Start - Aktualności

Prof. dr hab. inż. Monika KWOKA profesorem nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne !
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 13.12.2023 r. nadał dr hab. inż. Monice KWOKA tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne
Serdecznie gratulujemy Pani Profesor, życząc dalszej owocnej pracy naukowej!
Prof. Monika Kwoka jest specjalistką w zakresie elektroniki ciała stałego, ze szczególnym uwzględnieniem nanotechnologii materiałów dla elektroniki, które mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju m.in. fotowoltaiki oraz sensoryki gazów, a zatem obszarów mających istotny wpływ na ochronę naturalnego środowiska człowieka oraz znaczenie dla zastosowań medycznych zapewniając możliwość bezinwazyjnego rozpoznawania chorób nowotworowych na podstawie analizy składu chemicznego gazów wydechowych.
Prof. Monika Kwoka w roku 1998 podjęła studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Politechniki Śląskiej, a w roku 2003 obroniła pracę magisterską pt. Photoemission studies of the surface chemistry and electronic properties of L-CVD SnO2 thin films” , wykonaną pod kierunkiem prof. Jacka SZUBERA.
Studia doktoranckie na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej (kierunek Elektronika) odbywała jako stypendystka Europejskiego Centrum Doskonałości - Centre of Excellence in Physics and Technology of Interfaces and Sensors (CESIS) - (G6MA-CT-2002-04042) w Politechnice Śląskiej i ukończyła obroną rozprawy doktorskiej p.t. „Studies of surface properties of L-CVD SnO2 thin films" (promotorem był prof. Jacek SZUBER), uzyskując w 2007 roku stopień naukowy doktora nauk fizycznych (specjalność Nanotechnologia). Stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, dyscyplina elektronika został jej nadany przez Radę Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w dniu 29 września 2015 roku. Następnie została zatrudniona na stanowisku adiunkta z habilitacją w Instytucie Elektroniki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.
Prof. Monika Kwoka została uhonorowana 3 letnim Stypendium MNiSW dla Wybitnego Młodego Naukowca, oraz Indywidualną Nagrodą stopnia I MNiSW za osiągnięcia naukowe będące podstawą jej wniosku habilitacyjnego (2016). Ponadto otrzymała I Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie im. J. Groszkowskiego Polskiego Towarzystwa Próżniowego na najlepszą pracę magisterską oraz doktorską, a także 14-krotnie nagrodę Rektora Politechniki Śląskiej.
Prof. Monika Kwoka odbyła kilka staży w zagranicznych ośrodkach naukowych, w tym m.in. 4 na Uniwersytecie w L’Aquila (Włochy), 3-letni staż podoktorski na Uniwersytecie w Tybindze (Niemcy), 2 na Uniwersytetach w Chinach (Chongqing Jiaotong University oraz Xi'an Jiaotong University), a także w firmie Annealsys, Montpellier (Francja).
Prof. Monika Kwoka od wielu lat współpracuje z ośrodkami z Niemiec, Włoch, Węgier, Turcji, Francji oraz Indii czego efektem jest m.in. cykl kilkudziesięciu wspólnych publikacji naukowych w czasopismach z bazy JCR. Do tego należy dodać, że bierze aktywny udział w charakterze eksperta i recenzenta w wielu programach i czasopismach oraz konferencjach zarówno polskich jak i europejskich. Realizowała kilka projektów badawczych Komisji Europejskiej, (m.in. GOSPEL Network, EuNetAir Network i Clear-Up), oraz krajowych, w tym Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, oraz MNiSW. Wspomniane projekty dotyczą zaawansowanych zagadnień badawczych mających istotne aspekty praktyczne. Była również audytorem w konkursie Innowator Śląska, który wypełnia misję wspierania, rozwoju i promocji najbardziej wartościowych technologii w regionie.
W ostatnim okresie nawiązała współpracę międzynarodową z Uniwersytetem w Dreźnie, w Indiach oraz z firmą w Montpellier, a także aktywnie działa w International Society of Female Professional (ISFP) wzmacniając pozycję i rozwój kobiet w różnych dziedzinach życia.
Pełniła 2 - krotnie funkcję wiceprzewodniczącej Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk, współpracując z Global Young Academy oraz Die Junge Akademie oraz była członkinią Komisji Polskiej Akademii Nauk do spraw upowszechnienia nauki (2016-2022). Jest członkinią Zarządu Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej i Zarządu Polskiego Towarzystwa Próżniowego (Przewodnicząca Sekcji Nauki o Powierzchni 2016-2023), obecnie przewodnicząca elekt PTP, a w międzynarodowym Towarzystwie Próżniowym IUVSTA pełni funkcję zastępy przewodniczącego sekcji „Electronics materials”. Jest również Dyrektorem konferencji naukowej o zasięgu światowym - International Workshop on Semiconductor Gas Sensors.
W kadencji 2016-2019 była prodziekanem ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, a w 2019-2020 prodziekanem ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Od 2019 roku do chwili obecnej pełni funkcję Przewodniczącej Rady Dyscypliny Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz jest członkiem Komitetu Elektroniki Polskiej Akademii Nauk.
Aktualności
Pokaż wszystkie




































































































































Więcej aktualności Mniej aktualności
Wydarzenia
Pokaż wszystkieWspółpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.
Współpraca:

Santander Universidades to jeden z fundamentów społecznego zaangażowania Banku Zachodniego BZWBK oraz Grupy Santander.