Start - Projekty naukowe - Projekt PRELUDIUM 22

PRELUDIUM 22
Tytuł: Synergia wytrzymałości oraz plastyczności jako efekt perspektywicznej obróbki cieplnej najnowszej generacji stali średniomanganowych z metastabilnym austenitem szczątkowym
Numer projektu: 2023/49/N/ST11/02907
Budżet: 209 000 zł
Czas trwania: 12-01-2024 – 11-01-2027
Wnioskodawca: Politechnika Śląska, Wydział Mechaniczny Technologiczny
Kierownik projektu: dr inż. Adam Skowronek
Opiekun naukowy: prof. dr hab. inż. Adam Grajcar
Współczesna branża motoryzacyjna kieruje się dwoma głównymi nurtami rozwoju w obszarze materiałów. Pierwszym z nich jest ograniczenie masy samochodu, co wiąże się bezpośrednio ze zmniejszeniem zużycia paliwa a tym samym ograniczeniem emisji spalin. W praktyce jest to trudne do uzyskanie ze względu na ciągle wzrastającą liczbę wyposażenia dodatkowego mającego zapewnić komfort pasażerom. Z tego względu istotne jest, aby dążyć do obniżenia masy konstrukcji samochodu, w której montowane są elementy dodatkowe. Filozofia ta kłóci się jednak z drugim nurtem rozwoju, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa pasażerów. Stosowanie stopów aluminium i innych stopów metali lekkich, a także materiałów kompozytowych na elementy konstrukcyjne jest w dalszym ciągu zarezerwowane dla wąskiej grupy samochodów, głównie ze względu na duże koszty.
W ostatnich latach podejmowane są próby zastosowania wysokowytrzymałych blach stalowych o potencjale wytwarzania struktur lekkich (obniżenie grubości blachy przy zachowaniu wytrzymałości oraz sztywności). Stale AHSS (Advanced High Strength Steel), o których mowa, posiadają mikrostrukturę wielofazową, pozwalającą na uzyskanie znakomitego połączenia własności mechanicznych i technologicznych.
Celem projektu jest wyjaśnienie zjawisk zachodzących w dwóch nowatorskich wariantach obróbki cieplnej najnowszej generacji AHSS – stali średniomanganowych – (1) skróconego wyżarzania międzykrytycznego oraz (2) obróbki Q&P. Na aktywności naukowe składa się analiza ewolucji ich mikrostruktury oraz oddziaływań strukturalnych zachodzących pomiędzy austenitem szczątkowym, osnową martenzytu odpuszczonego i indukowanym odkształceniem martenzytem. Realizacja projektu badawczego wymaga szerokiej gamy kompleksowych badań, wykorzystujących najnowocześniejsze techniki badawcze i narzędzia symulacyjne stosowane do określenia kinetyki przemian fazowych, oceny strukturalnej i własności mechanicznych badanego materiału.