A A+ A++
photo
Autor: Katarzyna Tobór-Osadnik Publikacja: 03.06.2022 Aktualizacja: 03.06.2022

Konferencja Naukowa dla Dzieci i Młodzieży „Żeby żyć bezpiecznie i mieszkać wygodnie”

konf 1.jpg (218,74 kB)

Już po raz drugi na Politechnice Śląskiej odbyła się Konferencja Naukowa dla Dzieci i Młodzieży „Żeby żyć bezpiecznie i mieszkać wygodnie”. Podczas imprezy dzieci zaprezentowały ekologiczne rozwiązania i projekty budynków, które oceniali eksperci. Organizatorem wydarzenia był Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Wydział Architektury.

W konferencji wzięły udział szkoły i przedszkola ze Śląska i Małopolski, eksperci, naukowcy oraz studenci. Uczniowie i przedszkolaki zaprezentowały makiety ekologicznych domów, wśród nich dom z papieru, z surowców naturalnych wydobywanych w Polsce, bezpieczne szklane domy czy zielony budynek z trawnikiem na dachu. Młodzi projektanci dyskutowali także o architekturze i recyklingu. Gości przywitał dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej prof. Franciszek Plewa. – Witam Was bardzo serdecznie. Dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie, za to, że zdecydowaliście się podjąć trud i wykonaliście prace, które teraz będziecie prezentować. Nie jest to pierwsza konferencja i dlatego zapewniam, że jestem pełen podziwu jak pięknie prezentujecie Wasze projekty – powiedział dziekan prof. Franciszek Plewa.

Konferencja Naukowa dla Dzieci i Młodzieży „Żeby żyć bezpiecznie i mieszkać wygodnie” ma promować nie tylko ekologiczne rozwiązania w architekturze, ale też bezpieczeństwo. – Bezpieczeństwo oraz to, aby żyło się nam wygodnie to jeden kluczowych elementów naszych badań naukowych. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że należy tę wiedzę rozpowszechniać – powiedział prorektor ds. infrastruktury i promocji dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ.

DSC_0559.JPG (315,35 kB)

DSC_0471.JPG (434,89 kB)

Na konferencji obecny był także prodziekan Wydziały Architektury dr inż. arch. Tomasz Bradecki. – Znakomita część bezpieczeństwa ludzi to bezpieczeństwo w budynkach i wokół budynków. Niektóre z tych maluchów przygotowały makiety lub inne rozwiązania, które są bliskie rozwiązaniom architektonicznym i dlatego chętnie się włączamy w takie imprezy – powiedział prodziekan dr inż. arch. Tomasz Bradecki.

W wydarzeniu wzięło udział 10 szkół ze Śląska i Małopolski. – Celem tego wydarzenia jest popularyzacja nauki, ale przede wszystkim promowanie bezpieczeństwa. Wszystkie tematy, które na tej konferencji są prezentowane są także konsultowane z gronem naukowców z Politechniki Śląskiej i oceniane przez ekspertów. (...) Mam nadzieję, że te obrady przyniosą wiele dobrego. Maluchy tu przyjeżdżają i są zadowolone, są dumne, że mogą prezentować swoje projekty – mówiła dr inż. Aneta Grodzicka, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.

Na konferencji szkoły i przedszkola zaprezentowały kilka projektów i makiet, wśród nich bezpieczny dom z surowców wydobywanych w Polsce, które przygotowało Przedszkole im. Barbórki z Bolesławia.  

– Przygotowaliśmy naturalny domek, który mógłby powstać w rzeczywistości. Nasz dom ma panele fotowoltaiczne, które zasilają oświetlenie domu, zielony dach pokryty roślinnością, żeby zwiększyć produkcję tlenu, a zmniejszyć ilość dwutlenku węgla. Są tu zielone okna produkowane ze specjalnych materiałów, które mają bardzo mało tworzyw sztucznych i są przyjazne dla środowiska. Użyliśmy też różnych surowców takich jak granity, gresy, tynk naturalny. Dzieciaki miały dużo radości w czasie tworzenia tej makiety. Za każdym razem, jak wychodziły do domu, pytały się rodziców, kiedy wrócą i będą z Panią Kasią budować domek. Bardzo ich to cieszyło – mówiła Katarzyna Suwalska nauczycielka z przedszkola w Bolesławiu. 

konf 2.jpg (231,9 kB)

W organizację imprezy włączyły się także koła naukowe z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Organizowanie takich imprez dla dzieciaków to bardzo dobry pomysł zapewniają Gloria Kosiek i Aleksandra Kołodziej z SKN „Universal Design”. – To właśnie w tym wieku kształtują się pasje i przyszłość. Ja będąc w wieku przedszkolnym, odkryłam pasję do architektury, kiedy budowałam z moim tatą domki dla biedronek w ogródku – mówiła Gloria Kosiek. – Trzeba z dzieciaków wydobywać tę wyobraźnię a my możemy im dać narzędzia, żeby ją rozwijały – dodała Aleksandra Kołodziej.

W organizacji imprezy udział wzięli także studenci z koła naukowego „Bezpieczna Ściana”. – To bardzo ciekawa inicjatywa, ponieważ możemy się integrować z młodszymi rocznikami, zachęcać ich do pracy, pokazywać, że studenci to nie tylko bardzo poważni ludzie, ale także ich przyjaciele. Dlatego też staramy się ich angażować w różne inicjatywy Politechniki Śląskiej – mówiła Martyna Żabka z SKN „Bezpieczna Ściana”.

W konferencji „Żeby żyć bezpiecznie i mieszkać wygodnie” wzięły udział szkoły i przedszkola z Gliwic, Zabrza, Rudy Śląskiej, Pyskowic i Bolesławia.  

 

Udostępnij:fbtwitter

Aktualności

Pokaż wszystkie
photo

Staż "Energia dla Przyszłości" składanie dokumentów do 29.07.22

Katarzyna Tobór-Osadnik
2022-07-13 11:59:51
2022-07-13 12:08:09
13.07.2022
photo

Oferta stażu dla studentów BHP

Katarzyna Tobór-Osadnik
2022-07-03 22:53:17
2022-07-03 22:58:02
03.07.2022
photo

Konferencja Naukowa dla Dzieci i Młodzieży „Żeby żyć bezpiecznie i mieszkać wygodnie”

Katarzyna Tobór-Osadnik
2022-06-03 14:51:54
2022-06-03 15:10:52
03.06.2022
photo

Sukces sportowy

Marek Jendryś
2022-05-31 11:33:37
2022-05-31 11:41:48
31.05.2022
1 z 64

Więcej aktualności

Wydarzenia

Pokaż wszystkie
09.03

Spotkanie otwierające projekt

08.03

Workshop No. 2 Visegrad Fund

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie