A A+ A++

Laboratorium Techniki Cyfrowej

Laboratorium Techniki Cyfrowej

W laboratorium prowadzone są zajęcia dotyczące podstawowych zagadnień związanych z projektowaniem układów i urządzeń cyfrowych. W ich trakcie studenci zapoznają się w praktyce z budową i działaniem takich elementów cyfrowych oraz cyfrowo-analogowych jak bramki logiczne, przerzutniki, multipleksery, dekodery, układy arytmetyczne, liczniki, rejestry, pamięci, proste układy programowalne oraz przetworniki cyfrowo-analogowe i analogowo-cyfrowe. Zdobytą w ten sposób wiedzę studenci wykorzystują następnie do zaprojektowania i skonstruowania prostych układów sterujących i pomiarowych.
Laboratorium wyposażone jest w zestaw stojaków z kasetami zawierającymi wyżej wspomniane elementy cyfrowe oraz wybrane elementy analogowe, które można łączyć tworząc coraz bardziej skomplikowane układy cyfrowe i cyfrowo‑analogowe. Część stanowisk wyposażona jest również w komputery, które komunikują się ze stojakami laboratoryjnymi. Komputery wykorzystywane są m.in. do modelowania działania rzeczywistych obiektów przemysłowych – jak np. suwnica lub instalacja chemiczna ­– których praca sterowana jest przez układy zrealizowane w trakcie laboratorium przez studentów.
Na wyposażeniu laboratorium znajdują się także urządzenia pomiarowe: woltomierze i amperomierze cyfrowe, częstotliwościomierz oraz oscyloskop cyfrowy.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie