A A+ A++

Proponowany kierunek studiów z zakresu Geoinformatyki (w przygotowaniu)

Poziom studiów

studia I stopnia

Profil studiów

ogólnoakademicki

Czas trwania

3,5 roku (7 semestrów)

Uzyskiwany tytuł

inżynier

Partnerzy / praktyki studenckie / zatrudnienie

Kształcenie na kierunku Geoinformatyka zyskuje na znaczeniu z uwagi na potrzeby poszukiwań alternatywnych źródeł surowców, w szczególności krytycznych, a także rosnące zapotrzebowanie świadomości społecznej w sferze ochrony środowiska. Narastające zagrożenia związane z ograniczeniami zasobów naturalnych w wodę, źródła energii etc., a także postępujące zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska wskazują na konieczność kształcenia specjalistów, zapewniających zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych, z równoczesnym kontrolowaniem i modelowaniem środowiska naturalnego dla stworzenia prognoz o jego stanie. Kształcenie świadomych inżynierów, posiadających wiedzę z zakresu nauk geologicznych i środowiskowych oraz umiejętności rozwiązywania problemów inżynierskich, gotowych do działalności na rzecz interesu publicznego jest uzasadnione ze względów społecznych, a jednocześnie zgodne z efektami uczenia się. 

Proponowany kierunek kształcenia i jego unikatowy program zyskał zainteresowanie wśród potencjalnych pracodawców - podmiotów gospodarczych i instytucji, za czym przemawiają deklaracje o chęci współpracy od firm i jednostek administracji publicznej. W celu potwierdzenia zgodności zakładanych efektów kształcenia dla kierunku Geoinformatyka z potrzebami rynku pracy podczas opracowywania programu kształcenia, przeprowadzono indywidualne konsultacje z wybranymi przedstawicielami przemysłu, jednostkami administracji publicznej i instytutami naukowo-badawczych, z których wiele zadeklarowało chęć przyjęcia studentów na praktyki a docelowo zatrudnienia absolwentów. 

W opinii respondentów istnieje potrzeba kształcenia inżynierów posiadających pogłębioną wiedzę z zakresu geoinformatyki i geologii, połączoną z szeroką wiedzą inżynierską, w szczególności o charakterze praktycznym. Absolwent takiego kierunku studiów zaspokoi zapotrzebowanie rynku pracy na wysoko wyspecjalizowaną kadrę, o bogatych kompetencjach i praktycznych umiejętnościach. Konsultanci z przemysłu zwrócili również uwagę na zgodność zakładanych efektów kształcenia z potrzebami ich przedsiębiorstw.  

logo AP Geotechnika Atmoterm S.A.BazetESRI Geoprogres  Geoprojekt - ŚląskOPGK Rzeszów S.A.Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach  Powiat PszczyńskiUM Chorzów wydział GeodezjiUM Gliwice Wydział Planowania PrzestrzennegoUM Zabrze Wydziały Ekologii, Informatyki i Rozwoju, Biuro Głównego Inżyniera Miasta Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A.
 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie