A A+ A++

Laboratorium Sterowników Programowalnych

Laboratorium Sterowników Programowalnych

W laboratorium prowadzone są zajęcia, które umożliwiają zapoznanie się z konstrukcją oraz programowaniem sterowników programowalnych typu PLC (ang. Programmable Logic Controllers). Laboratorium wyposażone jest w urządzenia różnych producentów (m.in. Allen-Bradley, Modicon, GE Fanuc), jednak ze szczególnych uwzględnieniem sterowników firmy Siemens. Posiadamy na laboratorium przedstawicieli sterowników firmy Siemens kilku rodzin: od najstarszych, powstałych jeszcze w latach 70 minionego wieku, ale ciągle obecnych w przemyśle – Simatic S5, sterowników, które są wycofywane z aktualnej produkcji, ale będących ciekawym przykładem kompaktowych układów sterownia Simatic S7-200, poprzez sterowniki najczęściej spotykane dzisiaj na obiektach sterowania Simatic S7-300, aż do najnowszych rozwiązań niemieckiej firmy w postaci kompaktowych następców S7-200 czyli Simatic S7-1200, a także bardzo nowoczesnych i wydajnych sterowników Simatic S7-1500.
W ramach prowadzonych zajęć tworzone są programy sterowania w oparciu o wszystkie języki programowania znane z normy EN 61131-3:

  • LD (Ladder Diagram);

  • FBD (Function Block Diagram);

  • IL (Instruction List) – w sterownikach firmy Siemens występującego w postaci STL (Statement List);

  • ST (Structured Text) – w sterownikach firmy Siemens występującego w postaci SCL (Structured Control Language);

  • SFC (Sequential Function Chart) – w sterownikach firmy Siemens występującego w postaci Graph7.

W ramach laboratorium studenci (słuchacze) uczą się programowania tychże sterowników używając odpowiedniego do tego celu oprogramowania wykorzystując bądź to przygotowane przez prowadzących symulatory programowe, bądź to symulatory w postaci układów zbudowanych w oparciu o mikroprocesory, czy też proste rzeczywiste układy (na przykład taśmociąg).
W ramach zajęć laboratoryjnych studenci wykorzystują także pakiety umożliwiające tworzenie wizualizacji sterowanych obiektów, także tworzą symulatory takich obiektów.
Laboratorium doskonale nadaje się do prowadzenia zajęć w formie prezentacji multimedialnych, ponieważ jest wyposażone w zdalnie sterowany projektor i elektrycznie opuszczany ekran.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie