Start - Biotechnologia w Ochronie Środowiska
Biotechnologia w Ochronie Środowiska

Specjalność Biotechnologia w Ochronie Środowiska na kierunku Biotechnologia (studia I i II stopnia stacjonarne) jest prowadzona przez pracowników Katedry Biotechnologii Środowiskowej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.
Katedra Biotechnologii Środowiskowej jest jednostką interdyscyplinarną, gdzie współpracują biotechnolodzy, inżynierowie środowiska, biolodzy, chemicy i ekotoksykolodzy. Projekty wykonywane w Katedrze Biotechnologii Środowiskowej, zarówno z zakresu nauk podstawowych, jak i stosowanych (przygotowywane i realizowane przy współpracy z przemysłem) są wynikiem kooperacji specjalistów z różnych dziedzin i mają charakter aplikacyjny. Działamy zarówno w zakresie oczyszczania wody, ścieków, bioremediacji gruntów, biodeterioracji materiałów, procesów fermentacyjnych, rewitalizacji terenów przemysłowych, a aktualnie również na rzecz biogospodarki i bioenergetyki zajmując się między innymi izolacją i aplikacją mikroorganizmów oraz roślin w szeroko pojętym przemyśle. Stosujemy najnowsze techniki analityczne, chemiczne oraz biologii molekularnej do badań próbek środowiskowych.
Kierunek studiów Biotechnologia jest skupiony na przygotowaniu wykwalifikowanej kadry inżynierskiej i naukowej w zakresie wykorzystania i zastosowania zjawisk biochemicznych i biofizycznych w procesach i obiektach związanych z ochroną środowiska, bioenergetyką i biogospodarką. Studia na tym kierunku zapewniają zdobycie ogólnej wiedzy z zakresu nauk technicznych oraz wiedzy specjalistycznej o wykorzystaniu mikroorganizmów do ochrony środowiska i usuwania z niego zanieczyszczeń obecnych w wodzie, ściekach, glebie oraz unieszkodliwiania osadów ściekowych i odpadów, odzyskiwania energii i cennych surowców na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.
Specjalność Biotechnologia w Ochronie Środowiska pozwala przygotować wykwalifikowanego inżyniera – praktyka z solidnymi podstawami teoretycznymi, nie tylko z zakresu przedmiotów ściśle inżynierskich i konstruktorskich, ale również z zakresu pokrewnych nauk przyrodniczych – biologii, chemii, fizyki oraz ochrony środowiska. Studenci mają również zajęcia z biologii molekularnej, ekotoksykologii czy bioremediacji.
Profil absolwenta Biotechnologia w Ochronie Środowiska
Absolwent specjalności BwOŚ jest wykwalifikowanym specjalistą z zakresu technik analitycznych, służących do badań fizyko-chemicznych oraz analiz mikrozanieczyszczeń (pozostałości farmaceutyków, środków ochrony roślin itp.) próbek środowiskowych (wody, gleby, ścieków). Jest również przygotowany do pracy w laboratorium mikrobiologicznym oraz biologii molekularnej w zakresie technik hybrydyzacyjnych, elektroforetycznych oraz szeroko pojętej mikroskopii (świetlnej, fluorescencyjnej, elektronowej). Absolwent potrafi planować i projektować prace związane z technologią oczyszczania ścieków i remediacji gruntów. Posiada wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystania roślin i mikroorganizmów w procesach technologicznych produkcji biotechnologicznej i utylizacji zanieczyszczeń. Dodatkowo opiekunowie specjalności dbają o rozwój tzw. umiejętności miękkich z zakresu komunikacji, pracy w grupie, przedsiębiorczości oraz autoprezentacji pożądanych na rynku pracy.
