Konferencja Młodych Naukowców „MODELLING AND OPTIMIZATION OF PHYSICAL SYSTEMS”

W dniu 29.06.2022r. w murach auli D Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej miały miejsce dwa wydarzenia organizowane przez Katedrę Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz Gliwicki Oddział Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. Pierwszym z nich była Konferencja Młodych Naukowców „MODELLING AND OPTIMIZATION OF PHYSICAL SYSTEMS”. Konferencja ta skierowana była do studentów doktorantów zainteresowanych tematyką Inżynierii Mechanicznej. Przemówienie powitalne wygłosiła dr hab. inż. Małgorzata Szymiczek prof. PŚ. W trakcie trwania Konferencji wygłoszonych zostało 6 referatów o bardzo ciekawej i wszechstronnej tematyce. W Konferencji udział wzięło 40 osób. Każdy prelegent został uhonorowany imiennym certyfikatem. Nad poprawnością naukową pieczę sprawował Komitet Naukowy w składzie: Sławomir Duda-przewodniczący, Sławomir Kciuk, Małgorzata Szymiczek, Jarosław Kaczmarczyk, Damian Gąsiorek. Organizatorzy w składzie: Paweł Jureczko przewodniczący Konferencji, Agnieszka Głowacka, Mariola Jureczko, Paweł Bachorz, Tomasz Machoczek dołożyli wszelkich starań, aby zadbać o odpowiednią oprawę.

“XIII Warsztaty Naukowe Studenckiego Koła Mechatroniki”

Kolejnym wydarzeniem w tym samym dniu odbywającym się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej były “XIII Warsztaty Naukowe Studenckiego Koła Mechatroniki”. Ta część Konferencji skierowana została natomiast do studentów zainteresowanych tematyką Inżynierii Mechanicznej. Organizatorzy nie spodziewali się tak dużego zainteresowania środowiskiem studenckim. W Warsztatach wzięło udział ponad 60 osób. Przemówienie powitalne wygłosił przewodniczący Gliwickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej dr hab. inż. Sławomir Duda prof. PŚ. Organizatorzy przygotowali dwie sesje rozdzielone przerwą na słodki poczęstunek. Wygłoszonych zostało 15 referatów. Do każdego referującego padały z sali pytania, co udowadnia, że słuchacze byli bardzo zainteresowani badaniami kolegów i koleżanek, zwłaszcza, że część z nich bierze udział w projektach Project-Based Learning – PBL.

Wśród prezentacji studenckich wybrano najlepiej wygłoszony referat Warsztatów. Nagrodę otrzymał zespół realizujący projekt PBL, w skład którego weszły dwie studentki z kierunku ZiIP Pani Paulina i Pani Zuzanna, które wygłosiły referat pt.: „Proces przetwórstwa polimerowych kompozytów biodegradowalnych o założonym cyklu życia” pod opieką Pani dr hab. inż. Małgorzaty Szymiczek prof. PŚ, Pani dr inż. Moniki Chomiak oraz Pani mgr inż. Sary Sarraj.

Chętni uczestnicy konferencji mogą przesyłać artykuły, które zostaną opublikowane (po pozytywnej recenzji) w Zeszytach Naukowych Naszej Katedry jako rozdziały monografii.