Światowe Forum Miejskie za nami

W dniach 26–30 czerwca w Katowicach odbywało się Światowe Forum Miejskie (WUF11).

Pracownicy Katedry Systemów Transportowych, Inżynierii Ruchu i Logistyki brali czynny udział w wydarzeniu, zarówno w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jak i w dwóch strefach: Strefie Innowacji i Strefie Nauki. Debaty dotyczyły m. in. transformacji energetycznej, technologicznej i społecznej, rozwoju sztucznej inteligencji oraz współpracy nauki z przemysłem i administracją publiczną. Wszystkie te zagadnienia wiążą się silnie z rozwojem systemów transportowych miast i nowych rozwiązań w tym zakresie.

Wtorek 27.06.2022 – w Strefie Innowacji "Showroom Smart City & loT" w ramach sesji "Generator Innowacji dla Przemysłu 4.0", dr hab. inż. Wiesław Pamuła, prof. PŚ przedstawił prezentację nt.: Zastosowania rozwiązań IoT oraz uczenia maszynowego w systemach ITS dla realizacji funkcji „smart city”.

Środa 28.06.2022 – w Strefie Nauki odbyła się debata „Sztuczna inteligencja, Przemysł 4.0 i otwarte innowacje – kooperacja i koopetycja”, której organizatorem była Politechnika Śląska we współpracy z DB Cargo Polska. Udział w dyskusji wzięli: Marek Staszek – prezes DB Cargo Polska, Michał Batko – dyrektor zarządzania, produkcji i utrzymania taboru kolejowego DB Cargo Polska; dr hab. inż. Paweł Kasprowski, prof. PŚ; dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ. Moderatorką panelu była dr hab. Aleksandra Kuzior, prof. PŚ.

Czwartek 30.06.2022 – w ramach Networking events został zorganizowany panel dyskusyjny „Designing the City of Science - what can the university give to the city? Science as a transformation tool” Udział w dyskusji wzięli: prof. Michael Matlosz, przewodniczący EuroScience, prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego, Waldemar Bojarun – wiceprezydent Miasta Katowice, dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, Belinda Tato z Harvard University Graduate School of Design oraz Christine Wergeland Sørbye z Oslo Science City. Rozmowę moderowała dr hab. inż. arch. Agata Twardoch, prof. PŚ.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia: https://wuf11.katowice.eu/

mat. Uniwersytetu Śląskiego