Drugi Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej
22.03.2023 (piątek), od godziny 9.30
aula A Centrum Edukacyjno-Kongresowe (CEK) Politechniki Śląskiej
ul. Konarskiego 18B, 44-100 Gliwice.
To było WIELKIE WYDARZENIE!
22 marca 2024 roku w całej Polsce odbyła się impreza pod tytułem Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej - ODIM24, której celem jest upowszechnienie wśród społeczeństwa i młodzieży szkolnej zagadnień związanych z materiałami i technologiami wytwarzania produktów. Impreza ma promować kształcenie w specjalnościach i kierunkach z zakresu inżynierii materiałowej, bo deficyt specjalistów w przemyśle z roku na rok się powiększa. Przemysł i firmy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników - specjalistów z tego zakresu, w ilości kilkukrotnie przewyższającej liczbę absolwentów. Studia z tego zakresu nie należą do najłatwiejszych, ale aktualne wyposażenie laboratoriów badawczych i technologicznych na Politechnice Śląskiej wraz z zapleczem przemysłu w regionie pozwala na kształcenie ciekawe, efektywne i pozwalające na uzyskanie przyszłościowego wykształcenia i dobrze płatnej pracy. Dzięki zaangażowaniu studentów i pracowników naukowych i dydaktycznych stopień sukcesu ukończenia kształcenia jest na jednym z najwyższych na Politechnice Śląskiej. W tym roku w Gliwicach rusza nabór na kierunek I stopnia Inżynieria i Technologie Materiałowe na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, który jest stricte związany z inżynierią materiałową i technologiami wytwarzania.
Wydarzenie ODIM24 odbyło się na 15 uczelniach w Polsce i 5 instytutach sieci Łukasiewicz. W Gliwicach w ramach Politechniki Śląskiej gospodarzem imprezy był Wydział Mechaniczny Technologiczny, a w Katowicach Wydział Inżynierii Materiałowej. Dzień ten odbywa się już po raz drugi i jego hasłem przewodnim tegorocznej edycji były materiały inspirowane naturą. Impreza jest połączona z biciem rekordu Polski w "Największej lekcji inżynierii materiałowej". W tym roku w Gliwicach lekcję w auli A CEK poprowadziła Pani dr inż. Anna Kloc-Ptaszna z Katedry Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych. W lekcji wzięło udział ponad 500 uczniów z 17 szkół w naszym regionie z Bytomia, Gliwic, Jaworzna, Katowic, Rudy Śląskiej, Rybnika, Raciborza, Tarnowskich Gór i Zabrza. Większość to uczniowie szkół ponadpodstawowych, ale mieliśmy też 60 uczniów z 4 klas szkoły podstawowej nr 8 z Gliwic Bojkowa. Po lekcji i pobiciu rekordu Polski uczniowie wzięli udział w warsztatach w 27 laboratoriach Wydziału Mechanicznego Technologicznego, a dla najmłodszych uczestników przygotowano specjalne pokazy z zakresu budowy robotów, badania materiałów oraz programowania. ODIM24 w Gliwicach obsługiwało i wspierało organizacyjnie 54 wolontariuszy i 32 pracowników Wydziału MT.
W ubiegłym roku w sumie w całej Polsce w rekordowej lekcji wzięło udział 1097 uczestników. W tym roku rekord ten z pewnością zostanie pobity ponad dwukrotnie. Szczegółowe wyniki spływają do biura rekordów i po ich weryfikacji za kilka tygodni wynik zostanie oficjalnie ogłoszony.
Gliwice w skali całej Polski jest to jedna z największych lokalizacji w ramach bicia rekordu, bo poza Politechniką Śląską bicie rekordu organizowały Instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz GIT (około 50 uczestników) oraz IMN (około 130 uczestników).
Impreza odbywa się od 2023 roku corocznie w marcu, a jej patronem jest Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze.
Wszystkich, którzy interesują się materiałami i technologiami zapraszamy do ogólnopolskiego konkursu towarzyszącego ODIM 24 pod tytułem "Materiały Inspirowane naturą". Szczegóły konkursu odbywającego się w 3 kategoriach można znaleźć na stronie materialove.eu w zakładce konkurs. Konkurs rusza 10 kwietnia br.
Zapraszamy w przyszłym roku do udziału w imprezie.