A A+ A++

Otwarte wykłady interdyscyplinarne oraz spotkania organizacyjne

W czwartki, w godzinach 11:45 - 13:15, zapraszamy wszystkich studentów do udziału w otwartych wykładach interdyscyplinarnych prowadzonych przez zaproszonych gości, będących przedstawicielami świata nauki i przemysłu.

W terminie tym odbywać będą się także spotkania organizacyjne skierowane do wybranych grup studentów.

Szczegóły dotyczące wykładów i spotkań organizacyjnych zamieszczono w harmonogramie.

Program wykładów będzie aktualizowany na bieżąco. Wykłady odbędą się w formie hybrydowej:

Wydział MT zaprasza Cię na zaplanowane spotkanie Zoom na Politechnice Śląskiej.
Temat: Otwarty wykład interdyscyplinarny - sala 36
Czas: 11:45 AM Warszawa - Co tydzień w Czwartek

Dołącz do spotkania

https://polsl-pl.zoom.us/j/97250121876?pwd=eWFVNnAzS0VZMVdDYzlBNVM2dkZaZz09

Identyfikator spotkania: 972 5012 1876

Kod dostępu: 424014

Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach.

Spotkania realizowane w Roku Akademickim 2023/2024 (semestr zimowy)

“Narzędzie wspierające Digitalizację Przemysłu”
 
prelegent: Dariusz Błoński Starszy Inżynier ds. Rozwoju Sprzedaży
“Projektowanie Architektury Pojazdów Szynowych”.           
 
prelegent: Bartosz Lewandowski Absolwent wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki na Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 16 lat związany z branżą kolejową. Początkowo jako konstruktor, następnie lider zespołu projektowego, a obecnie Manager Działu Konstrukcyjnego w Alstom Polska S.A. Odział w Chorzowie.
Doświadczenie zdobywał na rynku Polskim: lokomotywa E6ACT Dragon, 36 WE Impuls, Niemieckim: Do2010, Chińskim: Zefiro 380, oraz współpracując z czeskimi zakładami Skoda Vagonka i koreańskim koncernem Hyundai Rotem.
 
Podczas wykładu zostaną przedstawione różne aspekty kształtujące architekturę pojazdów szynowych oraz jaki mają wpływ na końcowy projekt. Studenci będą mieli okazje zapoznać się z podstawami konstrukcji pociągu oraz wachlarzem stosowanych rozwiązań.
Zielona transformacja W metalurgii i Odlewnictwie“.           
 

Wydział Mechaniczny Technologiczny wraz z partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego ma zaszczyt zaprosić Was na konferencję “Zielona transformacja w metalurgii, hutnictwie i odlewnictwie”.

Celem wydarzenia jest promocja nowoczesnych rozwiązań w branżach metalurgii, hutnictwa i odlewnictwa oraz zachęcenie Was do profilowania Waszej edukacji właśnie w tych kierunkach. Chcemy zaprezentować Wam najnowsze trendy związane z zieloną transformacją oraz zrównoważoną produkcją w tych gałęziach przemysłu.

Podczas konferencji firmy związane z metalurgią, hutnictwem i odlewnictwem zaprezentują krótkie prelekcje na temat wyzwań, jakie niesie ze sobą zielona transformacja oraz zrównoważona produkcja. Przedstawimy także możliwości, jakie te zmiany otwierają przed młodymi inżynierami rozpoczynającymi swoją karierę w tej gałęzi przemysłu.

Udział w konferencji potwierdziły renomowane firmy, takie jak:

· MOSTOSTAL ZABRZE Biprohut S.A.

· CMC POLAND sp. z o. o.

· Elemental Strategic Metals Sp. z o.o.

· Walcownia Blach Batory sp. z o.o.

· ATK Spółka Cywilna

· Huta Pokój Profile sp. z o.o.

To niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się więcej o najnowszych technologiach i trendach w branży oraz nawiązać kontakty z przedstawicielami kluczowych firm.

Do zobaczenia na konferencji!

EDUKACJA DUALNA – EDUAL

STUDIA DUALNE ODPOWIEDZIĄ NA POTRZEBY PRZEMYSŁU 4.0
HASŁO PRZEWODNIE: PRZEMYSŁ 4.0: DROGA DO ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCI
“Ewolucja struktur samolotów pasażerskich”.           
 
prelegenci:
Damian Skowronski, Engineering Center Training Department Manager, Boeing Poland Engineering Technology Center
Stanisław Burzyński, Boeing Poland Engineering Technology Center
Z wykształcenia inżynier budownictwa lądowego. Ukończył studia magisterskie i doktoranckie na Politechnice Gdańskiej, gdzie pracował przez 11 lat jako asystent i adiunkt. Prowadził badania naukowe związane z zastosowaniami i teorią Metody Elementów Skończonych w Mechanice Konstrukcji. Od września 2022 jest pracownikiem Boeing Polska, gdzie zajmuje się obliczeniami strukturalnymi napraw samolotów, związanych ze skrzydłami i statecznikami. 
 

Zapraszamy na podróż przez ewolucję struktur samolotów pasażerskich, skupiając się na roli nowoczesnych kompozytów i kluczowych umiejętnościach wymaganych od inżynierów.
Uczestnicy odkryją, jak innowacyjne materiały, takie jak włókno węglowe, rewolucjonizują budowę samolotów, zmniejszając ich wagę i zwiększając efektywność.
Omówione zostaną również kompetencje niezbędne na stanowisku inżyniera obliczeniowego w Boeingu, kluczowego w projektowaniu i testowaniu bezpiecznych oraz wydajnych maszyn latających.

W trakcie wykładu przedstawione zostaną także informacje na temat organizowanego wkrótce przez firmę Boeing na Politechnice Śląskiej wydarzenia University Week, w ramach którego zaplanowano:

  • Spotkania z inżynierami, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach w Boeingu, obejmujące:
  • Wsparcie klienta
  • Obliczenia wytrzymałościowe
  • Projektowanie
  • Części zamienne
  • Inżynieria produkcji
  • Inżynieria materiałowa, kompozyty
  • Szkolenia z narzędzi inżynierskich, takich jak:
  • CATIA
  • ABAQUS
  • Informacje o działalności firmy Boeing w Polsce.
 
Informujemy także o trwającej rekrutacji na staż letni w firmie Boeing. Informacje na temat stażu znajdują się na stronie:

 https://jobs.boeing.com/job/gdansk/engineering-summer-internship-2024/185/62637506512

„Rola Inżyniera Produktu w Przemyśle motoryzacyjnym”.           
 
prelegent: Mgr. Inż. Paweł Skarwecki, Kierownik Działu Inżynierii, 2 lata na stanowisku kierownika / 7 lat – Inżynier ds. wdrożeń / konstruktor
Mgr. Inż. Jarosław Bucki, Główny konstruktor/Inżynier do spraw wdrożeń, 19lat na stanowisku inżyniera ds. wdrożeń / konstruktor
 
“Na podstawie struktury naszej korporacji chcielibyśmy przedstawić jakie wyzwania czekają młodego inżyniera po ukończeniu studiów i podjęciu pracy na stanowiskach jakie oferuje obecny rynek pracy.
Przedstawimy min. paletę stanowisk w której inżynierskie wykształcenie jest wymagane oraz zakres obowiązków i przywilejów, które się z nimi łączą. Najszerzej opiszemy pracę Inżyniera produktu, poprzez przedstawienie jego zakresu odpowiedzialności na poszczególnych etapach życia produktu.
Postaramy się w sympatyczny i ciekawy sposób zachęcić uczniów do kształcenia się w tym kierunku i wybrania dla siebie roli jaką student będzie chciał przyjąć w przyszłym miejscu pracy.Zdradzimy wiele sekretów z podejścia naszej firmy do współpracy między działami i roli inżyniera w każdym z nich.
Opiszemy zadania inżyniera produktu ze szczególnym uwzględnieniem roli oprogramowania CAD typu CATIA/NX/GOM/etc.. w codziennym życiu firmy.Postaramy się by po naszym spotkaniu studenci mieli przekonanie o własnej wysokiej wartości i misji jaką będą nieść w przyszłych firmach.”
“TEMAT WYKŁADU”.           
 
prelegent: Imie Nazwisko, opis wykładu
Spotkanie organizacyjne studentów 6-go semestru studiów stacjonarnych pierwszego stopnia – przypisanie studentów do jednostek wewnętrznych Wydziału (Katedr) w celu realizacji projektów inżynierskich
“TEMAT WYKŁADU”.           
 
prelegent: Imie Nazwisko, opis wykładu

Spotkania realizowane w Roku Akademickim 2023/2024 (semestr zimowy)

godz. 11:45 w Auli B Centrum Edukacyjno Kongresowego Politechniki Śląskiej:

  • Automatyka i robotyka przemysłowa
  • Inżynieria produkcji i zarządznaia
  • Mechanika i budowa maszyn
  • Mechanika i budowa maszyn (studia dualne)
  • Mechatronika przemysłowa

 

W ramach spotkań przeprowadzone zostaną:

  • obowiązkowe szkolenie w zakresie etyki studenta Politechniki Śląskiej;
  • prezentacja informacji o Bibliotece Politechniki Śląskiej i zasadach dostępu do jej zasobów;
  • prezentacja dotycząca spraw organizacyjnych i życia studenckiego.

godz. 11:45 w Auli B Centrum Edukacyjno Kongresowego Politechniki Śląskiej:

  • Inżynieria lotnicza i kosmiczna
  • Inżynieria ogólna
 

W ramach spotkań przeprowadzone zostaną:

  • obowiązkowe szkolenie w zakresie etyki studenta Politechniki Śląskiej;
  • prezentacja informacji o Bibliotece Politechniki Śląskiej i zasadach dostępu do jej zasobów;
  • prezentacja dotycząca spraw organizacyjnych i życia studenckiego.
“Proces projektowania wielobranżowego z uwzględnieniem metodyki BIM w aspekcie projektów dla przemysłu hutniczego”.           
 
prelegent: Tomasz Jabłonka, główny projektant branży mechanicznej oraz instalacji technologicznych. Dodatkowo specjalista ds. systemów CAD. 14 lat doświadczenia w przemyśle, w tym 10 lat w przemyśle hutniczym.
W dniu 26.10.2023 r. (czwartek), w godzinach 11:45 – 13:15, w auli B (CEK) odbędzie się spotkanie organizacyjne dotyczące prezentacji oferty Wydziału Mechanicznego Technologicznego w zakresie studiów drugiego stopnia.
Spotkanie dedykowane jest przede wszystkim studentom semestru 7-go studiów pierwszego stopnia. Zapraszamy jednak zainteresowanych studentów wszystkich semestrów.
W trakcie spotkania poszczególne Katedry zaprezentują oferowane specjalności studiów drugiego stopnia oraz tematykę prac dyplomowych magisterskich, jakie w tych Katedrach są prowadzone. Przekazane zostaną Państwu także informacje dotyczące rekrutacji na studia drugiego stopnia oraz specjalności oferowanych w roku akademickim 2023/2024.
Zapraszamy do udziału w spotkaniu.

„Procesy produkcyjne realizowane przy wytwarzaniu elementów struktur nadwozi w branży motoryzacyjnej.”Prezentacja firmy Kirchhoff Automotive wraz ze szczegółowym omówieniem przepływu materiału oraz zrobotyzowanych procesów produkcyjnych na przykładzie realizacji wytwarzania ramy silnika do samochodu osobowego. Proces tłoczenia, zrobotyzowana linia spawalnicza wraz z omówieniem systemu laserowego sprawdzania jakości spoin oraz optycznego systemu weryfikacji geometrii części. Proces trawienia i malowania kateforetycznego wraz z procesem woskowania.Wykład poprowadzi: Adam Zarzycki – Absolwent Wydziału Mechanicznego Technologicznego na kierunku Automatyka i Robotyka z kilkunastoletnim doświadczeniem w przemyśle motoryzacyjnym w obszarze inżynierii projektowej, jak i procesowej. Międzynarodowy inżynier spawalnik (IWE). Na co dzień zarządza zespołem kilkunastu inżynierów procesu w firmie KIRCHHOFF

Testy Walidacyjne systemów wspomagania kierownicy – od prototypu do finalnego produktu
 
Prelegent: Mateusz Huber – Główny Inżynier ds. Innowacji Testów i Walidacji

T.U. Iaşi Racing to rumuński zespół, który bierze udział w zawodach Formuły „Student”.

Spotkanie z założycielem profesorem Ciprianem Ciofu z Wydziału Mechaniki Politechniki „Gheorghe Asachi” w Iasi (TUIASI).

Industralizacja procesów produkcyjnych na przykładzie wybranego projektu oraz wpływ jakości powierzchni na jakość połączenia – wprowadzenie do technik klejenia komponentów.

Grzegorz Nowicki (Inżynier Centrum Technicznego)
Kamil Kołtało (Młodszy Inżynier Centrum Technicznego)

Podstawy technologii próżniowej z przedstawieniem wykorzystywanych urządzeń naukowo-badawczych i przemysłowych.

Leszek Musioł – Kierownik działu projektowania, PREVAC Sp.z o.o.

Casting: Sustainable metal forming process.
 
Profesor Sulaiman jest w roku akademickim 2023/2024 profesorem wizytującym na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. Jest pracownikiem Department of Mechanical and Manufacturing Engineering, Faculty of Engineering University Putra Malaysia – uczelni zajmującej wysokie miejsca w światowych rankingach uczelni wyższych.
“Rewolucja w motoryzacji. Perspektywy i kierunki rozwoju napędów samochodowych”
 
Prelegent:  Radomir Kolaszko – Senior Inżynier ALTEN Delivery Center Eastern Europe

“Oprogramowania w logice z ograniczeniami/Constraint Logic Programming [praktyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji do szybkiego rozwiązywania skomplikowanych problemów kombinatorycznych]”  – Michał Mazur

 

Spotkania realizowane w Roku Akademickim 2022/2023 (semestr letni)

BMZ Poland Sp. z o.o.

Tomasz Ciszek – Senior Product Architect EV,
Daniel Reclik – Research&Innovation Manager,

“Nowoczesne technologie w systemach bateryjnych – Battery Evolution – rozwój systemów bateryjnych pojazdów elektrycznych”

Wykład przedstawiający aktualny rozwój technologii bateryjnych dla pojazdów elektrycznych uwzględniający podstawową wiedzę dot. ogniw (chemia, podział, dobór), funkcjonalność baterii pojazdów elektrycznych, najważniejsze parametry, aktualne wymagania rynku oraz odpowiedź technologiczną na te wymagania.

APA Sp. z o.o.

dr inż. Artur Pollak – prezes APA Group 

“Platformy IiOT – wdrożenia w przemyśle”

Wykład poświęcony będzie implementacji platform IiOT w przemyśle z przedstawieniem wdrożeń w różnych sektorach gospodarki. Idea Przemysłu 4.0, czyli cyfryzacja przemysłu opiera się na platformach przemysłowego internetu rzeczy. Cyfryzacja przemysłu wymaga budowania specjalistycznych struktur pozwalających na odczytywanie informacji z czujników, ich agregację do baz danych i analizę.  Strumieniowanie danych ma oczywiście ograniczenia powodujące, że należy umiejętnie gromadzić dane i je analizować za pomocą algorytmów pozwalających na wykrywanie zagrożeń i anomalii w fabrykach. Ma to ogromny wpływ na społeczne i ekonomiczne aspekty prowadzenia firmy.

Kirchhoff Automotive Sp. z o.o.

Leszek Chadaj   – Absolwent Wydziału Mechanicznego Technologicznego na kierunku Mechanika i   Budowa Maszyn z kilkunastoletnim doświadczeniem w przemyśle motoryzacyjnym w   obszarze inżynierii projektowej, jak i procesowej. Na co dzień zarządza   zespołem kilku inżynierów procesu w firmie KIRCHHOFF.

“Proces wytwarzania zderzaka do elektrycznego samochodu osobowego”

Proces tłoczenia, zrobotyzowana linia spawalnicza wraz z omówieniem systemu laserowego sprawdzania jakości spoin oraz optycznego systemu weryfikacji geometrii części. Proces trawienia i malowania kateforetycznego wraz z procesem woskowania.

ENDEGO Sp. z o.o.

Karol Skrzypiec – Team Manager

“Siemens NX oraz Catia V5 w branży Automotive”

Wykład poświęcony projektowaniu elementów metalowych oraz z tworzyw sztucznych w branży Automotive przy użyciu programów Siemens NX oraz Catia V5

Aiut Sp. z o.o.

Sebastian Procek – Dyrektor Działu Budowy Maszyn w firmie AIUT

“Projektowanie, budowa i wdrażanie zrobotyzowanych linii produkcyjnych na wybranych przykładach”

W trakcie wykładu/prelekcji pokazany zostanie proces projektowania linii produkcyjnych, stanowisk zrobotyzowanych czyli ogólnie rzecz biorąc maszyn, od koncepcji maszyny do jej uruchomienia, wdrożenia u klienta i serwisu.
Przedstawione zostaną takie zagadnienia jak symulacje procesów, virtual commisioning, nadzorowanie nad wytwarzaną dokumentacją, cyfrowy bliźniak, itp.
Całość prezentacji zostanie przedstawiona w oparciu o przykłady z realizowanych przez Aiut projektów.

PREVAC Sp. z o.o.

Leszek Musioł – Kierownik działu projektowania

“Podstawy technologii próżniowej z przedstawieniem wykorzystywanych urządzeń naukowo-badawczych i przemysłowych”

Wykład przedstawiający podstawy teorii próżni, sposoby jej wytwarzania oraz urządzenia do tego potrzebne wraz z możliwościami użycia aparatur próżniowych w nauce i przemyśle.

GlobalLogic Poland Sp. z o.o.

Michał Huchla – GlobalLogic Senior Engineer

“Jakim cudem to jeździ?!, czyli co to właściwie jest Automotive?”

Przedstawienie ogólnych informacji na temat przemysłu samochodowego, które okażą się bardzo przydatne dla każdego kto chciałby rozpocząć swoją zawodową przygodę w branży Automotive. W trakcie wykładu dowiecie się co dokładnie obejmuje gałąź przemysłu, którą określa się mianem Automotive oraz jak funkcjonują firmy dostarczające produkty dla tej branży. Opowiemy Wam jak wygląda proces tworzenia pojazdu i jak w tym procesie wykorzystywane są przeróżne kompetencje, które zdobyliście podczas swoich studiów. Wyjaśnimy Wam również wiele specjalistycznych pojęć tj. Chassis, Powertrain, ADAS czy Infotainment, które wiele firm dumnie nosi w swoich nazwach, a które osobom z poza branży niewiele mówią. Wiedza zdobyta w trakcie wykładu pozwoli Wam lepiej zrozumieć zapotrzebowanie rynku Automotive na wykwalifikowanych inżynierów, ułatwi Wam decyzję wyboru kierunku Waszych karier zawodowych oraz pokaże w jaki sposób my, firma GlobalLogic, umożliwimy Wam wejście w ten świat i rozwój w jego obrębie.

Drei Bond Polska Sp z o.o.

Maciej Wójtowicz – Dyrektor Sprzedaży Drei Bond Polska

“Technologia klejenia w przemyśle, nowoczesne techniki klejenia – kleje utwardzane promieniami UVA. Pokaz klejenia z wykorzystaniem produktów Drei Bond”

Ogólne informacje nt. systemów klejowych stosowanych w przemyśle, sposoby aplikacji. Kleje UV, system utwardzania, zasady doboru produktu, przykładowe zastosowania, pokaz praktyczny klejenia metoda UV.

item Polska Sp. z o.o.

“Zapraszamy na item Demo Truck-Tour 2023”

Plan wykładu:
-demo – track (Parking)

-prezentacja działów którymi zajmuje się firma item
-wstęp do podstaw systemu MB
-prezentacja konfiguratorów

Spotkanie organizacyjne studentów 6-go semestru studiów stacjonarnych pierwszego stopnia – przypisanie studentów do jednostek wewnętrznych Wydziału (Katedr) w celu realizacji projektów inżynierskich w roku akademickim 2023/2024

Szanowni Państwo, 
 
Serdecznie zapraszamy na jutrzejsze tj.  01.06.2023 r. (czwartek), w godzinach 11:45-13:15 spotkanie organizacyjne ze studentami obecnych semestrów 6-tych studiów pierwszego stopnia studiów stacjonarnych, które odbędzie się w Auli B CEK. W trakcie spotkania przedstawiciele jednostek będą mogli przybliżyć Państwu ofertę w zakresie tematyki dyplomów inżynierskich.
 
uzasadnionych przypadkach w spotkaniu będzie można uczestniczyć również online:
 
 
Identyfikator spotkania: 938 5908 9628
Kod dostępu: 303187
 
Uprzejmie prosimy o przekazanie zaproszenia Państwa Koleżankom i Kolegom.

Hutchinson Sp. z o.o.

Filip Trojanowski – Kierownik działu automatyzacji, Wiktor Bień – Programista PLC

“Projektowanie i programowanie modułowych stacji zrobotyzowanych”

Projektownanie i programowanie stacji zrobotyzowanych, w oparciu o bardzo szeroki wachlarz produkowanych produktów. Zagadnienia standaryzacji zarówno narzędzi jak i programowania.

Spotkania realizowane w Roku Akademickim 2022/2023 (semestr zimowy)

Spotkanie organizacyjne ze studentami pierwszego roku studiów stacjonarnych

Spotkanie skierowane przede wszystkim do studentów semestru VII, studiów pierwszego stopnia.
Zapraszamy jednak wszystkich studentów zainteresowanych ofertą Wydziału Mechanicznego Technologicznego w zakresie studiów drugiego stopnia.

SAINT-GOBAIN SEKURIT

“Industrializacja procesów produkcyjnych na podstawie automatyzacji primerowania szyb samochodowych”

Na wykładzie dowiesz się w jaki sposób można poprawiać wydajność linii produkcyjnych poprzez automatyzację i robotyzację oraz jaka jest w tym rola inżyniera.

Marcin Dyraga – Dyrektor Zakładu,
Robert Szott – Kierownik Centrum Technicznego

Galeria z wykładu

IBS POLAND Sp. z o.o.

“CATIA in the office – praca konstruktora w chmurze.”

Patryk Warzybok – kierownik działu konsultantów biznesowych

Wykład na temat zastosowania najnowszych technologii i trendów w codziennej pracy konstruktora. Przedstawia i tłumaczy jak na przestrzeni lat zmieniało się oprogramowanie Dassault Systemes – CATIA, i jak obecnie, dzięki środowisku chmurowemu wspiera pracę konstruktorów. Pokazuje metody współpracy konstruktorów w oparciu o 3DExperience, pokazując takie zagadnienia jak tworzenie złożeń mutli-CADowskich, synchroniczną pracę na jednym złożeniu, komunikację w zespole czy projektowanie modeli w przeglądarce internetowej.

KIRCHHOFF Polska Sp. z o.o.

„Procesy produkcyjne realizowane przy wytwarzaniu elementów struktur nadwozi w branży motoryzacyjnej.”

Prezentacja firmy Kirchhoff Automotive wraz ze szczegółowym omówieniem przepływu materiału oraz zrobotyzowanych procesów produkcyjnych na przykładzie realizacji wytwarzania ramy silnika do samochodu osobowego. Proces tłoczenia, zrobotyzowana linia spawalnicza wraz z omówieniem systemu laserowego sprawdzania jakości spoin oraz optycznego systemu weryfikacji geometrii części. Proces trawienia i malowania kateforetycznego wraz z procesem woskowania.

Adam Zarzycki – Absolwent Wydziału Mechanicznego Technologicznego na kierunku Automatyka i Robotyka z kilkunastoletnim doświadczeniem w przemyśle motoryzacyjnym w obszarze inżynierii projektowej, jak i procesowej. Międzynarodowy inżynier spawalnik (IWE). Na co dzień zarządza zespołem kilkunastu inżynierów procesu w firmie KIRCHHOFF oraz prowadzi kilka strategicznych dla organizacji projektów.

ZF Steering Systems Poland Sp.z o.o.

“Co piszczy w hamulcach – automatyczna ocena hałasu za pomocą metod AI”

Automatyczne rozpoznanie intensywności hałasu według wewnętrznej firmowej subiektywnej skali natężenia hałasu typu rattle. Zaciski hamulca poddajemy w ZF testom typu Random vibration podczas których obserwator dokonuje subiektywnej oceny słyszanego hałasu. Chcielibyśmy zaprezentować naszą próbę zastąpienia oceny subiektywnej na metodę polegająca na automatycznej ocenie dokonywanej w oparciu o uczenie maszynowe, W ramach wykładu chcielibyśmy zaprezentować złożoność danych wejściowych, trening sieci wykonany w oparciu o dane historyczne oraz metody wdrożenia wytrenowanego modelu i przekazania go użytkownikom w formie aplikacji.

Łukasz Dudzic, Starszy Inżynier ds. CAE

BMZ Poland Sp. z o.o.

“Nowe technologie we współczesnych systemach bateryjnych”

Krzysztof Kalusiński, jest absolwentem Politechniki Łódzkiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a także Instytutu ICAN. Krzysztof Kalusiński to doświadczony Dyrektor Techniczny i Kierownik Projektów z wieloletnim doświadczeniem o wielokrotnie potwierdzanych umiejętnościami m.in. Certyfikatem Managera Województwa Łódzkiego, jak również certyfikatem PRINCE2, który swoje doświadczenie zawodowe rozpoczynał w firmie ELKOMTECH S.A., a następnie w APATOR ELKOMTECH S.A., gdzie rozpoczynał karierę od stażysty stopniowo awansując na coraz to wyższe stanowiska zarządzcze i techniczne w zakresie projektowania i walidowania elektroniki, w tym pełniąc funkcję kierownika działu dewelopmentu elektroniki. Od 2019 roku ściśle związany z przemysłem bateryjnym, gdzie początkowo w firmie IMPACT CLEAN TECHNOLOGY, a obecnie w BMZ Poland zarządza jako CTO całym pionem projektowania baterii począwszy od projektowania elektroniki, poprzez RnD, projektowanie mechaniczne, laboratorium elektryczne i mechaniczne, symulacje MES, certyfikację, homologację i ochronę patentową, tworzenie oprogramowania wbudowanego aż po integrację baterii z pojazdami elektrycznymi.

POLMOTORS Sp. z o. o.

“Projektowanie i wirtualna walidacja procesów jako przykład wdrożenia Industry 4.0 w branży motoryzacyjnej.”

W ostatnich latach stopień skomplikowania produktów w branży motoryzacyjnej uległ znacznemu zwiększeniu. Optymalizacja kosztów, zmniejszenie masy pojazdu, elektryfikacja, ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko i wysokie wymagania klientów przy jednoczesnym skracaniu czasu potrzebnego na uruchomienia procesu, wymuszają na producentach wykonywanie jak największej ilości zadań i usprawnień w przestrzeni wirtualnej. Rozwój produktu to nie tylko proces projektowania, ale także testów i wirtualnej walidacji według wymagań z przestrzeni rzeczywistej. Uzyskane w ten sposób wyniki stanowią wsad do wirtualnego rozwoju procesu i stworzenia wirtualnego bliźniaka całej linii produkcyjnej.

Krzysztof Furman – Business Development Manager

APA Sp. z.o.o.

“Patformy IIoT- Transformacja cyfrowa produkcji”

Wykład obejmuje:
-Definicje platform IIoT.
-Technologie jakie determinują platformy -IIoT, wraz z rysem historycznym.
-Podstawy technologiczne działania platformy IIoT.
-Porównanie różnych platform IIoT.
-Badanie dojrzałosci cyfrowej – czym jest i czemu służy?
-Praktyczny pokaz działania rzeczywistej platformy IIoT.

Artur Sadzik, Ekonomista, z wykształcenia. Informatyk – praktyk związany z przemysłem od ponad 30 lat. Współtwórca rozwiązań IT dla przemysłu z użyciem innowacyjnych technologii i metod. Propagator idei Przemysłu 4.0. Doradca dla sektora przemysłowego i administracji publicznej w zakresie transformacji cyfrowej.

Marelli Poland Sp. z o.o. Automotive Lighting Plant

“Czym zajmuje się inżynier w jednostce badawczej Marelli Automotive Lighting.”

Damian Sołtan, kierownik działu optyki,
Jakub Król, kierownik działu mechaniki

AIUT Sp. z o.o.

“Systemy intralogistyki w środowisku produkcyjnym – projektowanie, wdrażanie i utrzymywanie”

Zmieniające się środowiska produkcyjne coraz częściej wymagają wsparcia z poziomu systemów wspomagających, m.in. Systemów zautomatyzowanej logistyki wewnątrzzakładowej. Systemy te składają się z autonomicznych pojazdów zrobotyzowanych, systemów kontroli ich ruchu, systemów automatyki załadunku i rozładunku oraz dodatkowych systemów wspomagających, np. zarządzania produkcją. W trakcie wykładu zaprezentowane zostanie wprowadzenie do pojazdów klasy AMR, sposobów ich wykorzystania oraz aktualnych trendów w ich stosowaniu. Następnie przedstawione zostaną wybrane składowe stosowanych na ich pokładzie rozwiązań, m.in. systemy nawigacyjne i bezpieczeństwa. Omówione zostaną systemy sterowania pracą floty pojazdów, mechanizmy zarządzania ruchem oraz obsługi zleceń transportowych. Dodatkowo, wskazane zostaną typowe kroki projektowania i wdrażania rozwiązań tego typu, od procesu formułowania założeń początkowych, przez symulacje procesów, po ich uruchamianie.

Marek Drewniak, Kierownik sekcji badań i rozwoju w dziale automatyki firmy Aiut, zajmujący się zagadnieniami z pogranicza automatyki, elektroniki i informatyki, m.in. Systemami AGV i AMR, analizą danych produkcyjnych i budowaniem z nich wiedzy oraz budowaniem cyfrowych bliźniaków procesów i instalacji produkcyjnych.

CMC POLAND Sp. z o.o.

“Dzisiejsze funkcjonowanie nowoczesnej firmy branży metalurgicznej, jaką jest CMC Poland”

Kilka interesujących faktów dot. procesów produkcyjnych i możliwości jakie stwarzamy w firmie dla studentów i absolwentów Politechniki Śląskiej

Cezary Bereza, dyrektor wydziału Walcowni

Wykład odwołany – o innym terminie powiadomimy.

Mubea Automotive Poland Sp. z o.o.

“Temat wykładu: Ciągłe doskonalenie procesów wytwarzania.”

Na podstawie rozwoju procesu obróbki cieplnej sprężyn zaworowych i technicznych przedstawione zostaną metody ciągłego doskonalenia procesów wytwarzania oraz metodologia Mubea Best Process.
Przybliżone zostaną zagadnienia Lean Manufacturing, VSM, 9 typów strat, DOE, podstawy obróbki cieplnej i badań laboratoryjnych w tym zakresie oraz pięć czynników sukcesu metodologii MBP.

Katarzyna Szeliga, Engineering and Project Manager Valve Springs Mubea Automotive Poland Sp. z o.o.
Zarządza zespołem inżynierskim wydziału sprężyn zaworowych, odpowiada także za industrializację nowych produktów.
Od ponad 8 lat zawodowo związana z branżą motoryzacyjną. Absolwentka kierunku Inżynieria Produkcji na Politechnice Opolskiej.
Mentor zwycięskiego zespołu w programie projektów doskonalących Mubea DBTB Excellence, audytor wewnętrzny VDA 6.3, IATF 16949, ISO 14001 oraz CQI-9, certyfikowany koordynator Lean.

Spotkania realizowane w Roku Akademickim 2021/2022

Prof. Dumitru Nedelcu: “Processing of composite material”

Short outline:
-Introduction;
-Methods of composite materials processing;
-3D printing of composite materials;
-Reverse engineering;
-3D scanning.

https://dumitrunedelcu.ro/

Ekspert, z 25-letnim doświadczeniem w obszarze ICT. Doradca wielu firm w zakresie Transformacji Cyfrowej oraz rozwiązań Przemysłu 4.0.

Michał Rosłon  – Senior Piping Design Engineer FLUOR S.A. –  “Inżynieria w praktyce”

Spotkanie organizacyjne studentów semestru 2-go studiów pierwszego stopnia – wybór ścieżek dyplomowania

Jose Santiago Cruz Banuelos, Professor of the Department of Mechanical Engineering and Electronic, Universidad de Monterrey

Tytuł wykładu: Selected Problems Encountered during Collaboration with Industry and in Scientific Investigations
 
Notka biograficzna:
 
Professional experience for 37 years solving industrial problems by using advanced mathematics like finite element method and structural optimization. Professor an the Universidad de Monterrey, teaching undergraduate courses like dynamics, mechanical vibrations, finite element method. Also teaching graduate course like advanced mechanical vibrations and structural optimization. In addition to advising professional internship projects, bachelor’s thesis projects and master’s thesis projects.

Spotkanie organizacyjne studentów 6-go semestru studiów stacjonarnych pierwszego stopnia – przypisanie studentów do jednostek wewnętrznych Wydziału (Katedr) w celu realizacji projektów inżynierskich w roku akademickim 2022/2023
Zapraszamy do udziału w spotkaniu także studentów semestru 2-go pierwszego stopnia, wszystkich kierunków.

Prowadzący: Marta Tokarz (HR Manager) i Adam Zarzycki (Kierownik działu technicznego) – KIRCHHOFF Polska

Dołącz do studenckiego koła naukowego – prezentacja oferty kół naukowych działających na Wydziale MT

Piotr Kowalski -Wiceprezes Zarządu | Business Development Executive
 
Tytuł wykładu: Śląski Klaster Lotniczy – jak polecieć wyżej
 
Notka dotycząca wykładu:
 
Śląski Klaster Lotniczy został założony przez przedstawicieli przemysłu lotniczego w celu wzmocnienia współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, stworzenia optymalnych warunków dla ciągłego transferu wiedzy i innowacyjnych rozwiązań pomiędzy członkami klastra pochodzącymi nie tylko z branży lotniczej, ale i z innych gałęzi nauki i przemysłu. Efektem jest wzrost konkurencyjności i rozwój lotnictwa w Polsce.
W trakcie wykładu poruszane będą zagadnienia działalności Śląskiego Klastra Lotniczego oraz możliwości nawiązania z nim współpracy przez studentów oraz pracowników Politechniki Śląskiej.
 

Jakub Król: Mechanical Engineering Manager


Marelli Poland Sp. z o.o.

Automotive Lighting Plant

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie