Start - Wydarzenia

Tydzień mikroświata - 20 lipca w Gliwicach
Tydzień mikroświata - 20 lipca w Gliwicach
Lokalizacja wydarzeń:
Ogrody przy Budynku Polimerów (za budynkiem „Szarej Chemii”) Katedry Biotechnologii Środowiskowej
Adres:
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej
Ks. M. Strzody 7A, 44-100 Gliwice
Fascynujący mikroświat, czyli co w trawie piszczy...
Godz. 08:00-10:30
http://program.miastonauki.pl/fascynujacy-mikroswiat-czyli-co-w-trawie-piszczy
Wstęp wolny, bez rejestracji
Grupy docelowe - od maluchów do seniorów.
Wszystkich miłośników aktywnego spędzania sobotnich poranków na łonie natury serdecznie zapraszamy na naukowe „śniadanie na trawie” pod hasłem „Fascynujący mikroświat, czyli co w trawie piszczy...”. Dla najmłodszych przygotowaliśmy specjalną strefę „Małego Odkrywcy”, gdzie wraz z rodzicami będą mieli okazję nie tylko wysłuchać ciekawych opowieści o mikroorganizmach, ale także z bliska przyjrzeć się temu, co dzieje się w trawie. Dodatkowo, na odważnych czekają specjalne „mikrobiologiczne tatuaże” Dla nieco starszych uczestników przygotowaliśmy strefę „Młodego Odkrywcy”. Tutaj, samodzielnie lub wraz z rodzicami, będą mieli okazję wziąć udział w fascynujących grach edukacyjnych, które pozwolą im zgłębić tajniki świata mikroorganizmów. Oprócz tego, będą mieli okazję użyć mikroskopów, aby zbadać z bliska strukturę elementów otaczającego ich środowiska przyrodniczego. Zapraszamy zarówno małych, większych, jak i największych odkrywców, aby doświadczyli fascynującego spotkania z mikroświatem w naszych laboratoriach. Tam będą mieli okazję na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają mikroorganizmy i dowiedzieć się, co ciekawego mają nam do powiedzenia. To niezwykła okazja do odkrywania tajemnic natury i poszerzania swojej wiedzy na temat mikroświata, który istnieje tuż obok nas.
PROWADZĄCY: dr hab. inż. Anna Gnida, dr Justyna Michalska; Katedra Biotechnologii Środowiskowej, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Śląska; dr inż. Anna Byczek-Wyrostek; Centrum Biotechnologii, Politechnika Śląska; Piotr Cichy, Katarzyna Dudzisz, Karolina Pawlusińska, Paulina Nowoświat; Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów (SKNB), Politechnika Śląska; opiekun koła: dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ
Mikrokosmos możliwości
Godz. 10:45-11:45
http://program.miastonauki.pl/mikrokosmos-mozliwosci
Wstęp wolny, bez rejestracji
Grupy docelowe: dorośli, seniorzy
Bakterie powodują choroby. To powszechna wiedza. Ale czy wiedzieliście, że tylko niewielka część świata mikrobów jest dla nas groźna? Co więcej, zdecydowana większość mikroorganizmów środowiskowych to nasi sprzymierzeńcy w produkowaniu użytecznych substancji czy oczyszczaniu środowiska. Zajrzyj na wykład pt. „Mikrokosmos makromożliwości”, żeby posłuchać, jakie możliwości ma taki mikroświat.
PROWADZĄCY: dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, Katedra Biotechnologii Środowiskowej, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Śląska – dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki (CPN) Politechniki Śląskiej. Mikrobiolog, nauczyciel akademicki, popularyzator nauki. W swoich badaniach zajmuje się analizą struktur zbiorowisk mikroorganizmów, w których poszukuje bakterii efektywnych w usuwaniu zanieczyszczeń i produkowaniu użytecznych związków chemicznych.
Bliżej natury, bliżej siebie
Godz. 12:00-13:00
http://program.miastonauki.pl/blizej-natury-blizej-siebie
REJESTRACJA WYMAGANA - linki do rejestracji są na stronie wydarzenia, link do strony - powyżej.
Grupy docelowe: seniorzy
Serdecznie zapraszamy na warsztaty „Bliżej natury, bliżej siebie” w otoczeniu zieleni, podczas których pod okiem Pani Patrycji Stukator odkryjemy Naturę wokół nas. Zanurzymy się w kolorach, zapachach i fakturach! Nie zabraknie również zajęć sensoplastycznych oraz zabawy z leśnymi kartami dla rodzin pt. „Podróż do wnętrza lasu”, pełnej ciekawostek ze świata przyrody.
Korzyści:
• Poczujecie radość z zabawy i ekscytację odkrywania przyrody.
• Wzmocnicie więź ze swoją rodziną i z naturą.
• Naładujecie baterie, odbodźcujecie ciało i przewietrzycie głowy.
• Będziecie stymulować zmysły (integracja sensoryczna, motoryka duża i mała, koordynacja ruchowa).
Dołączcie do nas, aby przeżyć niezapomniane chwile blisko natury!
PROWADZĄCY: mgr Patrycja Stukator – inicjatorka projektu „Czuję las”, certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Autorka leśnych kart „Podróż do wnętrza lasu”, które rozwijają więź z naturą - angażują zmysły, sensorykę oraz wspierają praktykę uważności. Zabiera na leśne wytchnienie oraz spacery shinrin yoku, prowadzi warsztaty z automasażu i tworzy leśne olejki. Podróżuje w dzikie zakątki świata, pisze wiersze o naturze, zbiera zioła i pije leśne napary.
Podróż do wnętrza drzewa
Godz. 13:15-14:15, 14:30-15:30, 15:45-16:45
http://program.miastonauki.pl/podroz-do-wnetrza-drzewa-na-fali-dzwiekowej
REJESTRACJA WYMAGANA - linki do rejestracji są na stronie wydarzenia, link do strony - powyżej.
Grzyby, choć często uważane za zwykłe elementy środowiska leśnego, mogą mieć ogromny wpływ na właściwości fizyczne drzew. Ich działalność manifestuje się poprzez różnorodne procesy rozkładu, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do złamania się drzewa. Zjawiska takie jak gnicie, pleśnienie czy zgnilizna to efektywnie działające narzędzia destrukcji, które mogą doprowadzić do znaczących zmian w strukturze i wytrzymałości drewna. Aby zgłębić te procesy, zapraszamy uczestników do wspólnej eksploracji zjawisk rozkładu wywołanych przez grzyby w obrębie pnia drzewa. Wykorzystamy zaawansowaną technologię, taką jak tomografia akustyczna, aby zbadać te niezwykłe procesy z bliska. Tomografia akustyczna pozwala nam spojrzeć w głąb struktury drzewa i zobaczyć, jak grzyby wpływają na jego właściwości fizyczne. Dzięki temu uczestnicy będą mieli okazję nie tylko obserwować, ale także zrozumieć, jak te procesy zachodzą i jak mogą wpłynąć na funkcjonowanie całego ekosystemu leśnego.
PROWADZĄCY: dr Wojciech Zarzycki, Stowarzyszenie „Pluma Verde” – Zielone Pióro. Doktor nauk biologicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pasjonat przyrody, nauczyciel akademicki, edukator oraz autor licznych artykułów i książek z dziedziny botaniki i ekologii. Regularnie prowadzi warsztaty, dzieląc się swoją pasją i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami miłośników przyrody. Jego zaangażowanie w ochronę środowiska inspiruje innych do podejmowania działań na rzecz zachowania bioróżnorodności i zdrowych ekosystemów. Obecnie związany ze stowarzyszeniem „Pluma Verde” – Zielone Pióro, organizacją, której misją jest promowanie edukacji ekologicznej, rozwijanie ekoturystyki oraz prowadzenie badań naukowych związanych z ochroną środowiska naturalnego.
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.