Autor: Grzegorz Głuszek Publikacja: 18.12.2023 Aktualizacja: 01.01.2024

Dr hab. inż. Piotr Cheluszka, prof. PŚ na stażu naukowym w Colorado School of Mines

W dniach od 04.11 do 19.11.2023 r., na zaproszenie dyrektora Earth Mechanics Institute, prof. Piotr Cheluszka – pracownik Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa przebywał na stażu naukowym w Colorado School of Mines (Golden, CO, USA) – jednej z wiodących w świecie uczelni górniczych, która w przyszłym roku obchodzić będzie 150-lecie założenia. Celem wyjazdu było podjęcie współpracy w zakresie robotyzacji maszyn stosowanych w górnictwie podziemnym oraz budownictwie tunelowym, a także wymiana doświadczeń w zakresie rozwoju konstrukcji maszyn górniczych.

CSoM_PCh_000.png (44,2 kB)

CSoM_PCh_001.jpg (190,74 kB)

Siedziba Władz Colorado School of MinesSymbol

CSoM_PCh_002.png (614,11 kB)

Colorado School of Mines – osiołek symbolizujący górniczy trud

W trakcie 2-tygodniowego pobytu naukowego w CSM prof. Cheluszka uczestniczył w licznych aktywnościach Katedry Inżynierii Górniczej, której był gościem. Zapoznał się m.in. z infrastrukturą badawczą laboratorium Earth Mechanics Institue (EMI) – realizującym liczne projekty badawcze dla przemysłu wydobywczego oraz inżynierii lądowej na całym świecie, jak również projekty finansowane m.in. przez NASA, dotyczące pozyskiwania surowców mineralnych z przestrzeni kosmicznej. Zapoznał się także z potencjałem badawczym oraz realizowanymi projektami dla górnictwa i nie tylko w laboratorium M3 Robotics Lab Katedry Inżynierii Mechanicznej.

Ciekawym doświadczeniem było odwiedzenie należącej do CSM Eksperymentalnej Kopalni Edgar, w której w latach 70. XIX w. wydobywano srebro, złoto, ołów i miedź, a dziś jest poligonem badawczym i laboratorium środowiskowym, w którym prowadzone są zajęcia dla studentów z zakresu geologii, technologii górniczych oraz mechanizacji górnictwa. Zajęcia te odbywają się więc w rzeczywistych warunkach kopalnianych. W niektórych komorach górniczych urządzone zostały sale dydaktyczne, w których zgromadzono liczne eksponaty i pomoce dydaktyczne do realizacji tematyki zajęć praktycznych. Prof. Cheluszka miał okazję uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych ze studentami I st. studiów.

CSoM_PCh_003.jpg (226,93 kB)

Na kampusie Colorado School of Mines

CSoM_PCh_004.jpg (199,36 kB)

W Eksperymentalnej Kopalni Edgar

W trakcie spotkań z zespołem badawczym Katedry Inżynierii Górniczej prof. Cheluszka przedstawił efekty realizowanych prace badawczych z zakresie rozwoju konstrukcji kombajnów chodnikowych, w tym autorski projekt symulatora badawczego wysięgnikowego kombajnu chodnikowego. W czasie swojego pobytu w CSM uczestniczył w seminariach naukowych organizowanych przez Katedrę Ekonomiki i Biznesu oraz przez Katedrę Inżynierii Górniczej Colorado School of Mines. W ramach jednego z nich nasz pracownik wygłosił referat pod tytułem: „Robo-miner – about robots in the mine and more” dla licznie zgromadzonych pracowników naukowych katedry, doktorantów oraz studentów studiów II st. korzystając z okazji zaprezentował również wizytówkę Politechniki Śląskiej, Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa. Wyjazd na staż pozwolił na nawiązanie kontaktów z naukowcami amerykańskimi zajmującymi się podobną, do naszej, tematyką badawczą, ale również na poznanie różnorodności kulturowej, zwyczajów i sposobu życia zwykłych mieszkańców USA.

Pokaż wszystkie

Zbiórka darów dla powodzian

2024-09-18 13:08:15
2024-09-18 13:12:06