość oraz wydajność regulacji, dzięki czemu możliwy jest stały nadzór nad działającym procesem – dodaje naukowiec.
Działanie systemu zostało zweryfikowane za pomocą nowoczesnej techniki wirtualnego uruchomienia, która zakłada integrację stworzonego systemu z cyfrowym bliźniakiem węzła ciepłowniczego. Weryfikacja na rzeczywistej instalacji laboratoryjnej potwierdziła znaczną poprawę jakości działania układu w stosunku do zastosowania aktualnego rozwiązania przemysłowego.W przeciwieństwie do innych rozwiązań opartych o sterowniki lokalne, stworzony system jest wspierany przez chmurę obliczeniową, co pozwala na ciągłe nadzorowanie oraz optymalne sterowanie procesami cieplnymi. Wykorzystując wygodny interfejs dostępny przez przeglądarkę internetową, klient ma możliwość śledzenia danych dotyczących wydajności procesu oraz optymalizacji sterowania, wprowadzać korekty do działającego układu sterowania oraz przeglądać dane archiwalne.
Wszystkie Zdjęcia: Siemens Polska
Dostęp do chmury obliczeniowej jest w praktyce nieograniczony, a klient ma możliwość kontroli procesu z dowolnego miejsca na świecie.Co więcej, wdrożenie stworzonego systemu nie wymaga ingerencji ani modernizacji instalacji technologicznej, co znacznie redukuje koszty.
Powstałym systemem zainteresowała się również firma Siemens. W ramach dotychczasowej współpracy powstał case study dotyczący możliwości zastosowania wyników projektu w przemyśle wraz z wykorzystaniem technologii Edge Computing oraz urządzeń IO-Link marki Siemens. Artykuł wraz z filmem dostępny jest pod adresem: www.siemens.com/pl/pl/o-firmie/case-study/optymalne-sterowanie-procesami-wytwarzania-i-dystrybucji-ciepla-w-przemysle.html.
Serdecznie Gratulujemy wszystkim uczestnikom projektu, życząc dalszych sukcesów w jego realizacji !
Projektem kieruje dr inż. Michał Frątczak z Katedry Automatyki i Robotyki a udział w nim biorą także pracownicy Katedry dr inż. Patryk Grelewicz i dr inż. Paweł Nowak oraz doktoranci mgr inż. Jakub Musiał i mgr inż. Jakub Pośpiech. W zespole projektowym zaangażowani są także dr inż. Małgorzata Czaja oraz mgr inż. Grzegorz Studziński.
Wszystkie Zdjęcia: Siemens Polska
Tekst opracowany na podstawie artykułu z Pulsu Biznesu, pełna treść publikacji pod linkiem.
Media o projekcie :
strona projektu: www.dacs.aei.polsl.pl
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7246538320271319044
https://www.instagram.com/p/DAi9y5noz3J/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==
Aktualności
Pokaż wszystkie




































































































































Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.