Start - Aktualności

Zmarł Dr inż. Zbigniew Bortliczek
Z przykrością informujemy, że w dniu 10 marca 2024 w wieku 86 lat odszedł od nas Dr inż. Zbigniew Bortliczek, emerytowany pracownik Politechniki Śląskiej.
Odszedł ceniony i bardzo lubiany nauczyciel akademicki, zasłużony naukowiec, człowiek wielkiej wiedzy, ogromnego doświadczenia, talentu dydaktycznego i taktu. Wychowawca wielu pokoleń studentów, z których wielu stanowi kadrę obecnego Wydziału. Wieloletni pracownik dawnego Instytutu Automatyki.
Składamy serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego.
Msza św. Pogrzebowa odprawiona zostanie w dniu 15 marca 2024 o godzinie 7.30 w Katedrze św. Piotra i Pawła w Gliwicach.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w dniu 15 marca 2024 o godzinie 12.00 na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.
Dr inż. Zbigniew Bortliczek urodził się 20.05.1937r. w Czechowicach-Dziedzicach. Tam też spędził dzieciństwo. Ukończył Technikum Mechaniczne w Cieszynie i w 1955r. rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, które ukończył w 1961 roku. Po kilku latach pracy poza uczelnią, podjął pracę jako starszy asystent w Katedrze Konstrukcji Aparatów Automatyki na nowopowstałym Wydziale Automatyki.
Zbigniew Bortliczek zajmował się problematyką automatyki i robotyki oraz elektrotechniki. W szczególności interesowały Go zagadnienia konstrukcji i projektowania elektromechanicznych elementów automatyki.
Pod kierunkiem doc. dr. inż. Henryka Kowalowskiego przygotował dysertację na temat: „Właściwości dynamiczne dwufazowych maszyn indukcyjnych z wirnikiem puszkowym” i obronił ją w 1970r. Dr inż. Zbigniew Bortliczek był pierwszym wypromowanym doktorem w Katedrze. Po obronie pracy doktorskiej został mianowany w Instytucie Automatyki na stanowisko adiunkta.
W latach 1972-1984 dr Zbigniew Bortliczek był kierownikiem Zakładu Elektromechanicznych i Magnetycznych Elementów Automatyki, a w latach 1976-1977 prodziekanem Wydziału Automatyki i Informatyki.
W jego dorobku naukowym jest patent, ponad 20 publikacji i dwa skrypty. Ze skryptów z Elektromechanicznych i Magnetycznych Elementów Automatyki do ćwiczeń tablicowych i ćwiczeń laboratoryjnych do dzisiaj chętnie korzystają młodzi nauczyciele i jeśli uda im się zdobyć skrypt studenci.
Spośród wielu nagród i wyróżnień wymienić należy Złoty Krzyż Zasługi (1987) i Medal Komisji Edukacji Narodowej (2000).
Dr inż. Zbigniew Bortliczek był doskonałym dydaktykiem. Nie mając wykształcenia pedagogicznego był mistrzem w przygotowaniu i prowadzeniu wykładów i ćwiczeń tablicowych z „Elektromechanicznych i Magnetycznych Elementów Automatyki”, „Elektrotechniki” i „Dynamiki Układów”. Opracował setki autorskich zadań do ćwiczeń odpowiadających programowi prowadzonych przedmiotów dla studentów automatyki i robotyki oraz elektroniki. Mimo, że nie zostały wydane w postaci książek, do dzisiaj wykładowcy i studenci korzystają z tych materiałów. Jego zajęcia były zawsze perfekcyjnie przygotowane. Wielu wykładowców mogło Mu zazdrościć staranności i czystości zapisów tekstu, schematów i rysunków umieszczanych na tablicy. Był życzliwym i wyrozumiałym w stosunku do studentów, ale jednocześnie wymagającym nauczycielem. Doktor Zbigniew Bortliczek cieszył się szacunkiem zarówno współpracowników jak i studentów. Studenci docenili Jego wyróżniającą się pracę dydaktyczną. Był wielokrotnym laureatem Złotej Kredy - najwyższej nagrody przyznawanej wówczas przez studentów.
Był miłośnikiem literatury pięknej. Zgromadził bardzo bogatą bibliotekę książek. W 2007 roku, po kilkudziesięciu latach pracy na Uczelni, przeszedł na emeryturę.
Aktualności
Pokaż wszystkie




































































































































Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.