Start - Obszary tematyczne

Podobszary Badawcze
Podobszary POB2
Ze względu na bardzo szeroki zakres prac prowadzonych w tym zakresie na Politechnice Śląskiej w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego Sztuczna Inteligencja i Przetwarzanie Danych zdefiniowano kilka podobszarów.
Obraz cyfrowy
Analiza obrazu to prawdopodobnie dziedzina w której w ostatnich latach dokonał się największy postęp, szczególnie jeśli chodzi o zastosowania sieci głębokich. Wystarczy zauważyć, że współczesne modele przewyższają już ludzi w zadaniach takich jak klasyfikacja obrazów czy rozpoznawanie twarzy. Nic więc dziwnego, że podobszar ten jest bardzo licznie reprezentowany na Politechnice Śląskiej

Dźwięk i wibracje
Analiza dźwięku to kolejny bardzo obiecujący obszar badawczy. W ramach tego obszaru prowadzone są badania dotyczące rozpoznawania mowy czy muzyki. Do innych istotnych zastosowań można zaliczyć przeciwdziałanie nadmiernemu hałasowi przez jego aktywne tłumienie czy analiza dźwięku w celu wykrywania uszkodzeń urządzeń. Zagadnienia te są intensywnie rozwijane w ramach prac naukowych prowadzonych na Politechnice Śląskiej.

Rozwój metod sztucznej inteligencji i inżynieria wiedzy
Istnieje wiele metod i algorytmów wykorzystywanych w zadaniach symulujących sztuczną inteligencję. Jednak nowe zadania i możliwości wymagają ich ciągłego rozwoju. Prace w tym zakresie są prowadzone na Politechnice Śląskiej. Dotyczą one rozwoju teoretycznych podstaw metod sztucznej inteligencji.

Cyberbezpieczeństwo
W erze cyfrowej coraz więcej kluczowych dla bezpieczeństwa danych przechowywanych jest tylko w postaci cyfrowej. Rosnąca ilość danych powoduje, że nie jest już możliwe poleganie przy ich ochronie wyłącznie na zasobach ludzkich. Konieczne jest stworzenie inteligentnych algorytmów, które będą potrafiły analizować i wykrywać ataki przestępców a także zabezpieczać dane. Prace nad tymi zagadnieniami są intensywnie rozwijane na Politechnice Śląskiej

Bioinformatyka i medycyna
Medycyna jest obszarem w którym metody sztucznej inteligencji uzyskują coraz większe znaczenie. Komputery coraz częściej wspomagają lekarzy w podejmowaniu decyzji. Podobnie analiza danych biologicznych (np. genomów czy białek) byłaby w dzisiejszych czasach zupełnie niemożliwa bez pomocy specjalnych algorytmów. Na Politechnice ten obszar rozwija się bardzo dynamicznie.

Urządzenia i procesy technologiczne oraz sieci komputerowe
Kolejnym ważnym zastosowaniem sztucznej inteligencji jest sterowanie i analiza procesów technologicznych. Można tu wymienić całe spektrum zastosowań od analizy procesów chemicznych i fizycznych po analizę i sterowanie sieciami komputerowymi.

Serie czasowe w analizie ruchu i analityce biznesowej
Serie czasowe to specjalny rodzaj danych w których analizie znaczenie ma nie tylko aktualna postać obiektu ale także historia jego zmian. Przykładem takich danych są dane dotyczące analizy trendów czy analizy ruchu. Naukowcy zatrudnieni na Politechnice mają duże doświadczenie w analizie tego typu danych, w szczególności ruchu człowieka.

Aspekty społeczne i etyczne sztucznej inteligencji
Algorytmy sztucznej inteligencji są też coraz częściej wykorzystywane do analizy procesów społecznych – na przykład modelowania zachowań tłumu. Wobec stale zwiększającej się wokół nas obecności sztucznej inteligencji nie należy zapominać o jej wpływie na życie człowieka. Należy przy tym pamiętać także o wymiarze etycznym tego wpływu.
