A A+ A++

Nowoczesne metody monitorowania poziomu oraz składu izotopowego atmosferycznego CO2

 

SKRÓCONA NAZWA PROJEKTU (AKRONIM): MONCO2

Zadania i działania realizowane w ramach projektu:

  1. Dofinansowanie kosztów badań związanych z zieloną gospodarką, obiegiem węgla i monitoringiem CO2
  2. Prezentacja wyników badań w publikacjach - wsparcie kadry naukowej i doktorantów
  3. Prezentacja wyników badań w czasie konferencji - wsparcie kadry naukowej i doktorantów
  4. Szkolenia i zajęcia warsztatowe kształcące kompetencje kadr naukowych i doktorantów - szkolenia organizowane przez ośrodki zewnętrzne
  5. Podniesienie atrakcyjności uczelni wyższych: doposażenie pracowni naukowych i laboratoriów (w tym zakup m.in. analizatora, elementów do budowy BZP, mikrowagi)
  6. Wsparcie kadry uczelni wyższych zajęcia w j. angielskim wzmocnienie kompetencji miękkich
  7. Dobre praktyki w wykorzystaniu dronów w czasie zajęć z monitorowania CO2 (analizy przestrzenne)
  8. Dobre praktyki w wykorzystanie balonów na uwięzi w czasie zajęć z monitorowania CO2
  9. Dobre praktyki dydaktyczne: emisja i monitoring CO2, zmiany klimatu w obszarach górskich (czystych)
  10. Warsztaty ze spektrometrii u producenta lub dostawcy spektrometru
  11. Szkolenia wewnętrzne- konsultacje ze specjalistami

Grupy docelowe:

Grupę docelową stanowić będą osoby zamieszkujące, uczące się lub pracujące na obszarze jednego z 7 podregionów województwa śląskiego określonych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji (TPST): kadra naukowa i doktoranci Politechniki Śląskiej, w szczególności i pierwszej kolejności z Instytutu Fizyki - CND, Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, Wydziału Mechaniczno-Technologicznego (MT), Inżynierii Środowiska i Energetyki (IŚIE), Wydziału Automatyki, Elektronik i Informatyki oraz doktoranci realizujący prace badawcze w ww. jednostkach uczelni oraz w Priorytetowych Obszarów Badawczych 4, 5, 6.

Cel projektu:

Celem jest wsparcie: kadr naukowych i/lub doktorantów w szczególności na kierunkach zielonej i cyfrowej gospodarki. Projekt realizowany będzie na obszarze m. Gliwice - gminy z obszaru podregionów górniczych wchodzące w skład OSI – gminy w transformacji górniczej. Projekt „Nowoczesne metody monitorowania poziomu oraz składu izotopowego atmosferycznego CO2” w którym zaplanowano działania na rzecz rozwoju kadr naukowych i/lub doktorantów z różnych Priorytetowych Obszarów Badawczych Politechniki Śląskiej w latach 2024-2026 oraz wzmocnienie atrakcyjności uczelni wpisuje się w Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030 (TPSTWŚ2030), w szczególności w wyzwania społeczne, gospodarcze i środowiskowe związane m.in. ze zrównoważoną gospodarką, obiegiem węgla w przyrodzie, zmianami klimatu, emisją dwutlenku węgla, możliwościami zmniejszania i monitorowania emisji zanieczyszczeń powietrza, wykorzystaniem nowoczesnych metod badawczych i dydaktycznych. Projekt odpowiada na potrzeby w obszarze zmian gospodarczych związanych ze sprawnie funkcjonującym szkolnictwie wyższym, podniesieniem jakości bazy i infrastruktury, kształceniem na wyższym poziomie.

Efekty, rezultaty projektu:

Projekt „Nowoczesne metody monitorowania poziomu oraz składu izotopowego atmosferycznego CO2” wpisuje się w (TPSTWŚ2030) w rozwój innowacji i technologii, który wymaga sprawnie funkcjonującego szkolnictwa wyższego przede wszystkim w kwestii podniesienia jakości bazy szkół wyższych, która zapewni możliwość kształcenia na najwyższym poziomie, wzmocni atrakcyjność zarówno dla Polaków jak i dla cudzoziemców. Szkolenia dotyczące nowoczesnych metod dydaktycznych pozwolą na poznanie dobrych praktyk stosowanych w szkolnictwie wyższym uczelni, będzie również możliwością prezentacji wyników badań przez kadrę dydaktyczną i/lub doktorantów na forum krajowym i międzynarodowym.

Atrakcyjność uczelni wzrasta, gdy jest dostęp do nowoczesnych metod dydaktycznych i badawczych. w ramach projektu dotyczyć będzie przede wszystkim dofinansowanie kosztów badań, dofinansowanie kosztów publikacji, tłumaczeń, dofinansowanie udziału w konferencjach, wsparcie wyjazdów zagranicznych, szkolenia i zajęcia warsztatowe kształcące kompetencje kadr naukowych i doktorantów, przy jednoczesnym podniesieniu atrakcyjności uczelni wyższych w szczególności w zakresie zielonej i cyfrowej gospodarki obejmujące m.in. doposażenie pracowni naukowych i laboratoriów, wsparcie kadry uczelni wyższych dotyczące m.in. wykorzystania nowoczesnych metod dydaktycznych, kształtowania kompetencji miękkich, cyfrowych, umiejętności na rzecz transformacji poprzez udział w kursach, szkoleniach, warsztatach, wizytach studyjnych zgodnie z założeniami TPST.

wartość projektu (łączny koszt projektu): 3 513 584,76 zł

wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 3 162 226,28 zł

#FunduszeUE

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie