A A+ A++
photo
Autor: Bogusława Słowak Publikacja: 12.09.2024 Aktualizacja: 12.09.2024

Prof. dr hab. inż. Dariusz Mrozek profesorem nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie Informatyka techniczna i Telekomunikacja!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda postanowieniem z dnia 15 maja 2024 r. nadał  dr hab. inż. Dariuszowi Mrozek tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie Informatyka techniczna i Telekomunikacja.

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi, życząc dalszej owocnej pracy naukowej!

Prof. Dariusz Mrozek jest specjalistą w zakresie przetwarzania i analizy danych wykorzystujących technologie Big Data, modele chmury obliczeniowej i przetwarzania brzegowego, języki deklaratywne i sztuczną inteligencję. Stopień doktora uzyskał w 2006 roku broniąc rozprawę dotyczącą metod aproksymacyjnego wyszukiwania w biomedycznych bazach danych. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2017 roku realizując szereg dokonań w obszarze bioinformatyki białek i analizy danych makromolekularnych opartych na obliczeniach rozproszonych i równoległych. W tych obszarach jest autorem dwóch monografii naukowych wydanych przez wydawnictwo Springer. Jego osiągnięcia naukowe dotyczą także przetwarzania i analizy strumieni danych przemysłowych, gdzie brał udział w opracowaniu algorytmów sztucznej inteligencji dla konserwacji predykcyjnej w elektrowniach węglowych oraz brzegowych metod wykrywania anomalii opartych na technologiach Internetu rzeczy i uczeniu sfederowanym w inteligentnych fabrykach. Jego zainteresowania naukowe obejmują obecnie techniki przetwarzania brzegowego i skalowalne systemy chmury obliczeniowej, bazy danych, duże zbiory danych, Internet Rzeczy, sztuczną inteligencję, inteligencję obliczeniową i bioinformatykę.

W tych obszarach jest autorem lub współautorem ponad 190 artykułów opublikowanych w czasopismach międzynarodowych i materiałach konferencyjnych, autorem wspomnianych dwóch książek na temat wykorzystania analityki Big Data i skalowalnych obliczeń w bioinformatyce białek, współredaktorem piętnastu innych książek poświęconych bazom i hurtowniom danych oraz przetwarzaniu i analizie danych, redaktorem pomocniczym w renomowanym czasopiśmie Information Sciences, redaktorem wielu numerów specjalnych czasopism naukowych z listy JCR i recenzentem ponad stu artykułów w czasopismach z tej listy. Jest także członkiem towarzystw naukowych IEEE Engineering in Medicine and Biology Society (EMBS), IEEE Systems, Man and Cybernetics Society (SMCS) oraz IEEE Cloud Computing Community. Realizując projekty naukowe współpracował z prestiżowymi instytucjami, takimi jak Imperial College of London,  Emory University w USA, czy Microsoft Research w USA. Odbył szereg staży przemysłowych w firmach SensorCity Ltd. w Wielkiej Brytanii, Nano TechLab w Bułgarii oraz Data Machine Elite w Portugalii, a także staży naukowych w National Yang Ming Chiao Tung University na Tajwanie oraz wizyt studyjnych w Western Norway University of Applied Sciences w Norwegii oraz Imperial College of London i Liverpool John Moores University w Wielkiej Brytanii. Prowadził także wykłady na uczelniach zagranicznych, m.in. wspomnianych Imperial College of London w Wielkiej Brytanii i National Yang Ming Chiao Tung University na Tajwanie, a także Izmir Institute of Technology w Turcji, Nazarbayev University w Kazachstanie, Rafael Landívar University w Gwatemali.

Prof. Dariusz Mrozek w trakcie swojej dotychczasowej pracy pełnił funkcje Prodziekana ds. Współpracy i Rozwoju naszego Wydziału (obecnie pełni funkcję Prodziekana ds. Nauki i Współpracy), zastępcy przewodniczącego Rady Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja przy Politechnice Śląskiej, kierownika Zakładu Teorii Informatyki, a następnie Katedry Informatyki Stosowanej na Politechnice Śląskiej. Wielokrotnie kierował pracami komitetu organizacyjnego krajowej konferencji naukowej Bazy danych, Aplikacje i Systemy oraz międzynarodowej konferencji naukowej Beyond Databases, Architectures and Structures. Prezentował i promował potencjał intelektualny Politechniki Śląskiej i regionu śląskiego w kraju i za granicą, m.in. podczas Szczytu Cyfrowego ONZ IGF (Internet Governance Forum) w Katowicach, a także World BPO/ITO Outsourcing Forum i podczas spotkań z przedsiębiorcami w Konsulacie Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych.

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Specjalistyczne Szkolenie firmy Synopsys na naszym Wydziale – blisko 50 studentów wzięło udział

Bogusława Słowak
2025-05-22 11:42:54
2025-05-22 11:45:33
22.05.2025
photo

Ogłoszenie o godzinach wolnych od zajęć dydaktycznych w dniu w piątek 23 maja 2025 roku od godz. 16.00 do godz. 20.00

Bogusława Słowak
2025-05-20 14:02:15
2025-05-20 14:17:52
20.05.2025
photo

Setna rocznica urodzin prof. Stefana Węgrzyna (1925–2011)

Bogusława Słowak
2025-05-19 14:15:33
2025-05-19 14:48:33
19.05.2025
photo

Specjalność Automatyka i Eksploatacja Inteligentnych Budynków na kierunku Automatyka i Robotyka !

Bogusława Słowak
2025-05-15 15:02:28
2025-05-15 15:09:15
15.05.2025

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
21.04

Test Wydarzenia

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie