Przewodnik po technologiach Przemysłu 4.0

"Przemysł 4.0 to wielowymiarowa koncepcja wykorzystująca szereg technologii umożliwiających stworzenie autonomicznych i inteligentnych systemów produkcyjnych, posiadających możliwość samokonfiguracji, samokontroli czy nawet samodzielnego naprawiania, pozwalających na podniesienie efektywności i elastyczności wytwarzania. Jak pokazują różne raporty, w Polsce poziom wdrożeń rozwiązań koncepcji Przemysł 4.0 nadal jest poniżej przeciętnej europejskiej. Za jedną z przyczyn można upatrywać brak szczegółowej wiedzy o rozwiązaniach wspierających koncepcję Przemysł 4.0 oraz możliwościach jakie stwarzają dla rozwoju firmy.

To właśnie dzięki sporej liczbie ciekawych publikacji przygotowanych przez autorów czasopisma Utrzymanie Ruchu powstał pomysł na przygotowanie zwartego opracowania omawiającego i przybliżającego w jak najbardziej przystępny sposób rozwiązań stanowiących fundament koncepcji Przemysł 4.0.

Dzięki zaangażowaniu i pracy wielu autorów ze środowisk akademickiego i przemysłowego powstało kompendium wiedzy na temat koncepcji Przemysł 4.0.

Rozdziały współtworzone są przez partnerów przemysłowych, którzy dzielą się z Czytelnikami własnymi doświadczeniami z wdrożeń oferowanych przez nich rozwiązań. Co w wielu przypadkach pozwoli na lepsze zrozumienie istoty technologii oraz zainspiruje do sięgnięcia po nią i zastosowania w przedsiębiorstwie.

Niezwykle trudno jest przedstawić w wyczerpujący sposób wszystkie ciekawe technologie, które rozwinęły się na gruncie idei Przemysł 4.0, jednak mamy nadzieję, że to opracowanie zainspiruje do dalszego zgłębiania wiedzy na najbardziej interesujące tematy dotyczące prezentowanych technologii.

Publikacja PRZEWODNIK PO TECHNOLOGIACH PRZEMYSŁU 4.0została stworzona przez grono specjalistów ze środowiska naukowego pod redakcją redaktora naczelnego czasopisma „Utrzymanie Ruchu” prof. Marka Fidalego."

W przewodniku znajdziecie rozdziały przygotowane przez lub z udziałem pracowników różnych jednostek Wydziału Mechanicznego Technologicznego, m.in:

• Przemysł 4.0 (A. Kampa)
  • Utrzymanie ruchu w fabryce 4.0 (M. Fidali)
  • Trendy w robotyzacji systemów produkcyjnych i roboty współpracujące (G. Kost, A. Kampa, A. Sękala)
  • Autonomiczne systemy transportowe (W. Panfil, J. Malaka)
  • Modele w symulacji procesów przemysłowych (K. Herbuś, P. Michalski, P. Ociepka)
  • Systemy CAx i oprogramowanie inżynierskie (S. Rzydzik)
  • Systemy informatyczne w przedsiębiorstwie i ich integracja (M. Fidali, J. Malaka, W. Jamrozik)
  • Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT)  (W. Jamrozik)
  • Cyberbezpieczeństwo instalacji przemysłowych (P. Przystałka)
  • Chmura obliczeniowa (A. Hyla)
  • Szybkie wytwarzanie prototypów i technologie wytwórcze, inżynieria odwrotna (M. Wyleżoł)