A A+ A++

Sukcesy naszych studentów w konkursie SIEMENS i MŁODZI INNOWACYJNI

KONKURS SIEMENS:

 

Jest nam bardzo miło poinformować, że w tym roku zwycięzcą Konkursu o Nagrodę Siemensa dla Absolwentów w zakresie Automatyki i Robotyki został mgr inż. Wojciech Hańderek z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej za pracę magisterską pt. „System detekcji cyberataków na przemysłowe systemy sterowania”, której promotorem jest dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ. Praca magisterska porusza kluczową tematykę wpisującą się w Priorytetowe Obszary Badawcze Politechniki Śląskiej.

 

W rywalizacji o Nagrodę Siemensa dla absolwentów studiów I i II stopnia przyznawane są nagrody w dwóch obszarach – automatyki i robotyki oraz elektrotechniki. Łączna wartość tych nagród wynosi 36 000 zł. Dodatkowo Siemens Polska funduje nowoczesne wyposażenie laboratoriów uczelni, z których wywodzą się laureaci.

 

Warto przypomnieć, że Pan Wojciech Hańderek zdobył również uznanie za swojej osiągnięcie w konkursie Młodzi Innowacyjni 2021 organizowanym przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Janusza Kacprzyka (Instytut Badań Systemowych PAN) wyróżniło Jego pracę magisterską nagrodą II stopnia.

 

Praca magisterska p. Wojciecha związana jest z tematyką cyberbezpieczeństwa realizowaną w projekcie zespołu 𝐈𝐂𝐒 𝐂𝐲𝐛𝐞𝐫𝐒𝐞𝐜𝐮𝐫𝐢𝐭𝐲 𝐓𝐞𝐚𝐦, którego opiekunem naukowym jest prof. Piotr Przystałka. Rozwiązania będące wynikiem działań projektowych posiadają innowacyjny i oryginalny charakter oraz cechują się wysokim poziomem praktycznym. Stanowisko badawcze i demonstrator systemu były główną atrakcją stoiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach prestiżowej konferencji Cybersec 2019 budząc zainteresowanie ekspertów branżowych firm tj. Samsung, Grupa Azoty, Enea, Motorola Solutions, APA Group, IOSEC. Projekt początkowo zyskał wsparcie finansowe w ramach tzw. małego grantu dla studenckich kół naukowych Politechniki Śląskiej (edycja 2019), a obecnie jest rozwijany dzięki dofinansowaniu uzyskanemu podczas III edycji konkursu dla kół naukowych na Politechnice Śląskiej w ramach Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Wykonane do tej pory badania pozwoliły na przygotowanie kilku publikacji naukowych we współpracy ze studentami naszej uczelni. Projekt był także prezentowany na licznych wydarzeniach organizowanych na Politechnice Śląskiej m.in. podczas seminarium dot. Internetu Rzeczy, sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa zorganizowanego pod koniec lutego 2020 r.

 

Linki:

Wyniki konkursu SIEMENS:

Wyniki XXVI edycji Konkursu o Nagrodę Siemensa / Aktualności / Strona główna – Politechnika Warszawska (pw.edu.pl)

Biznes wspiera uczelnie: 26. Konkurs Politechniki Warszawskiej | Aktualności i informacje prasowe | Siemens Poland

Link do strony zespołu ICS CyberSecurity Team:

https://sknaimeth.polsl.pl/ics-cybersecurity-team/

 

KONKURS MŁODZI INNOWACYJNI:

 

Absolwenci Wydziału Mechanicznego Technologicznego zostali nagrodzeni w XIII edycji ogólnopolskiego konkursu Młodzi Innowacyjni 2021. Jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Janusza Kacprzyka (Instytut Badań Systemowych PAN) przyznało w każdej z kategorii nagrody stopnia I i II oraz wyróżnienia. Magister inżynier 𝐖𝐨𝐣𝐜𝐢𝐞𝐜𝐡 𝐇𝐚𝐧́𝐝𝐞𝐫𝐞𝐤 oraz inżynier 𝐏𝐚𝐰𝐞𝐥 𝐏𝐨𝐥𝐧𝐢𝐤 zdobyli II nagrodę w swoich kategoriach. Jury nagrodziło pracę magisterską pt. 𝐒𝐲𝐬𝐭𝐞𝐦 𝐝𝐞𝐭𝐞𝐤𝐜𝐣𝐢 𝐜𝐲𝐛𝐞𝐫𝐚𝐭𝐚𝐤𝐨́𝐰 𝐧𝐚 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐦𝐲𝐬ł𝐨𝐰𝐞 𝐬𝐲𝐬𝐭𝐞𝐦𝐲 𝐬𝐭𝐞𝐫𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐚, której promotorem jest dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ oraz pracę inżynierską pt. 𝐖𝐢𝐳𝐮𝐚𝐥𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐰𝐲𝐛𝐫𝐚𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐩𝐫𝐨𝐜𝐞𝐬𝐮 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐦𝐲𝐬ł𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐳 𝐰𝐲𝐤𝐨𝐫𝐳𝐲𝐬𝐭𝐚𝐧𝐢𝐞𝐦 𝐭𝐞𝐜𝐡𝐧𝐨𝐥𝐨𝐠𝐢𝐢 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐧𝐞𝐭𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡, której promotorem jest prof. dr hab. inż. Gabriel Kost. Osiągnięcie jest tym większe, ponieważ Pan Wojtek i Pan Paweł rywalizowali z najlepszymi absolwentami z całej Polski.

 

Obie prace związane są z tematyką cyberbezpieczeństwa realizowaną w projekcie zespołu 𝐈𝐂𝐒 𝐂𝐲𝐛𝐞𝐫𝐒𝐞𝐜𝐮𝐫𝐢𝐭𝐲 𝐓𝐞𝐚𝐦, którego opiekunem naukowym jest prof. Piotr Przystałka. Poniżej możecie się zapoznać z tematyką projektu inżynierskiego przedstawioną przystępnie w krótkim filmiku, którego autorem jest Pan Paweł .

 

Życzymy naszym Absolwentom dalszych sukcesów!

 

Link do filmu przygotowanego przez Pawła Polnika

YouTube

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie