A A+ A++
photo
Autor: Bogusława Słowak Publikacja: 18.10.2024 Aktualizacja: 18.10.2024

Prof. dr hab. inż. Damian Grzechca profesorem nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach: automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz informatyka techniczna i telekomunikacja.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 15.05.2024 r. nadał dr hab. inż. Damianowi Ernestowi Grzechcy tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz informatyka techniczna i telekomunikacja (MonitorPolski 2024/poz.502 z dn. 24.06.2024 r.) na wniosek postępowy Rady Doskonałości Naukowej z dnia 26.02.2024 r.

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi, życząc dalszej owocnej pracy naukowej!

Prof. Damian Ernest Grzechca ukończył Techniku Łączności w Gliwicach, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Pierwsze zainteresowania badawcze dotyczyły układu krwionośnego człowieka, dla którego stworzył model w postaci mieszanego połączenia odcinków linii transmisyjnych, co zostało opisane w pracy magisterskiej pt.: Analiza impedancyjna i częstotliwościowa głównych naczyń krwionośnych człowieka, pod opieką prof. Ewarysta Tkacza. W trakcie studiów zetknął się z prof. Ernestem Czogałą, ekspertem z zakresu teorii zbiorów rozmytych, co umożliwiło mu opracowanie unikatowej procedury diagnostycznej dla elektronicznych układów analogowych, w której powiązano analizę wrażliwościową z logiką rozmytą, co doprowadziło do sformalizowanej koncepcji systemu eksperckiego. W roku 1998 rozpoczął studia doktoranckie w Zakładzie Teorii Obwodów i Sygnałów pod opieką prof. Jerzego Rutkowskiego, gdzie dodatkowo zainteresował się wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych do diagnostyki układów elektronicznych. Efektem współpracy była rozprawa doktorska pt.: Wykorzystanie logiki rozmytej i sieci neuronowych do diagnostyki analogowych układów elektronicznych, pod opieką prof. Jerzego Rutkowskiego, którą obronił z wyróżnieniem w 2003 roku. Dalsze prace związane z diagnostyką układów elektronicznych związane są z hybrydowymi metodami sztucznej inteligencji do polepszenia diagnozowalności i obserwowalności układów elektronicznych – badania te realizowano na stażach naukowych w Bornemouth University, School of Design, Engineering and Computing (Wielka Brytania) oraz University of Grenoble (Francja). Na szczególną uwagę zasługuje tutaj opracowanie procedury diagnostycznej opartej na algorytmie genetycznym z rozmytą funkcją celu, która została zaimplementowana na platformie sprzętowej Virtex-4. Realizacja działań w międzynarodowych zespołach badawczych doprowadziła do uzyskania stopnia doktora habilitowanego w roku 2013 na podstawie monografii pt.: Hybrydowe metody testowania i diagnostyki analogowych układów elektronicznych – wybrane zagadnienia.

Od roku 2012 zainteresowania prof. Damiana Grzechcy koncentrują się na algorytmach pozycjonowania i lokalizacji obiektów opartych na metodach TF (Time of Flight) w szczególności TWR (Two Way Ranging) oraz ToA (Time of Arrival) i TDoA (Time Difference of Arrival). W tym czasie realizował grant pt.: Inteligentny system monitorowania i kontroli dostępu do obszarów chronionych lotniska komunikacyjnego, będąc odpowiedzialnym za stworzenie innowacyjnej koncepcji nadawania statusu swój/obcy. Możliwość kontynuacji zainteresowań w tym zakresie umożliwiły staże przemysłowe w firmach AVIASOFT, MG-Tronic oraz Bombardier Transportation w Katowicach. W tym okresie kierował pracami naukowo-badawczymi związanymi z niezawodnością urządzeń o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa. Staż w firmie Bombardier Transportation (obcenie ALSTOM) doprowadził do sformułowania trzech tematów doktoratów wdrożeniowych z zakresu bezpieczeństwa krytycznych miejsc infrastruktury kolejowej, a efekty prac są wdrożane i stanowią innowację na skalę światową.

Od roku 2018 rozpoczął współpracę z firmą zajmującą się diagnostyką odnawialnych źródłami energii (WindAudit sp. z o.o.), co doprowadziło do opracowanie koncepcji urządzenia do diagnostyki paneli fotowoltaicznych, a w ramach inkubatora innowacyjności 4.0 (projekt pt.: Tester do szybkiej walidacji jakości paneli fotowoltaicznych) zbudowano urządzenie, które testowano w terenie w rzeczywistym środowisku. Efektem współpracy jest koncepcja opracowania testu diagnostycznego opartego na hybrydowym połączeniu inteligencji obliczeniowej w odniesieniu do badań starzeniowych.

W roku 2021 odbył staż w firmie Virtual Reality Media, Trenczyn, Słowacja, a w roku 2022 staż w firmie LG NEXERA, Wiedeń, Austria w ramach projektu WRightBroS (Working in a Collaborative Factory of the Flight Simulators Branch of RISE), w wyniku którego oprócz szeregu badań pozycjonowania okularów poszerzonej rzeczywistości opracował sposób wyznaczenia korekty dla okularów poszerzonej rzeczywistości i złożył wniosek patentowy do UP RP w dniu 2 lutego 2023 r. pt. „Sposób wyznaczania korekty dla okularów poszerzonej rzeczywistości, zwłaszcza w kabinowym symulatorze lotu”. Aktualnie uczestniczy w projekcie ReActiveToo, realizując zadania związane z niezawodnością urządzeń elektronicznych z wykorzystaniem sensorów grafenowych, gdzie współpracuje (odbył staże) z firmami Sensor City, Liverpool, DZP technologies, Cambridge oraz Nanotechlab, Sofia. W roku 2024 zrealizował staż dydaktyczny w Yanshan University, Qinhuangdao, Chiny, prowadząc zajęcia z elektroniki oraz sztucznej inteligencji.

Aktualnie, realizuje również zadania związane z powstaniem ROW2.0 pt.: Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Rybniku”, gdzie jest odpowiedzialny za stworzenie mobilnego laboratorium diagnostyki paneli fotowoltaicznych.

Prof. Damian Grzechca jest autorem lub współautorem ponad 160 publikacji, był promotorem 5 zakończonych przewodów doktorskich, uzyskał 2 patenty, a jego indeks H wynosi 12 (wg bazy Scopus) lub 10 (wg bazy WoS), sumaryczny współczynnik wpływu (IF) wynosi 53.679. Był kierownikiem 3 grantów (w tym 2 grantów naukowych) finansowanych z środków krajowych oraz funduszy unijnych. Ponadto, w swojej karierze uczestniczył w kilkudziesięciu projektach badawczych, edukacyjnych i wdrożeniowych, wypromował ponad 100 magistrów i inżynierów z kierunków: elektronika i telekomunikacja, informatyka, automatyka oraz inżynieria biomedyczna.

Strona prof. Damiana Grzechcy: https://sites.google.com/site/damiangrzechca/

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Specjalistyczne Szkolenie firmy Synopsys na naszym Wydziale – blisko 50 studentów wzięło udział

Bogusława Słowak
2025-05-22 11:42:54
2025-05-22 11:45:33
22.05.2025
photo

Ogłoszenie o godzinach wolnych od zajęć dydaktycznych w dniu w piątek 23 maja 2025 roku od godz. 16.00 do godz. 20.00

Bogusława Słowak
2025-05-20 14:02:15
2025-05-20 14:17:52
20.05.2025
photo

Setna rocznica urodzin prof. Stefana Węgrzyna (1925–2011)

Bogusława Słowak
2025-05-19 14:15:33
2025-05-19 14:48:33
19.05.2025
photo

Specjalność Automatyka i Eksploatacja Inteligentnych Budynków na kierunku Automatyka i Robotyka !

Bogusława Słowak
2025-05-15 15:02:28
2025-05-15 15:09:15
15.05.2025

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie