A A+ A++

CYBERpoligon ISAC-GIG i Silesian CYBERhackathon 2023 w murach Politechniki Śląskiej

W dniach 21-23 czerwca 2023 w murach Politechniki Śląskiej w Gliwicach na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej odbywają się warsztaty „CYBERpoligon ISAC-GIG”.

ISAC – czyli Centrum Wymiany i Analizy Informacji (ang. Information Sharing and Analysis Center) w zakresie CYBERBEZPICZEŃSTWA dla sektora wydobywczego utworzono w styczniu 2022 roku w Głównym Instytucie Górnictwa, jako jedno z pierwszych tego typu przedsięwzięć w kraju. Pierwsze skupiające spółki skarbu państwa pełniące kluczową rolę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Obecnie w skład ISAC GiG wchodzą: KGHM, JSW, PGG, TAURON, TURON Wydobycie, Węglokoks, Węglokoks Kraj i LW Bogdanka, a w czerwcu podczas CYBERpoligonu przyjęta zostanie GIEK PGE.

Idea utworzenia ISAC-GIG zrodziła się z potrzeby wymiany wiedzy, informacji, doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie stosowania zabezpieczeń systemów teleinformatycznych i zapewnienia ciągłości działania infrastruktury krytycznej w przypadku cyberataku. ISAC GiG już dziś opracowuje i promuje własne standardy komunikacji i rekomendacje dla sektora wydobywczo-energetycznego, a także współpracuje przy obsłudze incydentów bezpieczeństwa i cyberataków dotykających jednostki całego sektora.

Jak przekonuje Dziekan Wydziału Pan Profesor Franciszek Plewa: „ … jest dla nas dużym wyróżnieniem uczestnictwo w sojuszu największych spółek skarbu państwa z sektora wydobywczego na rzecz budowy spójnej polityki w dziedzinie cyberobronności, a zwłaszcza kształcenia wysokokwalifikowanych specjalistów w tym zakresie. Dlatego w celu budowania świadomości cyfrowej oraz rozwoju kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród młodzieży postanowiłem wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu ISAC-GIG uczynić „Silesian CYBERhackathon 2023” – kierowany do absolwentów śląskich szkół średnich...”

„CYBERpoligonu ISAC-GIG” to praktyczne warsztaty, w trakcie których kilkuosobowe drużyny złożone z pracowników KGHM, JSW, PGE GiEK, PGG, Bogdanki, Tauron i Węglokoks Kraj rywalizują w odpieraniu ataków cybernetycznych na powierzone ich ochronie systemy informatyczne.

Warsztatom towarzyszą organizowane przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz JSW IT SYSTEMS Sp. z o.o. zmagania absolwentów śląskich szkół średnich w ramach „Silesian CYBERhackathon 2023” – zwycięzcy zmagań będą mogli liczyć na staże i pracę przy ciekawych projektach informatycznych oraz na wysokie nagrody od organizatorów.

Równolegle do części warsztatowej trwają obrady w sesjach szkoleniowych obejmujących swoją tematyką: budowanie strategii zarządzania ryzykiem cybernetycznym, elementy informatyki śledczej (CHFI - Computer Hacking Forensic) oraz bezpieczeństwo informacji.

Przypomnijmy, na naszym Wydziale w październiku 2022 zostały uruchomione studia podyplomowe: „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych” – jedne z pierwszych w kraju studia swoim zakresem obejmujące nie tylko IT, ale również OT oraz elementy certyfikacji produktów i usług w zakresie cyberbezpieczeństwa.

„ … Mój cel to kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry dla polskiego przemysłu, samorządów i jednostek badawczych, a także aktywne wpływanie na rozwój regionu i społeczności lokalnych. Kierowany przez mnie Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej był, jest i będzie FUNDAMENTEM BEZPIECZEŃSTWA TRANSFORMACJI ŚLĄSKA ...” – powiedział Dziekan Wydziału Pan Profesor Franciszek Plewa.

Przygotowaniem „CYBERpoligonu ISAC-GIG” w murach Politechniki Śląskiej w Gliwicach zajmuje się FUNDACJA DLA WYDZIAŁU GÓRNICTWA, INŻYNIERII BEZPIECZEŃSTWA I AUTOMATYKI PRZEMYSŁOWEJ POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ reprezentowana przez Pana

dr inż. Marcina POPCZYKA tel.: +48 32 237 16 06, mobile 604 866 311, e-mail: marcin.popczyk@polsl.pl  

W sprawach związanych z organizacją CYBERpoligonu oraz wydarzeń mu towarzyszących prosimy o kontakt z Małgorzatą BOKSĄ (tel. 698 223 163).

Rejestracja na Silesian CYBERhackathon 2023 oraz regulamin są dostępne na stronie www.silesiancyberhackathon.pl
Program CyberPoligonu Pobierz
Biuletyn CyberPoligonu Pobierz

© Politechnika Śląska

Polityka prywatności

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie