A A+ A++

Podobszar Bioinformatyka i medycyna

Priorytetowy Obszar Badawczy Sztuczna Inteligencja i Przetwarzanie Danych (POB2)

 

Podobszar Bioinformatyka i medycyna

Prace podejmowane w ramach podobszaru badawczego bioinformatyka i medycyna związane są z rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji w celu analizy oraz przetwarzania danych biomedycznych. Z uwagi na niezwykle szybki w ostatnim dziesięcioleciu rozwój nowych metod eksperymentalnych, w tym technologii wyskoprzepustowych oraz nowych metod obrazowania, w ciągu ostatnich lat bioinformatyka stała się dynamicznie rozwijającym obszarem wiedzy. Trudno dzisiaj wyobrazić najnowocześniejsze odkrycia medyczne i biologiczne bez wykorzystania metod komputerowych do przetwarzania, analizy i interpretacji wyników doświadczeń laboratoryjnych. Bardzo często w zastosowaniach medycznych, istotnym elementem decydującym o przydatności algorytmów sztucznej inteligencji jest nie tylko ich skuteczność, ale też możliwość interpretacji ich wyników.

Prace podejmowane w ramach tego podobszaru badawczego obejmują rozwój metod oraz narzędzi w celach analizy genomów oraz sekwencji białkowych, opracowywanie nowoczesnych metod kompresji danych genomowych, a także rozwój metod przetwarzanie danych pochodzących z obrazowania medycznego.

 

Koordynator: dr hab. inż. Aleksandra Gruca, prof. Pol. Śl.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi naukowcami!

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie