A A+ A++

Konkurs Fizyka a Ekologia - podsumowanie finału 2023/2024

 

W dniu 22 marca 2024 r.. w Instytucie Fizyki-CND odbył się finał XXVII Ogólnopolskiego Konkursu im. prof. Mieczysława F. Pazdura "Fizyka a Ekologia". Do finału zostało zakwalifikowanych 20 prac. Drużyny zakwalifikowane do finału otrzymały upominki od Organizatorów i firmy Propoint:

Uczestnicy wykazali się wysokim poziomem umiejętności badawczych i interpretacji wyników. Z pewnością realizacja prac przyczyniła się do rozbudzenia wśród młodzieży szkolnej zainteresowania zastosowaniem metod fizycznych w badaniach środowiska przyrodniczego i antropopresji. Jury Konkursu, złożone z przedstawicieli jednostek PŚ współorganizujących Konkurs, zadecydowało o przyznaniu nagród. Sponsorem głównych nagród w formie tabletów był WFOSiGW w Katowicach (miejsca 1-3 oraz wyróżnienia 1 stopnia).

Dodatkowo Firmy AIUT oraz Helion ufundowały dla nagrodzonych czytniki e-booków (wyróżnienie 2 stopnia), smartwatche oraz nagrody książkowe i kursy on-line:

Na laureatów i wyróżnionych pierwszego stopnia czekały jeszcze bluzy z logo PŚ ufundowane przez Organizatorów:

 

Zwycięzcy Konkursu im. prof. Mieczysława F. Pazdura "Fizyka a Ekologia"
w edycji 2023/2024

1 miejsce:

Mateusz Skupień i Łukasz Wilk z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu za pracę „Czyste środowisko. Deszczówkowy detoks” wykonaną pod opieką Moniki Rokoszyńskiej i Damiana Koreckiego. Zwycięzcy Konkursu rozwiązywali problem wykorzystania wody opadowej. Skonstruowali model prezentujący wykorzystanie deszczówki poczynając od jej zbierania, poprzez oczyszczanie mechaniczne i kontrolę parametrów wody. Całość pracy uzupełniała aplikacja na telefon komórkowy z monitorowaniem poziomu wody, jej zmętnienia, pH i temperatury.

2 miejsce

Amelia Wiśniewska i Jakub Szczechowicz z I LO im. Stefana Żeromskiego w Lęborku za pracę „Zanieczyszczenia środowiska – jak monitorować?” wykonaną pod opieką Ireneusza Mańkowskiego i Arkadiusza Kossa. W swojej pracy skupili się na zastosowaniu porostów do monitorowania zanieczyszczeń środowiska. Laureaci przebadali porosty występujące na 700 drzewach, a wyniki przedstawili w profesjonalny sposób, identyfikując kilka stref zanieczyszczeń w swojej okolicy.

Zajrzyj również tutaj.

3 miejsce

Andrzej Szczyrba i Grzegorz Machej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach za pracę „Zanieczyszczenia środowiska – jak monitorować?” wykonaną pod opieką Joanny Gryboś. W swojej pracy skupili się na elektrosmogu.

Zajrzyj również tutaj.

Wyróżnienie 1 stopnia

Małgorzata Gorgosz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach za pracę „Zanieczyszczenia środowiska – jak monitorować?” wykonaną pod opieką Joanny Gryboś i Joanny Mrzyk. Autorka w swojej pracy przedstawiła wyniki pomiarów zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi w Skoczowie.

Zajrzyj również tutaj.

Wyróżnienie 1 stopnia

Nina Skirtun z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku za pracę „Wpływ działalności człowieka na aktywność sejsmiczną na obszarze Górnego Śląska” wykonaną pod opieką Magdaleny Kokowskiej-Pawłowskiej. Autorka pod opieką pracownika naukowego z wydziału AEiI PŚ wykonała sejsmograf i użyła go do monitorowania wstrząsów spowodowanych ruchem samochodowym oraz wstrząsów wywoływanych przez podskoki uczniów.

Wyróżnienie 2 stopnia

Łuczak Karolina i Kornelia Pawełczyk z III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach za pracę „Naturalne i sztuczne izotopy w środowisku” wykonaną pod opieką Moniki Pyrkosz-Bulskiej i Mariusza Turka. Autorki wykonały pomiary mocy równoważnika dawki promieniowania jonizującego w kilkunastu miejscach aglomeracji śląskiej i wyznaczyły dla tych miejsc dawkę równoważną. Swoje badania uzupełniły ankietą dotyczącą promieniotwórczości, przeprowadzoną na grupie ponad 50 osób.

Mapa pochodzenia uczestników XXVII edycji Konkursu

Mapa pochodzenia finalistów XXVII edycji Konkursu

Sponsorzy edycji XXVII (2023/2024)

 

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie