Start - Aktualnosci

Wizyta pracowników Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa w Technische Hochschule Georg Agricola w Bochum
W dniach 6-9 grudnia 2023 roku pracownicy Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa: dr hab. inż. Iwona Jonczy, prof. PŚ, dr hab. inż. Krzysztof Filipowicz, prof. PŚ oraz dr hab. inż. Andrzej Wieczorek, prof. PŚ. na zaproszenie prof. Franka Otto byli z wizytą w Technische Hochschule Georg Agricola w Bochum.
Nasi pracownicy z wizytą w Technische Hochschule Georg Agricola (od lewej prof. Frank Otto, dr hab. inż. Iwona Jonczy, prof. PŚ, dr hab. inż. Krzysztof Filipowicz, prof. PŚ oraz dr hab. inż. Andrzej Wieczorek, prof. PŚ)
Celem wizyty było nawiązanie wzajemnej współpracy naukowej, w tym zapoznanie się z możliwościami prowadzenia wspólnych działań w ramach międzynarodowych projektów badawczych, także we współpracy z przemysłem. Efektem tego był cykl spotkań: z panią rektor uczelni prof. Susanne Lengyel, prof. Stefanem Vöth z Wydziału Mechanicznego oraz z przedstawicielami przemysłu z dwóch znaczących na rynku niemieckim firm: DMT oraz RMG Ruhr Montan Group.
Po oficjalnych spotkaniach, ciekawym doświadczeniem była możliwość zwiedzenia Deutsche Bergbau-Museum, które zostało założone w 1930 roku i zajmuje się gromadzeniem, ochroną, badaniem i eksponowaniem materialnego dziedzictwa przemysłu górniczego. Jest to jedno z ośmiu muzeów badawczych należących do Stowarzyszenia Leibniza, wpisanie w 1977 r. na tzw. „Błękitną Listę”, a od 2016 r. funkcjonuje jako Muzeum Badań nad Zasobami Geograficznymi Leibniza. Nasi pracownicy mieli okazję zwiedzić stałe wystawy zatytułowane: Węgiel kamienny, Górnictwo, Zasoby mineralne oraz Sztuka obejmujące ponad 3000 eksponatów, jak również część podziemną muzeum stanowiącą symulator kopalni węgla kamiennego. Ostatnim etapem zwiedzania był wjazd na usytuowany przy budynku muzeum jego największy eksponat – fasadę dawnej kopalni Germania, skąd rozciąga się widok na całe Zagłębie Ruhry.
Wejście do Deutsche Bergbau-Museum
W ostatnim dniu pobytu w Niemczech nasi pracownicy brali udział w uroczystościach barbórkowych, organizowanych przez studentów THGA, które odbywały się w Herne – jednym z miast położonych w obrębie Zagłębia Ruhry.
Wizytę należy zaliczyć do bardzo udanych i owocnych we wspólne pomysły na dalszą współpracę naukową.
Aktualności
Pokaż wszystkie













Więcej aktualności Mniej aktualności
Współpraca:

Polska Grupa Górnicza S.A. jest największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Spółka dostarcza węgiel do krajowych odbiorców w sektorze energetyki i ciepłownictwa, a także odbiorców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych. Jej potencjał produkcyjny jest kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Współpraca:

Grupa Kapitałowa JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej i jednym z wiodących producentów koksu używanego do wytopu stali. Produkcja i sprzedaż węgla koksowego oraz produkcja, sprzedaż koksu i węglopochodnych stanowią podstawową działalność Grupy JSW.
Współpraca:

Południowy Koncern Węglowy jest jednym z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Skupia trzy zakłady górnicze w zachodniej Małopolsce oraz wschodniej części województwa śląskiego: ZG Sobieski w Jaworznie, ZG Brzeszcze w Brzeszczach oraz ZG Janina w Libiążu. Głównymi odbiorcami węgla produkowanego w trzech zakładach górniczych są sektor gospodarstw domowych oraz energetyka zawodowa i ciepłownictwo.
Współpraca:

KOMAG jest partnerem naukowo-badawczym podnoszącym efektywność, jakość i bezpieczeństwo kluczowych procesów gospodarczych klientów.
Współpraca:

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie.
Współpraca:

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG to firma specjalizująca się w tworzeniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, informatyki, cyberbezpieczeństwa oraz Przemysłu 4.0. Łączymy najnowsze osiągnięcia naukowe z realnymi potrzebami biznesu, dostarczając technologie, które wspierają rozwój i cyfrową transformację przedsiębiorstw.
Współpraca:

WASKO jest jedną z największych firm technologicznych w Polsce, wdrażającą nowoczesne rozwiązania. Zapewnia wsparcie przedsiębiorstw i instytucji w procesie dostosowywania się do dynamicznych zmian rynkowych oraz wyzwań cyfrowej transformacji.
Współpraca:

DSI Underground specjalizuje się w opracowywaniu, produkcji i sprzedaży komponentów chemicznych oraz urządzeń do wytwarzania pianowych tworzyw sztucznych na bazie żywic mocznikowo-formaldehydowych. Produkty te znajdują zastosowanie w izolacji wyrobisk górniczych, wypełnianiu pustych przestrzeni oraz jako sztuczne podłoże dla roślin w rolnictwie. Z czasem oferta została rozszerzona o systemy poliuretanowe i organiczno-mineralne do konsolidacji i uszczelniania skał w górnictwie.
Współpraca:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to unikalna placówka poświęcona historii górnictwa. Obejmuje Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza, oferujące podziemne trasy turystyczne. To jedna z najważniejszych atrakcji industrialnych Śląska.
Współpraca:

Vector Software Group to producent m.in. oprogramowania do projektowania w branżach architektonicznej, energetyki, GIS, geodezji, drogownictwa, elektryki czy wentylacyjnej. Tworzy również autorskie rozwiązania Software House.
Współpraca:

Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN prowadzi działalność naukową i badawczo-rozwojową w dyscyplinie: Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka dostarczając nauce i gospodarce nowoczesnych, ekonomicznych, ekologicznych i społecznych rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi kraju i regionów w obszarze surowcowym i energetycznym.
Współpraca:

JSW IT SYSTEMS Sp. z o.o. zapewnia kompleksową obsługę informatyczną aktywnie działając w obszarze Przemysłu 4.0. Głównym Klientem jest Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dla której Spółka stanowi zaplecze informatyczne.
Współpraca:

Loxone umożliwia łatwą kontrolę i inteligentną automatyzację wszelkiego rodzaju projektów. Od inteligentnych domów, obiektów komercyjnych po specjalne zastosowania.
Współpraca:

Przedsiębiorstwo Usług Górniczych i Budowlanych - BUD sp. z o.o. jest generalnym wykonawcą kompleksowych robót górniczych na terenie LGOM w tym drążenie i przebudowa wyrobisk górniczych, budowa przenośników taśmowych, rozdzielni elektrycznych, wyrobisk funkcyjnych takich jak komory maszyn ciężkich wraz z wyposażeniem, komory rozładunku materiałów rafineryjnych / petrochemicznych, komory materiałów wybuchowych i inne.
Współpraca:

Deltaprime to firma specjalizująca się w monitoringu wizyjnym i systemach zabezpieczeń obiektów.
Współpraca:

2RHP sp. z o.o. jest twórcą innowacyjnego w skali światowej systemu ratowniczej łączności bezprzewodowej oraz opcjonalnie przewodowej RESYS, przeznaczonym do pracy w podziemnych zakładach górniczych, w tym w zakładach zagrożonych wybuchem metanu i/lub pyłu węglowego. RESYS zwiększa bezpieczeństwo w górnictwie.