A A+ A++

Dania - Kopenhaga (Erasmus Plus) - Praktyczne rady dla wyjeżdżających Rady przygotowane przez studentów, którzy spędzili na IHK w Kopenhadze, zimowy semestr roku 2009/10

  1. Dokumenty
    • Biuro Międzynarodowej Wymiany Akademickiej poprosi cię o podanie numeru konta bankowego, na które będzie przelewane Stypendium Programu Erasmus. Ze swojej strony polecam bank NORDEA, a podyktowane jest to faktem, iż w Danii placówki tego banku są szeroko dostępne, a wypłata z bankomatu wówczas nic nie kosztuje.
    • Jednym z pierwszych dokumentów z jakimi będziesz mieć styczność (oprócz dokumentów takich jak Learning Agreement czy Transcript of Records, których wzory są dostępne na stronie BMWA) jest FORMULARZ APLIKACYJNY IHK (do pobrania ze strony www.ihk.dk). Gorąco polecam wypełnienie rubryki dotyczącej specjalnych życzeń w dziale "zakwaterowanie" - można wpisać preferowany akademik, typ pokoju, imię i nazwisko osoby, z którą chcemy mieszkać. Od razu zaznaczę iż "school rules" zabraniają meldowania kobiet i mężczyzn w jednym pokoju, co jest utrudnieniem dla par - wtedy warto poprosic np. o 2 jedynki w jednym budynku.
    • Po przyjeździe na IHK w trakcie "Orientation Day" otrzymasz teczkę z pakietem informacyjnym. Zawiera on większość potrzebnych formularzy i broszur informacyjnych, które pomogą Ci się odnaleźć na uczelni i w Danii. Pierwszym dokumentem z pakietu, na jaki należy zwrócić uwagę, jest lista przedmiotów. Zdecydowanie polecam sprawne porównanie przedmiotów które mamy w LA z przedmiotami na liście i w razie nieotwarcia któregoś z nich szybki wybór nowych przedmiotów po uprzednim kontakcie z koordynatorem wydziałowym w sprawie zmian w LA. Kolejną ważną sprawą jest informacja o sesji zdjęciowej. Termin ten podany jest w broszurach w pakiecie informacyjnym. Po sesji zdjęciowej(2-3 dni) otrzymasz legitemację studencką z chipem, uprawniającą do wstępu na uczelnię w dowolnych godzinach.
    • W pakiecie znajdują się także formularze podań o "Rresidence Permit", w którym należy wypełnić podstawowe dane osobowe, załączyć podpisane zdjęcie, ksero dowodu osobistego i tak przygotowany zestaw przynieść na spotkanie z przedstawicielem gminy, zorganizowane przez IHK.Tutaj zwrócę uwagę iż: + numer CPR nadany przez IHK jest jedynie tymczasowym sposobem rozróżniania studentów a nie oficjalnym numerem CPR - w podaniu o "Residence Permit" pole CPR NUMBER POZOSTAWIAMY PUSTE + należy dopilnować by w miejscu zamieszkania na skrzynce pocztowej znajdowało się twoje imię i nazwisko - gdy ten warunek nie zostanie spełniony listonosz może nie dostarczyć listu z pozwoleniem na pobyt (powinieneś go dostać do 2 tygodni).
    • Gdy otrzymasz list z Residence Permit udaj się z nim do miejscowego Urzędu Gminy - "Kommune" do działu rejestracji ludności - "Folkeregister". Urzędnik pomoże wypełnić podanie o CPR number oraz Yellow Card, a dokumenty zostaną przysłane pocztą (do 2-3 tygodni).
    • Posiadasz Yellow Card - jest dobrze 😀 - jest to odpowiednik polskiego Dowodu Osobistego i Karty chipowej ubezpieczenia zdrowotnego w jednym. Na Karcie oprócz twoich danych znajduje się także adres twojego lekarza pierwszego kontaktu.
    • Jeśli zamierzasz zarobkować niezbędnymi okażą się duńskie konto oraz karta podatkowa - przez te etapy nie przebrnąłem, ale jak to mówią: "koniec języka za przewodnika" 😉
  2. Podróż
    Do Kopenhagi możemy dostać się na kilka sposobów:
    • Pociąg+prom - Jedziemy pociągiem do Świnoujścia a następnie przesiadamy się na prom POLFERRIES do Kopenhagi. Podróż jest długa i męcząca. Nie należy także do najtańszych opcji. Podstawowym plusem jest praktyczny brak limitu wagowego na bagaż (teoretycznie 50Kg jednak bagaż na promie nie jest ważony).
    • Samolot - Podróż szybka i stosunkowo tania o ile bilet zakupimy z dużym wyprzedzeniem i nie "zaszalejemy" z ilością bagażu rejestrowanego. W grę wchodzą 2 połączenia: Norwegian: Kraków-Kopenhaga oraz Wizzair: Katowice - Malmo. Osobiście polecam opcję pierwszą, gdyż dojazd z lotniska Sturup w Malmo do Kopenchagi jest dość hmm kosztowny 😀 - najpierw trzeba wziąć autokar z lotniska Sturup do centrum Malmo firmy Flyggbussarna w cenie 100SEK/osoba dorosła lub 79SEK/osoba poniżej 25 roku życia, a następnie pociągiem do centrum Kopenhagi w cenie 105SEK (zniżki tylko dla dzieci poniżej 12 roku życia). Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli chcesz kupić bilet bezpośrednio u kierowcy autokaru Flygbussarna, to niestety nie przyjmuje on gotówki - płatność tylko kartą płatniczą. Jeśli chcesz kupić bilet za gotówkę, to możesz to zrobić w punkcie informacyjnym w hallu lotniska. Podobnie przed wejściem do pociągu musisz wcześniej kupić bilet. Możesz to zrobić w kasie na dworcu lub skorzystać z automatu biletowego, który przyjmuje zarówno gotówkę jak i karty płatnicze.
    • Samolot+firma kurierska - Jest to chyba najlepsze rozwiązanie. Lecimy z bagażem podręcznym i 1 sztuką bagażu rejestrowanego, a rodzina z Polski wysyła resztę rzeczy firmą przewozową. Jest to o tyle wygodne, że nie trzeba się martwić o nadbagaż - 1 sztuka bagażu rejestrowanego może ważyć maksymalnie tylko 15kg (Wizzair) lub 20kg (Norwegian). Osobiście polecam firmę AGAT - zajmuje się ona przewozem osób jednak istnieje możliwość "wypełniania" wolnego miejsca w luku bagażowym i nadawania przesyłek. Przesyłki odbieramy osobiście w Kopenhadze naprzeciwko basenu DGI(obok stacji KOBENHAVN H) o godzinie wynikającej z rozkładu jazdy autokaru. Ten sposób przewozu paczek/bagażu działa oczywiście w obie strony.
  3. Akademiki
    IHK nie posiada typowego miasteczka studenckiego. Jest dostępnych kilka akademików, które rozmieszczone są włąściwie po całym Graeter Copenhagen Area, a ich standardy różnią się między sobą, przez co i ceny wynajmu też są różne. Pokoje są dwuosobowe lub pojedyncze z kuchnią/aneksem kuchennym (bądź dostępem do wspólnej kuchni) i łazienką. Garnki, talerze, sztućce i ogólnie wszystkie akcesoria potrzene w kuchni są elementem wyposażenia każdego pokoju (nawet tego, w których brak kuchni). Pościel trzeba przywieźć samemu. Ja mieszkam w DIK'u, położonym około 15km od uczelni w Albertslund i płacę 2600DKK miesięcznie. Inne akademiki:
    • Sportskolegiet jest położony około 4km od uczelni i miesięczna opłata za wynajem wynosi 3200DKK.
    • Hoffmann jest położony około 8km od uczelni i miesięczna opłata za wynajem wynosi 3100DKK.
    • Jest też jakiś akademik położony raptem kilkaset metrów od uczelni, ale nie znam żadnych szcegółów (nie mam tam kolegów ;P).
    Za akademik płaci się w dwóch ratach. Pierwsza rata obejmuje opłatę za dwa miesiące (wrzesień i październik) oraz kaucję, w moim przypadku kaucja wynosiła 5000DKK. Kaucja zostanie zwrócona do 6 tygodni po zakończeniu semestru. Pierwszą ratę trzeba zapłacić do 30 sierpnia, czyli jeszcze będąc w Polsce (chyba, że ktoś sobie wcześniej zrobi wycieczkę do Kopenhagi :P). Wszelkie dane do przelewu oraz dokładne miejsce zakwaterowania otrzymasz mailem końcem lipca. Druga rata obejmuje pozostałe trzy miesiące (listopad, grudzień i styczeń) oraz ostateczny termin jej zapłaty to 30 października. Można zapłacić gotówką w kasie na uczelni, nie trzeba koniecznie przelewem. Zwracam uwagę, że Stypendium Programu Erasmus (pierwsza jego część - około 80% całej kwoty) wpłynie na twoje konto dopiero końcem września/początkiem października, czyli pierwszą ratę za akademik trzeba zapłacić w własnych środków.
  4. Komunikacja
    Komunikacja z Kopenhadze jest bardzo dobrze rozwinięta. Na jednym bilecie można się przemieszczać metrem, autobusem, S-togiem (szybka kolej miejska), promem po kanale (np. prom kursujący pomiędzy Operą, a słynnym kanałem Nyhavn).
    • Zacznę od tego, że Greater Copenhagen Area jest podzielone na 95 stref (isnieją strefy o nr: 96,97,98 i 99 a to dlatego, ze nie ma stref o nr: 56,57,58 i 59; nie wiem dlaczego). Przemieszczając się z jednego miejsca w inne trzeba zawsze zwrócić uwagę na dwie rzeczy: ILE STREF oraz KTÓRE DOKŁADNIE NUMERY STREF obejmuje nasza trasa.
    • Można korzystać z biletów jednorazowych zakupionych u kierowcy (trzeba kupić minimum 2-strefowy), bądź zakupionych w automacie lub w kiosku na stacji -tu można kupić 1-strefowy. Za jedną strefę trzeba zapłacić 10,50DKK. Czyli np. jednorazowy bilet 4-strefowy kosztuje 42DKK, a 8-strefowy 84DKK. Za cenę biletu 9-strefowego zawsze kupuje się bilet obejmujący wszystkie strefy. Jednorazowy bilet 2-strefowy jest ważny przez godzinę (w ramach dwóch konkretnych stref) z możliwością dowolnej ilości przesiadek. Bilet 3-strefowy także 1h, 4-strefowy - 1,5h.
    • Tańszą opcją jest karnet na 10 przejazdów - tzw. KlipKort, który kasuje się na dworcu lub przy wejściu do autobusu w specjalnie oznaczonych żółtych kasownikach. Ceny wynoszą odpowiednio: 130DKK/2-zone KlipKort, 170DKK/3-zone KlipKort, 220DKK/4-zone KlipKort,...,405DKK/all-zone. KlipKorty są bardzo popularne i można je kupić nawet na stacjach benzynowych, a ich ważność od momentu skasowania jest taka sama jak biletów jednorazowych.
    • Aczkolwiek najbardziej opłaca się sprawić sobie bilet miesięczny - np. na trasę, którą będziesz pokonywać z akademika na uczelnię. Bilet jest wydawany na 30 dni i jego ważność wcale nie musi rozpoczynać się wraz z pierwszym dniem miesiąca. Można np. kupić bilet na okres od 30 sierpnia do 28 września. Oczywiście na takim bilecie są wypisane dokładne numery stref, które on obejmuje. Poza tymi strefami będzie trzeba kupić jednorazowy bilet lub korzystać z KlipKorta. Ceny biletów miesięcznych wynoszą odpowiednio: 320DKK/2-zone, 450DKK/3-zone, 585DKK/4-zone,..., 1180DKK/all-zone. Bilety miesięczne można kupić na dworcach - potrzebne jest zdjęcie oraz adres zamieszkania.
    Dla przykładu podam, że mieszkam w strefie 43, a IHK znajduje się w strefie 42, aczkolwiek jadąc autobusem z akademika na uczelnię przejeżdżam jeszcze przez strefę 31, więc posiadam bilet miesięczny 3-strefowy (na strefy 31,42 i 43). Chcąc się dostać do centrum Kopenhagi przejeżdżam jeszcze przez strefy 1 i 2, ale do centrum jeżdżę tylko sporadycznie - najczęściej w weekendy, więc korzystam wówczas dodatkowo z 2-strefowego KlipKorta.
  5. Nauka
    Wszystkie zajęcia są prowadzone w bloku 4-godzinnym (bądź wielokrotność 4 godzin) ze względu na podział na: sesję poranną - 8:00 - 12:00 oraz sesję popołudniową - 12:00 - 16:00. W praktyce zajęcia poranne zaczynają się o 8:30, a popołudniowe o 12:30. Każdy z prowadzących stosuje ponadto 2 lub 3 przerwy po 5 - 15 minut, zależy od nauczyciela. Jeżeli tylko anglojęzyczni studenci są obecni, to zajęcia są prowadzone po angielsku. Nie należy też się stresować, że koledzy Duńczycy będą się krzywić, że jesteś u nich w grupie i zamiast po duńsku muszą się przez ciebie uczyć po angielsku, bo system szkolnictwa w Danii jest taki, że już w średniej szkole uczniowie uczą się z książek wydawanych po angielsku, a nie po duńsku. Co w gruncie rzeczy sprawia, że większość Duńczyków dobrze zna język angielski, a ponadto szkołom i uczelniom łatwiej przyjąć uczniów i studentów z innych krajów. Generalnie większość materiałów, które będą ci potrzebne w nauce, prowadzący zamieszczają na CampusNecie (odpowiednik Platformy Zdalnej Edukacji). Do CampusNeta logujesz się przez zakładkę na stronie www.ihk.dk, a twój login i hasło musisz sobie odpisać już pierwszego dnia (w trakcie "Orientation Day") - będą wypisane na plakatach na ścianie. Czasem prowadzący polecają jakieś książki, które możesz kupić w księgarni na uczelni lub wypożyczyć w bibliotece. Uprzedzam, że książki są bardzo drogie - jedna książka do matematyki, którą mi polecił prowadzący, a której już nie było w bibliotece, kosztowała 795DKK. Dlatego dobrym pomysłem jest poszukać wówczas odpowiedników w formacie pdf w internecie. Na zajęcia przychodzi się z własnym komputerem, jest to pewnego rodzaju wymóg. Na całej uczelni jest kilka sal, w których są komputery, aczkolwiek zajęcia nie są tam prowadzone - nawet te z programowania. Opcja posiadania jednego laptopa na parę też nie wchodzi w grę, gdyż pomimo, że często pracuje się w grupach, to w gruncie rzeczy większość projektów i tak oddaje się samemu. Nie ma systemu punktowego tak jak na Politechnice Śląskiej. Nie ma kolowiów ani kartkówek. Prowadzący w trakcie semestru zadaje kilka projektów, które trzeba oddać i są one podstawą do przystąpienia do egzaminu, a ocena końcowa jest oceną z egzaminu. Z tym, że egzamin jest oparty na projektach, które się przygotowywało w trakcie semestru, więc jeśli ktoś uczciwie sam wszystkie projekty napisze, to raczej nie będzie mieć problemu z zaliczeniem przedmiotu. Egzamin jest tylko jeden (tylko jeden termin).
  6. Żywność
    Co tu ukrywać - Dania jest krajem drogim. Dlatego też sugeruję zaopatrzenie się w "suchy prowiant" z Polski i regularne jego uzupełnianie (np. kasze, makarony, słodycze). Wystarczy, że wydasz fortunę na warzywa, owoce, nabiał, pieczywo, których w paczce z Polski raczej nie prześlesz. 😉 Dla przykładu: sery żółte znajdziesz już za 80DKK/kg (są też takie, które kosztują 150DKK/kg), masło 13DKK/400g, pomidory 16DKK/kg, kalafior 10DKK/szt, ziemniaki 6DKK/kg, jabłka 3DKK/szt (tak, za sztukę, nie za kilogram). Do najtańszych należą tutaj kurczaki - jeśli dobrze poszukamy możemy w Netto znaleźć nawet 2kg udek za niecałe 40DKK. Oczywiście, jeśl kogoś stać, to może jeść na mieście i skorzystać z usług licznych restauracji.

Oficjalna strona uczelni

http://www.rejseplanen.dk/

http://www.moviatrafik.dk/

http://www.dsb.dk/

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie