Start - Aktualnosci

Zakończyła się pierwsza misja załogowa z udziałem Politechniki Śląskiej
Uczestnicy symulowanej misji kosmicznej w placówce badawczej LunAres zakończyli udział w projekcie. Teraz dzielą się doświadczeniem z pobytu w izolowanej przestrzeni i prezentują pierwsze wnioski z badań, w których miała udział także Politechnika Śląska.
Pięcioro uczestników „wróciło na Ziemię" po dwóch tygodniach spędzonych w izolowanej placówce badawczej w Pile. Przeprowadzane w czasie projektu prace miały na celu zbadać wpływ izolacji na psychikę człowieka. Działania te są związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2 i jej skutkami.
Misja odbywała się pod patronatem JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Jedną z uczestniczek przebywających w symulowanej stacji kosmicznej była Wiktoria Dziaduła, studentka Wydziału Architektury. W ramach pracy magisterskiej, prowadzonej pod kierunkiem prof. Klaudiusza Frossa, Dziekana Wydziału Architektury, badała funkcjonowanie tego typu placówek, które posłużą do stworzenia wytycznych ich projektowania.
Ponadto podczas misji były realizowane badania naukowców Politechniki Śląskiej w ramach inżynierii biomedycznej, polegające na sprawdzeniu aktywności fizycznej analogowych astronautów w czasie pobytu w LunAres.
O swoich doświadczeniach przebywania w izolacji oraz prowadzonych pracach, a także ponownej adaptacji do świata zewnętrznego po zakończeniu misji opowiedzieli Leszek Orzechowski, Dyrektor LunAres, oraz Wiktoria Dziaduła w programie "Dzień dobry TVN".
— Mieliśmy bardzo szczegółowo zaplanowany harmonogram dnia, praktycznie od 7 rano do 22 w nocy, w tym badania i oczywiście bardzo ważny czynnik, jakim są codzienne ćwiczenia i trening. Spacery kosmiczne też wymagały bardzo dużo przygotowania – samo ubranie się w skafander zajmowało godzinę — wspomina Wiktoria Dziaduła.
Leszek Orzechowski omówił pierwsze wnioski płynące z badań nad izolacją: — Dobrze mieć plan dnia, który całkowicie uporządkuje to jak żyjemy w naszym małym habitacie, którym są na przykład nasze domy. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna – to właśnie badała Politechnika Śląska, czyli jak zmienia się aktywność fizyczna w zamknięciu.
Udział Politechniki Śląskiej w przedsięwzięciu wiąże się z podejmowaniem zagadnień z obszaru technologii kosmicznych oraz branży lotniczej. Innowacyjne badania oraz rozwój zaawansowanych technologii dowodzą niezwykłej współpracy naukowców Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym, opartej na wymianie wiedzy i doświadczenia.
Aktualności
Pokaż wszystkie
Międzynarodowy Studencki Konkurs Badawczy w dziedzinie Sztucznej Inteligencji 2025
Zapraszamy do wzięcia udziału w Międzynarodowym Studenckim Konkursie Badawczym w dziedzinie Sztucznej Inteligencji - 2025, organizowanym przez Narodowy Uniwersytet Techniczny Ukrainy „Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”.



Studia II stopnia z matematyki - odkryj świat zaawansowanej matematyki!
Czy marzysz o zgłębianiu tajników matematyki i jej zastosowań w praktyce? Wydział Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej zaprasza na studia II stopnia z matematyki!

Odkryj tajemnice matematyki z prof. Pawłem Dłotko - Zapraszamy!
W najbliższy poniedziałek, 16 czerwca o godzinie 12:00, w Auli CEK odbędzie się wyjątkowy wykład prof. Pawła Dłotko zatytułowany "O dziurach, przestrzeniach i próbach zrozumienia świata". Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tym fascynującym wydarzeniu!


Rekrutacja 2025/2026 na Politechnice Śląskiej - Dołącz do Wydziału Matematyki Stosowanej!
Rozpoczęła się rekrutacja na studia na Politechnice Śląskiej na rok akademicki 2025/2026! To doskonała okazja, aby dołączyć do grona studentów Wydziału Matematyki Stosowanej, który oferuje następujące kierunki studiów: matematykę oraz informatykę (profil praktyczny).

Rekrutacja do projektu „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności” finansowanego z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027
Celem projektu jest wsparcie studentek i studentów w rozwoju ich kompetencji i umiejętności, aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności poprzez umożliwienie im uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach.

Złoty Medal za Długoletnią Służbę przyznany naszemu Pracownikowi
Z wielką dumą informujemy, że dr hab. inż. Roman Wituła, prof. PŚ, wieloletni pracownik Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, został uhonorowany Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Sukces językowy Studentów Wydziału Matematyki Stosowanej
Dwóch studentów Wydziału Matematyki Stosowanej zakwalifikowało się do II etapu XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych!
W rywalizacji wzięło udział blisko 600 studentów z 15 uczelni technicznych z całej Polski. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Sukces naszej Studentki w konkursu "Mój Pomysł na Biznes"
Studentka Wydziału Matematyki Stosowanej, Adrianna Maszniew, zdobyła III miejsce w XXI edycji konkursu „Mój Pomysł na Biznes”!
Konkurs promuje przedsiębiorczość wśród studentów Politechniki Śląskiej, a nagrodzony projekt naszej Studentki został doceniony za innowacyjność i potencjał rynkowy. Gratulujemy sukcesu!

Relacja z VII Turnieju Szachowego o Mistrzostwo Wydziału Matematyki Stosowanej
30 maja 2025 roku odbył się coroczny Turniej Szachowy o Mistrzostwo Wydziału Matematyki Stosowanej. Była to już VII edycja Mistrzostw Wydziału Matematyki Stosowanej w szachach. Tegoroczne wydarzenie charakteryzuje się rekordową liczbą uczestników, jak i wysokim poziomem.



Więcej aktualności Mniej aktualności