Start - Geoinformatyka – studia I stopnia - Partnerzy / praktyki studenckie / zatrudnienie
Geoinformatyka

Poziom studiów
studia I stopnia
Profil studiów
ogólnoakademicki
Czas trwania
3,5 roku (7 semestrów)
Uzyskiwany tytuł
inżynier
Partnerzy / praktyki studenckie / zatrudnienie






Kształcenie na kierunku Geoinformatyka zyskuje na znaczeniu z uwagi na potrzeby poszukiwań alternatywnych źródeł surowców, w szczególności krytycznych, a także rosnące zapotrzebowanie świadomości społecznej w sferze ochrony środowiska. Narastające zagrożenia związane z ograniczeniami zasobów naturalnych w wodę, źródła energii etc., a także postępujące zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska wskazują na konieczność kształcenia specjalistów, zapewniających zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych, z równoczesnym kontrolowaniem i modelowaniem środowiska naturalnego dla stworzenia prognoz o jego stanie. Kształcenie świadomych inżynierów, posiadających wiedzę z zakresu nauk geologicznych i środowiskowych oraz umiejętności rozwiązywania problemów inżynierskich, gotowych do działalności na rzecz interesu publicznego jest uzasadnione ze względów społecznych, a jednocześnie zgodne z efektami uczenia się.
Proponowany kierunek kształcenia i jego unikatowy program zyskał zainteresowanie wśród potencjalnych pracodawców - podmiotów gospodarczych i instytucji, za czym przemawiają deklaracje o chęci współpracy od firm i jednostek administracji publicznej. W celu potwierdzenia zgodności zakładanych efektów kształcenia dla kierunku Geoinformatyka z potrzebami rynku pracy podczas opracowywania programu kształcenia, przeprowadzono indywidualne konsultacje z wybranymi przedstawicielami przemysłu, jednostkami administracji publicznej i instytutami naukowo-badawczych, z których wiele zadeklarowało chęć przyjęcia studentów na praktyki a docelowo zatrudnienia absolwentów.
W opinii respondentów istnieje potrzeba kształcenia inżynierów posiadających pogłębioną wiedzę z zakresu geoinformatyki i geologii, połączoną z szeroką wiedzą inżynierską, w szczególności o charakterze praktycznym. Absolwent takiego kierunku studiów zaspokoi zapotrzebowanie rynku pracy na wysoko wyspecjalizowaną kadrę, o bogatych kompetencjach i praktycznych umiejętnościach. Konsultanci z przemysłu zwrócili również uwagę na zgodność zakładanych efektów kształcenia z potrzebami ich przedsiębiorstw.