A A+ A++

Studenckie Koła Naukowe RT4 w trakcie Dnia Otwartego WTiIL

W dniu 3.06 podczas dnia otwartego Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z aktywnościami i działalnością studenckich kół naukowych. Przy Katedrze Systemów Transportowych, Inżynierii Ruchu i Logistyki działają trzy studenckie koła naukowe:

  • SKNL LogistiCAD – zajmujące się problematyką logistyki transportu
  • SKN Signalis – prowadzące badania nad funkcjonowaniem rozwiązań z zakresu Inteligentnych Systemów Transportowych, elementów uspokojenia ruchu, zrównoważonej mobilności oraz oceną bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przyczynami zdarzeń
  • SKN Traffic Modeling – realizujące projekty z zakresu modelowania i optymalizacji rozwiązań infrastrukturalnych i organizacji ruchu drogowego oraz planowania publicznego transportu zbiorowego.

Członkowie kół naukowych przygotowali stoisko popularnonaukowe, na którym zaprezentowali aktualne obszary badawcze oraz zadania inżynierii ruchu i logistyki w kształtowaniu i optymalizacji funkcjonowania systemu transportowego poprzez usprawnienie ruchu pojazdów, przemieszczania osób i ładunków. Odwiedzający stoisko mogli zapoznać się ze współczesną polityką transportową w tym zasadami tworzenia przestrzeni miejskiej dla wszystkich uczestników ruchu i mieszkańców, mobilności współdzielonej i ideą Mobility as a Service w zakresie inżynierii ruchu. Projektowanie procesów: zaopatrzenia, produkcji, magazynowania i dystrybucji oraz dobór maszyn transportowych celem minimalizacji kosztów to prezentowane zagadnienia w obszarze logistyki transportu.

W ramach przedstawionych obszarów naukowych Studenckie Koła Naukowe realizują własne badania i aktywności. Podczas dnia otwartego zaprezentowały m.in.

  • projekt przebudowy skrzyżowania w Katowicach,
  • ocenę możliwości zastosowania skrzyżowania diamentowego DDI,
  • analizę funkcjonowania Inteligentnych Systemów Transportowych w Gliwicach,
  • ocenę dostępności systemu rowerów miejskich w Katowicach oraz projekt jego rozbudowy,
  • wyniki analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze Sosnowca oraz przyczyny zdarzeń.

Prace te realizowane były przy użyciu specjalistycznego, branżowego  oprogramowania dostępnego w Katedrze Systemów Transportowych, Inżynierii Ruchu i Logistyki jak PTV Vissim, Dynasim i ArcGIS. Członkowie Koła Naukowego badają i rozwiązują również aktualne problemy logistyczne jak:

  • analiza procedur i realizacji zbiórki odpadów w warunkach epidemii,
  • modelowanie scenariuszy rozwoju transportu w najbliższej przyszłości jak i
  • problem dostępności systemu zbiórki małej elektroniki, przyczyn i konsekwencji stanu obecnego.

W swoich działaniach członkowie koła korzystają z zaawansowanego oprogramowania branżowego Transport Management System i Warehouse Management System oraz autonomicznych robotów transportowych.

Członkowie Kół Naukowych uczestniczą w krajowych i międzynarodowych konferencjach, podczas których prezentują wyniki swoich badań, zdobywając również wiele nagród. Studenci publikują artykuły, także w wysoko punktowanych czasopismach oraz zdobywają wiedzę w ramach zajęć realizowanych na kierunku Transport zwłaszcza na specjalnościach: Inżynieria Ruchu i Logistyka Transportu na studiach inżynierskich oraz Inżynieria Ruchu i Technologie Transportowe na studiach magisterskich. Członkowie Kół Naukowych uczestniczą w licznych zajęciach praktycznych oraz w wykładach prowadzonych przez pracowników firm i instytucji współpracujących z Katedrą Systemów Transportowych, Inżynierii Ruchu i Logistyki, realizują wizyty studyjne w firmach transportowych i logistycznych, centrach sterowana ruchem, zarządach transportu w różnych miastach Polski.

 

skn1
skn2
skn3

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie