Start - Aktualności

Finał Międzynarodowego Konkursu Programistycznego Baltie 2024 na Wydziale AEI
W piątek 7.06.2024 r. studenci bawili się na Igrach, nasz Wydział nie opustoszał jednak całkowicie. Do Gliwic przyjechało 38 uczniów szkół podstawowych z województw śląskiego, opolskiego, małopolskiego i dolnośląskiego, by wziąć udział w finale Międzynarodowego Konkursu Programistycznego Baltie 2024. Finał odbywał się jednocześnie w 16 placówkach w Polsce, Czechach i na Słowacji, a wzięło w nim udział prawie 400 osób, od drugoklasistów ze szkół podstawowych, przez licealistów aż do absolwenta Politechniki Śląskiej, którzy zostali wyłonieni w etapach szkolnych i wojewódzkich z ponad 10 tysięcy uczniów.
Młodych programistów, ich nauczycieli i rodziców powitał w auli A Prodziekan Wydziału ds. Współpracy i Rozwoju prof. dr hab. inż. Dariusz Mrozek. W swoim wystąpieniu krótko przedstawił kierunki studiów, które prowadzone są na Wydziale, opowiedział o działalności kół naukowych, jak i o perspektywach pracy dla absolwentów Wydziału AEI. Po nim głos zabrał twórca oprogramowania Baltie i organizator konkursu, Bohumír Soukup, by życzyć uczniom powodzenia. Uczestników konkursu przywitali również mgr Maria Szepe, wicedyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej oraz przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Następnie uczniowie przeszli do sal laboratoryjnych, gdzie przez dwie i pół godziny zmagali się z zadaniami programistycznymi, wymagającymi logicznego myślenia i znajomości podstaw algorytmiki. Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu aż ośmioro zostało wyłonionych spośród uczestników finału na Wydziale AEI – być może w przyszłości zasilą oni grono naszych najlepszych studentów.
Baltie to w pełni ikonowy język programowania na podstawie C/C#. Pierwsze kroki w programowaniu mogą już zacząć przedszkolaki, ze względu na prosty interfejs nie wymagający umiejętności czytania. W przeciwieństwie do innych języków dostosowanych do nauki programowania dla dzieci, Baltie nie skupia się na warstwie wizualnej, lecz umożliwia trening myślenia algorytmicznego. Można w nim więc również rozwiązywać bardzo skomplikowane zadania, których przełożenie na kod jest trudne dla licealistów czy studentów.
Aktualności
Pokaż wszystkie




































































































































Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.