A A+ A++

Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna

Kierunek Inżynieria Lotnicza i Kosmiczna jest kierunkiem ogólnouczelnianym i jest realizowany we współpracy między Wydziałami:

ilik przelot

STUDIA I STOPNIA

STUDIA I STOPNIA

Studia trwają 7 semestrów (3,5 roku). Od 4. semestru, w zależności od dokonanego wyboru, studia prowadzone są w ramach jednej z czterech ścieżek dyplomowania:

  • Projektowanie statków powietrznych
  • Eksploatacja i konstrukcje silników lotniczych
  • Materiałoznawstwo lotnicze
  • Logistyka lotnicza

Absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku inżynieria lotnicza i kosmiczna posiadają specjalistyczną wiedzę inżynierską z zakresu funkcjonowania nowoczesnego przemysłu lotniczego i kosmicznego, a w szczególności: projektowania, wytwarzania, zasad ich funkcjonowania jak i eksploatacji statków powietrznych czy obiektów kosmicznych, materiałów stosowanych do budowy statków powietrznych oraz logistyki transportu lotniczego. Ponadto znają i rozumieją przepisy prawne oraz podstawowe mechanizmy ekonomiczne dotyczące zasad ustrojowych państwa, z uwzględnieniem różnic dotyczących własnego regionu.

 

Odpowiednie przygotowanie ogólne m.in. z zakresu ekonomii, zasad zarządzania oraz specjalistyczne – inżynierskie, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności praktycznych, pozwalają im na szybkie przystosowanie się do indywidualnych warunków pracy, zarówno w dużych zakładach, jak również w średnich i małych przedsiębiorstwach z branży lotniczej. Absolwenci tego kierunku są zdyscyplinowani, o wysokim stopniu samodzielności i odpowiedzialności, potrafią wytwarzać konstruktywną atmosferę w miejscu pracy, posiadają umiejętności twórczego myślenia oraz traktowania napotkanych problemów. Dodatkowo rozumieją wieloaspektowo sytuację własnego regionu na tle sytuacji krajowej oraz międzynarodowej jak i posiadają umiejętności kompletowania informacji o funkcjonowaniu instytucji, w której są zatrudnieni.

Z okresu pobytu na uczelni wynoszą pozytywne przyzwyczajenia w zakresie kontaktów międzyludzkich oraz sposobów wykonywania swojego zawodu.

 

ilik przelot

STUDIA II STOPNIA

Studia trwają 3 semestry (1,5 roku). Od 2. semestru, Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, w zależności od dokonanego wyboru, studia realizowane są w ramach jednej z następujących specjalności:

S – stacjonarne / NZ – niestacjonarne – tryb zaoczny
*Z powyższych specjalności na II stopniu studiów Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego corocznie uruchamia wybrane specjalności, w zależności od liczby studentów przyjętych na II stopień studiów.

Absolwent specjalności może ubiegać się o stanowiska w zakresie badań i rozwoju, testowania i projektowania w przemyśle lotniczym. Ponadto podstawy aerodynamiki, materiałoznawstwa i modelowania 3D pozwalają na rozwój kariery także w innych branżach, takich jak: motoryzacja, przemysł maszynowy i inne sektory przemysłu inżynieryjnego i produkcyjnego. Absolwent biorąc udział w projektach grupowych łączących studentów o różnym doświadczeniu i narodowości, będzie mógł kierować różnymi obowiązkami w zespole, m.in. jak prowadzić projekt i jak rozwiązywać problemy inżynierskie podobne do problemów z dziedziny przemysłu.

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie