A A+ A++

Laboratorium Dyplomantów

Laboratorium Dyplomantów

Laboratorium dyplomantów przeznaczone jest głównie dla studentów Zakładu Układów Cyfrowych i Mikroprocesorowych.

Konieczność powstania takiego laboratorium wynikała z potrzeby realizacji współczesnych układów elektronicznych wymagających coraz bardziej zaawansowanej technologii ich montażu. Obecnie coraz większa gama dostępnych układów (w tym głównie tzw. układów “cyfrowych”) dostępna jest jedynie w obudowach typu BGA. Montaż tego typu układów nie należy do łatwych operacji.

Przy montażu układów w obudowach BGA wymaga się zachowania odpowiedniego rygoru, który sprowadza się do lutowania takiego układu w określonych zakresach temperatur, według z góry zaprogramowanego przebiegu. Uchybienia w tym zakresie, bardzo często mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Dlatego zapewnienie w tym rozmiarze akceptowalnej jakości wymaga posłużenia się specjalistycznym sprzętem. W omawianym powyżej procesie technologicznym należy zachować także duże wymagania co do kontroli ładunków elektrostatycznych na stanowisku montażu i dokonywać ich rozładowywania ESD (Electro-Static Discharge). Zaistniała zatem konieczność utworzenia w ramach tego stanowiska specjalnej strefy bezpieczeństwa określanej mianem EPA (ESD Protected Area). W tym celu przygotowane stanowisko wyposażono w szereg różnego typu elementów dodatkowych spełniających wymagania ESD. Są to m.in.: krzesło, fartuch, rękawiczki, mata na biurko, wykładzina podłogowa itp. Użycie tych elementów jest niezbędne w celu ochrony montowanych układów przed zniszczeniem w wyniku oddziaływania na nie ładunków elektrostatycznych. W zrealizowanym laboratorium spełniono podstawowe wymogi w tym zakresie.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie