A A+ A++
Autor: Katarzyna Tobór-Osadnik Publikacja: 31.03.2021 Aktualizacja: 31.03.2021

Zmarł dr inż. Jan Bąk

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 30 marca 2021 r. w wieku 76 lat zmarł dr inż. Jan Bąk,
emerytowany pracownik byłego Instytutu Mechanizacji Górnictwa, obecnie Katedry Mechanizacji i Robotyzacji Górnictwa, Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

Był wieloletnim pracownikiem Wydziału Górnictwa i Geologii, a obecnie Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

Dr inż. Jan Bąk urodził się 15.10.1944r. w Brzeszczach. Studia magisterskie na Politechnice Śląskiej ukończył w roku 1970. W 1979 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych.

Działalność naukowa dr inż. Jana Bąka była ukierunkowana głównie na zagadnienia związane mechaniką oraz budową
i eksploatacją maszyn. Za swą działalność naukową i dydaktyczną otrzymał liczne wyróżnienia, w tym „Zasłużony dla Politechniki Śląskiej” - 1985, Srebrny Krzyż Zasługi II st. – 1985, Złota Odznaka „Zasłużony dla rozwoju woj. Katowickiego”. Był członkiem wielu organizacji i towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Śląskiej

Był autorem i współautorem licznych prac naukowych, z dziedziny mechanika, budowa i eksploatacji maszyn, opublikowanych w zagranicznych i krajowych czasopismach naukowych.

Jego pasją były podróże, narciarstwo i góry.

Dr inż. Jan Bąk był cenionym naukowcem oraz znakomitym wykładowcą i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży, bardzo życzliwym i lubianym nauczycielem, zawsze gotowym do pomocy i wsparcia merytorycznego, a przede wszystkim dobrym człowiekiem. Cieszył się dużym autorytetem wśród współpracowników i nigdy nie odmawiał pomocy.

Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłego wyrazy współczucia i żalu składają JM Rektor Politechniki Śląskiej, Senat PŚ, Dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysław, Kierownik Katedry Mechanizacji i Robotyzacji oraz cała Wspólnota Akademicka Politechniki Śląskiej.

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w dniu 2 kwietnia 2021 roku (Wielki Piątek) o godz. 13.00 w kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach (ul. Kozielska 120)

Pokaż wszystkie

Przestrzeganie obowiązkowych zasad podczas epidemii

2021-02-04 00:54:34
2021-03-02 13:05:30
04.02.2021

Narodowy program publikacji naukowych Springer 2020

2020-08-13 07:48:17
2021-02-04 00:45:13
13.08.2020

Targi KOMPOZYT-EXPO w Krakowie

Wideo może być bardzo pomocne w przedstawieniu swojego punktu widzenia.

2020-08-13 07:46:51
2021-02-04 00:49:58