Autor: Aleksandra Lipczyńska Publikacja: 26.08.2021 Aktualizacja: 26.08.2021

Numer specjalny czasopisma Energies "Heating, Cooling, and Ventilation Systems: Applications and Performance 2022"

Budynki odpowiadają za znaczną część światowego zużycia energii i znacząco przyczyniają się do emisji CO2. Systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) w największym stopniu przyczyniają się do wysokiego zużycia energii w budynkach. Zwiększone zużycie energii przez systemy HVAC może wynikać z niewłaściwego doboru systemu, nieprawidłowego projektu, a także błędów popełnionych podczas ich instalacji, eksploatacji i konserwacji. Dlatego ważne jest poszukiwanie i stosowanie wydajnych, innowacyjnych rozwiązań HVAC oraz zapewnienie ich odpowiedniego działania. Inteligentny system sterowania oraz zastosowanie pasywnych technik ogrzewania i chłodzenia również przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej. Stawiając na energooszczędność nie należy zapominać o utrzymaniu odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego, a w przypadku budynków przeznaczonych do zamieszkania również o komforcie użytkowników. Kluczowym zadaniem jest określenie odpowiedniego rozwiązania HVAC, które będzie w stanie utrzymać założone parametry cieplne i jakość powietrza w pomieszczeniu, niezależnie od zmieniających się wewnętrznych i zewnętrznych obciążeń cieplnych. Jest to szczególnie ważne w kontekście globalnego ocieplenia. W klimacie umiarkowanym, dotychczas stosowany projekt systemu HVAC może wymagać ponownej oceny.

Jako redaktorzy gościnni czasopisma Energies (ISSN 1996-1073, IF: 3.004), zapraszamy do przesłania artykułów do wydania specjalnego „Heating, Cooling, and Ventilation Systems: Applications and Performance 2022”. To wydanie specjalne koncentruje się na dokumentowaniu wydajności systemów ogrzewania, wentylacji i chłodzenia w budynkach, demonstrowaniu nowych rozwiązań i innowacyjnych zastosowań systemów HVAC. Do publikacji zapraszamy oryginalne artykuły zawierające badania eksperymentalne, studia przypadków lub obszerną dyskusję na ten temat. Dalsze szczegóły można znaleźć tutaj.

prof. dr hab. Jan Kaczmarczyk
prof. dr hab. Joanna Ferdyn-Grygierek