Start - Aktualności

Prof. dr hab. inż. Michał Kawulok profesorem nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja !
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 15.05.2024 r. nadał dr hab. inż. Michałowi Kawulokowi tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja.
Serdecznie Gratulujemy Panu Profesorowi, życząc dalszej owocnej pracy naukowej!
Prof. Michał Kawulok specjalizuje się w zagadnieniach związanych z wizją komputerową i uczeniem maszynowym. Jest autorem nowych rozwiązań algorytmicznych służących między innymi do automatycznego rozpoznawania twarzy i gestów, w tym do segmentacji obszarów występowania ludzkiej skóry w obrazach cyfrowych, koloryzacji obrazów i sekwencji wideo, segmentacji obrazów hiperspektralnych, a także rekonstrukcji nadrozdzielczej jednoobrazowej i wieloobrazowej. Wyniki swoich badań prezentował na wiodących konferencjach międzynarodowych oraz publikował w renomowanych czasopismach, m.in. w IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing, Pattern Recognition, Neurocomputing i Artificial Intelligence Review. Zgodnie z wykazem przygotowanym przez naukowców z uniwersytetu Stanforda, został zaliczony do grona najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie biorąc pod uwagę całokształt kariery naukowej.
Prof. Kawulok od lat jest związany z Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, gdzie w roku 2003 ukończył studia na kierunku informatyka, a w roku 2007 obronił pracę doktorską pt. „Wybrane metody poprawy skuteczności automatycznego rozpoznawania obrazów twarzy," której promotorem był prof. Bogdan Smołka. Praca ta została zrealizowana we współpracy z firmą Future Processing, a opisane w niej badania były związane z tworzonym systemem identyfikacji biometrycznej na podstawie obrazów twarzy. W 2015 roku Rada Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej nadała Michałowi Kawulokowi stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie osiągnięcia pt. „Analiza podobieństwa cech lokalnych w obrazach cyfrowych w zastosowaniu do wykrywania ludzkiej skóry oraz koloryzacji obrazów." W 2018 roku został on zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Informatyki, a po zmianach organizacyjnych został pracownikiem Katedry Algorytmiki i Oprogramowania.
Aktywnie współpracował z otoczeniem gospodarczym, przede wszystkim z firmami Future Processing oraz KP Labs. Brał udział (zarówno jako wykonawca, jak i kierownik d/s badań) w wielu projektach badawczo-rozwojowych związanych z analizą obrazów twarzy, obrazowaniem medycznym, monitoringiem wizyjnym, a także rekonstrukcją nadrozdzielczą. W firmie KP Labs założył zespół specjalizujący się w poprawie jakości obrazów satelitarnych, który z sukcesem zrealizował wiele projektów finansowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Dotyczyły one rekonstrukcji nadrozdzielczej obrazów wielospektralnych oraz hiperspektralnych, a także ich dalszej analizy ukierunkowanej na różne zadania związane z teledetekcją. Prof. Kawulok współpracował z naukowcami z wielu ośrodków zagranicznych, m.in. z The University of York, University of Malta, Tor Vergata University of Rome, University of Central Arkansas, a także z firm Cambridge Computed Imaging (Wielka Brytania), Virtual Imaging (USA) i GEO-K (Włochy).
Prof. Kawulok wypromował pięciu doktorów w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja oraz był opiekunem kilkudziesięciu prac magisterskich oraz inżynierskich. Obecnie prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów na kierunku informatyka oraz na makrokierunku na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.
Aktualności
Pokaż wszystkie




































































































































Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.