Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki i sensoryki przemysłowej, a także informatyki i teorii sterowania, niezbędną do projektowania i integrowania specjalistycznych urządzeń, stosowanych w maszynach i pojazdach oraz w aparaturze diagnostycznej i pomiarowej. Potrafią projektować, integrować, wytwarzać i eksploatować różnego rodzaju maszyny i urządzenia mechatroniczne.
Absolwenci kierunku Mechatronika znajdują zatrudnienie w przemyśle wytwarzającym układy mechatroniczne, między innymi elektromaszynowym, motoryzacyjnym, sprzętu gospodarstwa domowego, lotniczym i obrabiarkowym. Ponadto mogą pracować w instytucjach i ośrodkach badawczo-rozwojowych, stacjach serwisowych i diagnostycznych, placówkach służby zdrowia przy eksploatacji urządzeń medycznych, nowoczesnego sprzętu sportowego i rehabilitacyjnego oraz aparatury diagnostycznej. Są również przygotowani do twórczej działalności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn i systemów wytwórczych, kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych, a także zarządzania procesami technologicznymi.
Studia trwają 3 semestry (1,5 roku). Od 2. semestru, w zależności od dokonanego wyboru, studia realizowane są w ramach jednej z następujących specjalności: