Error: Your upload path is not valid or does not exist: /var/www/html/wordpress/wp-content/uploads/sites/104 Wyróżnienie dla naszego absolwenta za pracę doktorską | Wydział Matematyki Stosowanej
A A+ A++
photo
Autor: Ewelina Domalik Publikacja: 19.08.2024 Aktualizacja: 30.08.2024

Wyróżnienie dla naszego absolwenta za pracę doktorską

Nasz absolwent dr Karol Duda otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowej Nagrodzie im. Stefana Banacha za wybitną pracę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych. Tytuł rozprawy doktorskiej to „Dynamika i Obliczalność w Geometrycznej Teorii Grup”. Promotorem był prof. dr hab. Aleksander Iwanow oraz dr Damian Osajda. Więcej informacji można znaleźć na stronie konkursu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Wywiad z dr Karolem Dudą:

Dr Karol Duda jest absolwentem kierunku Matematyka. Pracował także przez rok na naszym Wydziale Matematyki Stosowanej przed przejściem do szkoły doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Dobrze wspominam te studia, zwłaszcza, że moja żona również jest absolwentką tego kierunku, a poznaliśmy się w ich trakcie – wspomina dr Karol Duda. - Również pod względem pracy naukowej to był dobry dla mnie czas, w szczególności współpraca z moim głównym promotorem - prof. Aleksandrem Iwanowem. Miałem niesamowite szczęście, że prof. Iwanow przeniósł się na Politechnikę Śląską z Uniwersytetu Wrocławskiego w trakcie moich studiów licencjackich. Współpraca z nim, trwająca od studiów magisterskich, miała gigantyczny wpływ na mój rozwój naukowy.

Absolwent naszej Uczelni przyznaje, że ważny dla niego był także Indywidualny Program Studiów realizowany na Politechnice Śląskiej.

- Pozwalał na dostosowanie programu studiów do potrzeb studenta. Dzięki temu mogłem zdobywać wiedzę z wybranej przez siebie dziedziny matematyki, niezależnie od tego jaką specjalność i przedmioty wybrała większość roku. Część z przedmiotów, na które uczęszczałem, była prowadzona specjalnie dla mnie – wspomina dr Karol Duda.

Tytuł nagrodzonej rozprawy doktorskiej to „Dynamika i Obliczalność w Geometrycznej Teorii Grup”. Jej promotorami byli prof. dr hab. Aleksander Iwanow oraz dr Damian Osajda. Dotyczy ona dwóch obszarów badań w geometrycznej teorii grup.

- W pierwszej części rozprawy badane są obliczalne aspekty średniowalności. Jest to kontynuacja badań prowadzonych w pracy magisterskiej napisanej na Politechnice Śląskiej. Temat jest ściśle związany ze słynnym paradoksem Banacha-Tarskiego głoszącym, że trójwymiarową kulę można "rozciąć" na skończoną liczbę części, a następnie - używając wyłącznie przesunięć i obrotów - złożyć z tych części dwie kule o takich samych promieniach, jak promień kuli wyjściowej – tłumaczy autor rozprawy doktorskiej. - Wyniki tej części rozprawy dotyczą istnienia algorytmów wyznaczających rozkłady paradoksalne różnych struktur, jak również algorytmów powiązanych z tzw. geometryczną hipotezą von Neumanna, czyli wyznaczających podział pewnych przestrzeni na tzw. d-regularne drzewa.

Druga część dotyczy lokalnie eliptycznych działań grup na tzw. kompleksach małych skreśleń, czyli jednego z przykładów przestrzeni o niedodatniej krzywiźnie. 

- Główny wynik tej części rozprawy mówi, że grupy o prezentacji małych skreśleń nie posiadają nieskończonych podgrup torsyjnych – tłumaczy dr Karol Duda. - Wynik ten był w szczególności wyróżniony przez recenzentów rozprawy. Jest to odpowiedź na problem, który był otwarty od wielu lat. Sam wynik jest wnioskiem z ogólniejszego twierdzenia udowodnionego w rozprawie, o lokalno-globalnym zachowaniu punktów stałych dla działań grup na kompleksach małych skreśleń. Kolokwialnie mówiąc, weźmy pewien zbiór działań na pewnej przestrzeni. Jeżeli działania są "porządne", czyli przykładowo są odbiciami bądź obrotami i mamy lokalne punkty stałe, tzn. każde z tych działań stabilizuje jakiś punkt przestrzeni, to istnieje globalny punkt stały, stabilizowany przez wszystkie te działania.

Laureat przyznaje, że wyróżnienie w konkursie nie jest dla niego zaskoczeniem.

- W ciągu ostatnich dwóch lat wielu matematyków z mojej dziedziny wyraziło bardzo pozytywne opinie o moich wynikach, więc miałem nadzieję, że jury konkursu również je doceni – komentuje absolwent Politechniki Śląskiej. - Oczywiście jest to dla mnie ważny sukces, zwłaszcza, że w najbliższych latach ta nagroda będzie istotnie zwiększała szanse moich aplikacji o granty oraz stanowiska typu postdoc, nim moje wyniki zostaną opublikowane w prestiżowych czasopismach, co w przypadku matematyki często zajmuje kilka lat.

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Uroczyste wręczenie przez Rektora Medali z okazji 80-lecia Politechniki Śląskiej

Z okazji jubileuszu 80-lecia Politechniki Śląskiej Rektor wręczył Medale będące jednym z najwyższych wyróżnień przyznawanych przez Uczelnie.

Mirosław Witkowski
2025-07-02 17:39:54
2025-07-02 18:18:15
02.07.2025
photo

Studia II stopnia z matematyki - odkryj świat zaawansowanej matematyki!

Czy marzysz o zgłębianiu tajników matematyki i jej zastosowań w praktyce? Wydział Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej zaprasza na studia II stopnia z matematyki!

Mirosław Witkowski
2025-06-17 16:20:59
2025-06-17 16:26:06
17.06.2025
photo

Odkryj tajemnice matematyki z prof. Pawłem Dłotko - Zapraszamy!

W najbliższy poniedziałek, 16 czerwca o godzinie 12:00, w Auli CEK odbędzie się wyjątkowy wykład prof. Pawła Dłotko zatytułowany "O dziurach, przestrzeniach i próbach zrozumienia świata". Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym fascynującym wydarzeniu!

Mirosław Witkowski
2025-06-12 19:30:00
2025-06-12 20:34:54
12.06.2025
photo

Godziny Dziekańskie 18.06.2025

Mirosław Witkowski
2025-06-12 18:00:00
2025-07-02 18:19:28
12.06.2025

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
14.03

Dzień Olimπjski na Wydziale Matematyki Stosowanej!

13.03

Spotkanie informacyjne o programie Erasmus+

22.11

Bal Wydziałowy

23.10

Immatrykulacja studentów I roku

21.09

Zjazd i bal absolwentów naszego Wydziału

06.03

Spotkanie informacyjne o programie Erasmus+

23.10

Immatrykulacja studentów I roku

19.05

V Turniej Szachowy o Mistrzostwo Wydziału Matematyki Stosowanej

10.03

Spotkanie informacyjne o programie Erasmus+

24.10

Immatrykulacja studentów I roku

15.10

Bal Wydziałowy

09.03

Spotkanie o Erasmus+

20.02

Zakończenie konkursu z okazji 10-lecia Koła Naukowego Trysektor

23.10

Meeting popularnonaukowy

19.10

Spotkanie z przedstawicielami Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN

07.05

Spotkanie Koła Naukowego Matematyków

16.04

Spotkanie Koła Naukowego

17.03

Zaproszenie do udziału w e-seminarium nt. "Kognitywistyka"

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie