Konkurs Fizyka a Ekologia - podsumowanie finału 2023/2024
W dniu 22 marca 2024 r.. w Instytucie Fizyki-CND odbył się finał XXVII Ogólnopolskiego Konkursu im. prof. Mieczysława F. Pazdura "Fizyka a Ekologia". Do finału zostało zakwalifikowanych 20 prac. Drużyny zakwalifikowane do finału otrzymały upominki od Organizatorów i firmy Propoint:
Uczestnicy wykazali się wysokim poziomem umiejętności badawczych i interpretacji wyników. Z pewnością realizacja prac przyczyniła się do rozbudzenia wśród młodzieży szkolnej zainteresowania zastosowaniem metod fizycznych w badaniach środowiska przyrodniczego i antropopresji. Jury Konkursu, złożone z przedstawicieli jednostek PŚ współorganizujących Konkurs, zadecydowało o przyznaniu nagród. Sponsorem głównych nagród w formie tabletów był WFOSiGW w Katowicach (miejsca 1-3 oraz wyróżnienia 1 stopnia).
Dodatkowo Firmy AIUT oraz Helion ufundowały dla nagrodzonych czytniki e-booków (wyróżnienie 2 stopnia), smartwatche oraz nagrody książkowe i kursy on-line:
Na laureatów i wyróżnionych pierwszego stopnia czekały jeszcze bluzy z logo PŚ ufundowane przez Organizatorów:
Zwycięzcy Konkursu im. prof. Mieczysława F. Pazdura "Fizyka a Ekologia"
w edycji 2023/2024
1 miejsce:
Mateusz Skupień i Łukasz Wilk z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu za pracę „Czyste środowisko. Deszczówkowy detoks” wykonaną pod opieką Moniki Rokoszyńskiej i Damiana Koreckiego. Zwycięzcy Konkursu rozwiązywali problem wykorzystania wody opadowej. Skonstruowali model prezentujący wykorzystanie deszczówki poczynając od jej zbierania, poprzez oczyszczanie mechaniczne i kontrolę parametrów wody. Całość pracy uzupełniała aplikacja na telefon komórkowy z monitorowaniem poziomu wody, jej zmętnienia, pH i temperatury.
2 miejsce
Amelia Wiśniewska i Jakub Szczechowicz z I LO im. Stefana Żeromskiego w Lęborku za pracę „Zanieczyszczenia środowiska – jak monitorować?” wykonaną pod opieką Ireneusza Mańkowskiego i Arkadiusza Kossa. W swojej pracy skupili się na zastosowaniu porostów do monitorowania zanieczyszczeń środowiska. Laureaci przebadali porosty występujące na 700 drzewach, a wyniki przedstawili w profesjonalny sposób, identyfikując kilka stref zanieczyszczeń w swojej okolicy.
3 miejsce
Andrzej Szczyrba i Grzegorz Machej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach za pracę „Zanieczyszczenia środowiska – jak monitorować?” wykonaną pod opieką Joanny Gryboś. W swojej pracy skupili się na elektrosmogu.
Wyróżnienie 1 stopnia
Małgorzata Gorgosz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach za pracę „Zanieczyszczenia środowiska – jak monitorować?” wykonaną pod opieką Joanny Gryboś i Joanny Mrzyk. Autorka w swojej pracy przedstawiła wyniki pomiarów zanieczyszczeń powietrza pyłami zawieszonymi w Skoczowie.
Wyróżnienie 1 stopnia
Nina Skirtun z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku za pracę „Wpływ działalności człowieka na aktywność sejsmiczną na obszarze Górnego Śląska” wykonaną pod opieką Magdaleny Kokowskiej-Pawłowskiej. Autorka pod opieką pracownika naukowego z wydziału AEiI PŚ wykonała sejsmograf i użyła go do monitorowania wstrząsów spowodowanych ruchem samochodowym oraz wstrząsów wywoływanych przez podskoki uczniów.
Wyróżnienie 2 stopnia
Łuczak Karolina i Kornelia Pawełczyk z III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach za pracę „Naturalne i sztuczne izotopy w środowisku” wykonaną pod opieką Moniki Pyrkosz-Bulskiej i Mariusza Turka. Autorki wykonały pomiary mocy równoważnika dawki promieniowania jonizującego w kilkunastu miejscach aglomeracji śląskiej i wyznaczyły dla tych miejsc dawkę równoważną. Swoje badania uzupełniły ankietą dotyczącą promieniotwórczości, przeprowadzoną na grupie ponad 50 osób.
Mapa pochodzenia uczestników XXVII edycji Konkursu
Mapa pochodzenia finalistów XXVII edycji Konkursu